ՀՊՏՀ ՈւԽ 20-ամյակին նվիրված միջոցառումները եզրափակվեցին հանդիսավոր երեկույթով` ԿԳ նախարարի մասնակցությամբ. հայտնի դարձավ ՀՊՏՀ լավագույն ուսանողը (լուսանկարների ալբոմ)
Դիտումների քանակ՝ 1114
ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի` շուրջ 3 ամիս տևած  հոբելյանական միջոցառումները եզրափակվեցին երեկ «Մոսկվա» կինոթատրոնում կայացած  հանդիսավոր երեկույթով, որին մասնակցում էին ՀՀ  կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Կարեն Ավագյանը,  ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը,  համալսարանի պրոռեկտորները, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ, հյուրեր:
Միջոցառման մեկնարկը տրվեց ՀՊՏՀ ՈւԽ-ին նվիրված տեսանյութի ցուցադրմամբ, որն անդրադարձ  էր  ուսանողական խորհրդի ստեղծման, կայացման պատմությանը, ձեռքբերումներին, անցած ուղուն: Ֆիլմում ուսանողական խորհրդի ստեղծման , կայացման մասին պատմում էին ՀՊՏՀ ՈւԽ նախկին նախագահները, ՈւԽ կայացման գործին մասնակից  անձինք:
Միջոցառումը վարում էին սիրված շոումեններ Սամվել Գրիգորյանը և դերասան Գրիգոր Դանիելյանը: ՀՊՏՀ տաղանդավոր ուսանողուհիների կատարմամբ հնչեց ՈւԽ օրհներգը:
Ելույթ ունեցավ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը, ով իր խոսքում նշեց, որ ՀՀ-ում կա 2 բուհ, որտեղ իրեն ջերմորեն  կհյուրընկալեն միշտ. մեկը Տնտեսագիտական համալսարանն է, մյուսը՝ Բժշկականը: Նշելով, որ Տնտեսագիտական համալսարանն իր համար հարազատ է, Արմեն Աշոտյանն ընդգծեց, որ այստեղից ինքը ձեռք է բերել բազմաթիվ հարազատ ընկերներ:
«Ուզում եմ սրտանց շնորհավորել ինձ  շատ հարազատ բուհի հարազատ ուսանողներին, ինչպես իմ, այնպես էլ  ՀՀ վարչապետ, ՀՊՏՀ խորհրդի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի անունից, ով այսօր չի կարողացել ներկա գտնվել, բայց  իր լավագույն մաղթանքներն է հղել բոլոր ուսանողներին և բուհին», -ասաց նախարարը: Խոսելով ՀՊՏՀ ուսանողների կազմակերպվածության մասին՝ Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ  Տնտեսագիտական համալսարանն անցել և անցնում է դժվարին, բայց շատ լավ ուղի, որի շարժիչ ուժն ուսանողությունն է: «Տնտեսագիտականում դժվար է պատկերացնել որևէ լուրջ  նախաձեռնություն` առանց  ուսանողության մասնակցության»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ հնարավոր չէ պատկերացնել ուսանողական շարժումն առանց ուսանողության:
Միջոցառման ընթացքում հայտնի դարձավ նաև «Լավագույն ուսանող» մրցույթի արդյունքը: Արմեն Աշոտյանը հայտարարեց ՀՊՏՀ «Լավագույն ուսանող» անվանակարգում հաղթած ուսանողուհու անունը` մունիցիպալ կառավարման 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Անի Կարապետյան, ում նախարարը հանձնեց մրցանակները` պլանշետ և ուղեգիր դեպի Եվրոպա:
Ներկաներին շնորհավորանքի իր խոսքը հղեց ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը` անդրադառնալով ուսանողական ինքնակառավարման մարմնի պատմության, անցած ճանապարհին, ձեռքբերումներին, հնչեցնելով ուսանողական խորհրդին ուղղված գնահատանքի խոսքեր: Ռեկտորի շնորհավորական ուղերձն ամբողջությամբ կարդացեք այստեղ:
ՈւԽ որոշմամբ ոսկե հուշամեդալներ հանձնվեցին ՀՊՏՀ ՈւԽ նախկին նախագահներ Սևակ Խաչատրյանին, Արմեն Ալեքսանյանին, Աբրամ  Բախչագուլյանին, Արթուր Գյուլազյանին, Մարկոս Շիրինյանին: Երեկոյի երկրորդ հատվածում համերգ էր՝ հայկական էստրադայի հայտնի աստղերի մասնակցությամբ: Իրենց կատարումներով ուսանողների տոնական տրամադրությունն ապահովեցին երգիչներ Գրիգոր Կյոկչյանը, Նարեկ Բավեյանը, Արսեն Գրիգորյանը և այլք: Դահլիճում ուսանողները պարում էին, ողջագուրվում,  շնորհավորում միմյանց` հարազատ բուհի ուսանողական խորհրդի 20-ամյակի գեղեցիկ առիթով:

Количество просмотров: 795
Юбилейные  мероприятия  студсовета  АГЭУ,  проводимые  около  3  месяцев,  завершились  вчера  торжественной  церемонией,  состоявшейся  в  кинотеатре    «Москва»,  в  которой  участвовали  министр  образования  и  науки  РА  Армен  Ашотян, председатель Совета  попечителей   Армянского  молодежного  фонда, депутат  НС  Карен  Авагян,  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян,  проректора  университета, представители  профессорско-преподавательского  коллектива, студенты, гости.
Мероприятие  началось  показом  видеоматериала, посвященного  Студсовету  АГЭУ,  созданию  студенческого  совета,  истории  становления,   достижениям, пройденному  пути. В  фильме  о  создании, становлении  студенческого  совета  рассказывали  бывшие  председатели  Студсовета  АГЭУ, люди, принимавшие  участие  в  деле  становления  Студсовета  АГЭУ.
Мероприятие  вели  любимые  шоумены  Самвел  Григорян  и  актер  Григор  Даниелян.  В  исполнении  талантливых  студенток  АГЭУ  прозвучал  гимн  Студсовета.
Выступил  министр  ОН  Армен  Ашотян, кто  в  своем  слове  отметил, что  в  РА  есть   2 вуза,  где  его  всегда  тепло  принимают:  один  это   Экономический  университет, другой  Медицинский.  Отмечая,  что  Экономический  университет  для  него  родной, Армен  Ашотян  подчеркнул,  что  здесь  он  приобрел  много  родных  друзей.
«От  всего  сердца  хочу  поздравить  родных  студентов  для  меня  очень  родного  вуза,  как  от  моего, так  и  от  имени  премьер-министра  РА, председателя  совета  АГЭУ  Овика  Абраамяна,  кто  не  смог  сегодня  присутствовать  здесь,  но  свои  лучшие  пожелания  передал всем  студентам  и  вузу», -сказал  министр. Говоря  об  организованности  студентов  АГЭУ,  Армен  Ашотян    отметил, что  Экономический  университет  прошел  и  проходит  трудный, но  очень  хороший  путь,  движущей  силой  которого  является  студенчество.  «В  Экономическом  трудно  представить  любую  серьезную  инициативу  без  участия  студенчества»,- сказал  министр,  добавив,  что  невозможно  представить  студенческое  движение  без  студенчества.
Во  время  мероприятия  стал  также  известен  результат  конкурса  «Лучший  студент». Армен  Ашотян  объявил  имя  студентки, победившей  в  номинации   «Лучший  студент»   АГЭУ , студентка  3-го  курса  муниципального  управления  Ани  Карапетян, кому  министр  вручил  призы: планшет  и  путевку  в  Европу.
К  присутствующим  обратился  с  поздравлениями  ректор  АГЭУ, профессор  Корюн  Атоян,  обращаясь  к  истории  студенческого  самоуправленческого  органа,  достижениям,     оценивая  пройденный  путь  студенческого  совета.  Поздравительное  обращение  ректора  полностью  можете  прочитать  здесь.
По  решению  Студсовета  золотые  медали  были  вручены  бывшим  председателям  Студсовета  АГЭУ  Севаку  Хачатряну, Армену  Алексаняну, Абраму Бахчагуляну,  Артуру  Гюлазяну, Маркосу  Шириняну. Во  второй  части  вечера  состоялся  концерт  с  участием  известных  звезд  армянской  эстрады. Своими  исполнениями  обеспечили  праздничное  настроение  студентов  певцы   Григор  Кекчян, Нарек  Бавеян, Арсен  Григорян  и  др.  В  зале  студенты  танцевали,  обнимались, поздравляли  друг  друга  по   красивому  случаю  20-летия  студенческого  совета  родного  вуза.