Միջազգային ծրագրերի շարունակականության ապահովմանն ուղղված հանդիպում
ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը և արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն Լուսինե Դանիելյանը մարտի 9-ին հյուրընկալել են Խարկովի սննդի ու առևտրի պետական համալսարանի տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ, տ․գ․դ․, պրոֆեսոր Վիկտորիա Գրոսուլին և Կիևի ազգային առևտրատնտեսագիտական համալսարանի Խարկովի առևտրատնտեսագիտական ինստիտուտի արտասահմանցի ուսանողների ուսուցման կենտրոնի վարիչ Ելենա Անտոնովային։
Նրանց հետ ՀՊՏՀ համագործակցությունը հաստատվել է «Բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները երիտասարդների ձեռներեցության համար» (HEIFYE) ծրագրի շրջանակներում, որի հիմքում ընկած էր Արևելյան գործընկերության երկրներում երիտասարդների ձեռներեցության ինտենսիվացման գաղափարը։
Երեկվա հանդիպմանը քննարկվել են համատեղ իրականացված ծրագրերի շարունակականության ապահովման ուղիները և ուսանողների շրջանում ձեռնարկատիրական գործունեության ակտիվացմանն ուղղված այլ դրամաշնորհային ծրագրերի դիմելու հնարավորությունները։ Միջազգայնացման խթանմանն ուղղված գործողությունների շրջանակներում գործընկեր համալսարանները պլանավորում են կազմակերպել գիտաժողով, որը կմիավորի տարածաշրջանի երիտասարդ հետազոտողներին և ձեռներեցներին ու նոր գաղափարների փոխանակման, ինչպես նաև առաջացած գործնական խնդիրների և առաջարկությունների քննարկման հարթակ կհանդիսանա։

Встреча, направленная на обеспечение непрерывности международных программ
9-ого марта ректор АГЭУ Диана Галоян и директор департамента внешних связей Лусине Даниелян приняли заведующую кафедрой экономики и управления Харьковского государственного университета питания и торговли, д.э.н., профессора Викторию Гросуль и заведующую центром по обучению иностранных граждан Харьковского торгово-экономического института Киевского национального торгово-экономического университета Елену Антонову.
Сотрудничество между ними и АГЭУ было начато еще в рамках программы “Высшие учебные заведения для молодежного предпринимательства” (HEIFYE), в основе которой лежала идея интенсификации молодежного предпринимательства в странах Восточного партнерства.
В ходе вчерашней встречи были обсуждены пути обеспечения непрерывности реализованных совместных программ, а также возможности подачи заявок на участие в грантовых программах, направленных на активизацию предпринимательской деятельности студентов. В рамках действий, направленных на развитие интернационализации вузов, партнерские университеты планируют организовать конференцию, которая объединит молодых исследователей и предпринимателей региона и станет площадкой для обмена идеями, обсуждения задач, проблем и предложений.