Դիտումների քանակ՝ 926
ՀՊՏՀ «Նժդեհ» ռազմահայրենասիրական ակումբն ուսանողների համար այսօր կազմակերպել էր հայ ռազմաբժիշկներին նվիրված ֆիլմի ցուցադրություն. առիթը ՀՀ-ում ռազմաբժշկի  մասնագիտական տոնն էր, որը նշվում է նոյեմբերի 17-ին: Ինչպես նշեց ակումբի նախագահ Զավեն Խուկեյանը՝ ֆիլմի ցուցադրությունը կազմակերպվել է կառավարման ֆակուլտետի աշխատանքի տնտեսագիտություն մասնագիտության 3-րդ կուրսի ուսանող Սերյոժա Ավետիսյանի առաջարկով:
Ֆիլմի հեղինակ Սերյոժա Ավետիսյանը նախ փոքրիկ զեկուցում ներկայացրեց, որը պատմում էր ռազմական բժշկի  առաքելության, նրա գործնական խնդրի, մասնագիտական առանձնահատկությունների և այլնի մասին: Հետաքրքրական էր պատերազմական իրավիճակներում ռազմաբժշկական ոլորտի աշխատակիցների գործառույթների ներկայացումը: Ելույթի ավարտից հետո ցուցադրվեց Արցախյան գոյամարտում հանուն հայրենիքի և զինվորի կյանքի համար պայքարող հերոս բժիշկներին նվիրված ֆիլմը:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Սերյոժան նշեց, որ ֆիլմը հիմնված է փաստավավերագրական տվյալների վրա և այն համահավաք է, այսինքն՝ իրենից ներկայացնում է տարբեր ֆիլմերից վերցրված հատվածների ամբողջություն:
«Իմ նպատակն է ցույց տալ, թե  ռազմաբժշկական ոլորտի  աշխատակիցները ինչ անձնվեր աշխատանք են կատարում, հատկապես՝ պատերազմական իրավիճակներում: Տարբեր ֆիլմերից առանձնացրել և որպես մեկ ամբողջություն ներկայացրել եմ այն, ինչը լավագույնս է արտահայտում ռազմաբժիշկ մասնագետի էությունը: Ֆիլմը ներկայացնում է նաև այն հերոս կանանց, ովքեր բազմաթիվ կյանքեր են փրկել»,- ասաց Սերյոժա Ավետիսյանը` հավելելով, որ այս մասնագիտական տոնին նվիրված միջոցառումները եռօրյա են, կշարունակվեն նաև  առաջիկայում:

Количество просмотров: 773
Сегодня  военно-патриотический  клуб  «Нжде»   АГЭУ  для  студентов  организовал  показ  фильма, посвященного  военным  врачам:  повод - в  АГЭУ  профессиональный  праздник   военврача, который  отмечается  17-го  ноября. Как  отметил  председатель  клуба  Завен  Хукеян,  показ  фильма  был  организован  по  предложению  студента  3-го  курса  специальности  экономика  труда  факультета  управления  Сережи  Аветисян.
Автор  фильма  Сережа  Аветисян  сначала  представил  маленький  доклад,  в  котором  рассказывал   о  миссии  военного  врача, его  практической  задаче, профессиональных  особенностях  и  другом.  Интересно  было  представление  функций  работников  военно-медицинской  области  в  военных  ситуациях. После  выступления  прошел  показ  фильма, посвященного  врачам-героям, борющимся  во  имя  родины  и  за  жизнь солдата  в  Арцахской  войне.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  Сережа  отметил, что  фильм  основан   на  документальных  фактах  и   сборный, т.е.  представляет    собой   целое  из  отрывков, взятых из  различных  фильмов.
«Моя  цель  показать, какую  самоотверженную  работу  выполняют  работники  военно-медицинской  области,  особенно  в  военных  ситуациях.   Из  различных  фильмов  выделил  и  в  качестве  целого  представил  то, что  лучшим  образом  выражает  сущность  специалиста  военврача. Фильм  представляет  и  тех  героев  женщин,  которые  спасали  много  жизней»,- сказал  Сережа  Аветисян, добавляя, что  мероприятия,  посвященные  профессиональному  празднику,  пройдут  три  дня, продолжатся  и  в  ближайшие  дни.