Միջազգային վեբինար. քննարկվել են ասպիրանտական կրթության հիմնահարցեր
Երեկ՝ փետրվարի 2-ին, տեղի է ունեցել «Համագործակցային դոկտորական կրթություն. համալսարան-արդյունաբերություն գործընկերություն» թեմայով միջազգային վեբինար, որին մասնակցել են հայաստանյան և եվրոպական համալսարանների ներկայացուցիչներ: ՀՊՏՀ-ից վեբինարին մասնակցել է ՀՊՏՀ ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Եվգենյա Բազինյանը:
аsue.am-ի հետ զրույցում նա նշեց, որ վեբինարում քննարկվել են ասպիրանտական ժամանակակից կրթության առանցքային հիմնհարցեր, ինչպիսիք են կրթության գործնական և գիտական-մեթոդական ուղղությունները: Մասնավորապես, ներկայացվել են Իտալիայում արդյունաբերական ասպիրանտական ծրագրերի առանձնահատկությունները, Լատվիայի դոկտորական կրթության բարեփոխումները, Լեհաստանի դոկտորական կրթությունը, Ֆրանսիայում համալսարան-արդյունաբերություն համագործակցությունը:
Անդրադարձ է կատարվել հետբուհական կրթական նախագծերում ներգրավված հետազոտողների համար ֆինանսական աղբյուրների հայթայթման, դրամաշնորհների ներգրավման հարցերին:

Международный вебинар: были обсуждены актуальные вопросы аспирантского образования
Вчера, 2 февраля состоялся международный вебинар по теме “Докторское образование в сотрудничестве: партнерство между вузом и производством”, в котором приняли участие представители армянских и европейских вузов. Со стороны АГЭУ в вебинаре приняла участие начальник отдела аспирантуры Евгения Базинян.
В беседе с аsue.am она отметила, что в ходе вебинара были обсуждены ключевые вопросы современного аспирантского образования, среди которых практические и научно-методические направления образования. В частности, были представлены особенности производственных аспирантских программ в Италии, реформы докторского образования в Латвии, докторское образование в Польше, сотрудничество между университетом и производством во Франции.
Также были представлены проблемы поиска финансирования и получения грантов для исследователей, задействованных в поствузовских образовательных проектах.