Սարգիս Սարգսյանի հիշատակին
Շուրջ 40 օր է, ինչ իր երկրային կյանքին հրաժեշտ է տվել մեր համալսարանի վաստակաշատ ու սիրված դասախոս Սարգիս Սարգսյանը. բարի ու մեծասիրտ մարդը, իր գործի անխոնջ նվիրյալն ու հայրենասեր հայը: Մեծ է նրա վաստակը մեր երկրում մաթեմատիկոս-տնտեսագետների պատրաստման շնորհակալ գործում: Ի հիշատակ Սարգիս Սարգսյանի` ներկայացնում ենք տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի խոսքը.
Սարգիս Սարգսյանը ծնվել է 1934 թվականին Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում: 1946 թվականին իրականություն դարձնելով վաղեմի երազանքը՝ Սարգսյանների ընտանիքը հայրենադարձվում է: 1952 թվականին հաջողությամբ ավարտելով միջնակարգ դպրոցը՝  Սարգիսն ընդունվում է Երևանի  պետական համալսարանի մեխանիկամաթեմատիկական ֆակուլտետ, որն ավարտելով 1957-ին՝ աշխատանքային կենսագրությունն սկսում է  ՀԽՍՀ ԳԱ հաշվիչ կենտրոնում: 1961-63 թվականներին սովորում է Լենինգրադի (այժմ՝ Սանկտ Պետերբուրգ) պետական համալսարանի   ասպիրանտուրայում: 1967 թվականին սկիզբ է առնում նրա գիտամանկավարժական գործունեությունը, սկզբում՝ ԵՊՀ տնտեսագիտական ֆակուլտետում, իսկ այնուհետև Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտում՝ դառնալով նրա հիմնադիր դասախոսներից մեկը:
1989 թվականին փայլուն կերպով պաշտպանում է թեկնածուական ատենախոսությունը՝ լինելով առաջիններից մեկը մեր հանրապետությունում, ով փորձում էր ՀՀ-ում տնտեսագիտության մեջ կիրառել խաղերի տեսության հիմնահարցերը:
1991 թվականին ստանձնում է իր հարազատ մաթեմատիկական մեթոդները և մոդելները  տնտեսագիտության մեջ ամբիոնի ղեկավարումը՝ մեծ ավանդ ներդնելով տնտեսագետ-մաթեմատիկոսների պատրաստման հրատապ ու շնորհակալ գործում: Նրա գիտական ուսումնասիրությունները, գիտական աշխատանքները, դասախոսությունների տեքստերը` նվիրված մաթեմատիկական մոդելավորման տարբեր հիմնահարցերին, մեծ հեղինակություն են բերում նրան թե´ գործընկերների և թե´ ուսանողության շրջանում:
Վաստակաշատ գիտնական-մանկավարժի գործունեությունը բարձր է գնահատվում. արժանանում է ՀՀ վարչապետի շնորհակալական պատվոգրին, մեր համալսարանի ոսկե մեդալին և բազմաթիվ այլ պարգևների:
Սարգիս Սարգսյանը ստեղծել է գեղեցիկ ու համերաշխ ընտանիք, երջանիկ էր իր ընտանիքով, արժանավոր զավակներով ու թոռներով:
Նա նրբազգաց էր ու նրբանկատ, պոեզիայի մեծ գիտակ էր ու սիրահար, երկրպագում էր Պարույր Սևակին և անգիր գիտեր նրա բազմաթիվ գործեր: Ազնիվ, շիտակ մարդ էր, և այդ պատճառով նրա կորուստն անսահման ծանր է:
Մեկ ամսից ավելի է, ինչ մեզ հետ չէ լավ մարդը, կրքոտ հայրենասերը, բարձրակարգ մասնագետը, վաստակաշատ դասախոսը, մեկ խոսքով՝ բոլորիս սիրելի Սարգիս Սարգսյանը, ու ժամանակը դեռ ի զորու չէ ամոքել նրա կորստի ցավը:

Около 40 дней, как простился со своей земной жизню заслуженный и любимый преподаватель нашего университета Саргис Саргсян, добрый и великодушный человек, неустанно преданный своему делу армянин-патриот. Велика его заслуга в благодарном деле подготовки математиков-экономистов. В память Саргиса Саргсяна представляем слово кафедры экономико-математических методов.
Саргис Саргсян родился в 1934 году в столице Ливана Бейруте. В 1946 году, превращая в реальность свою давнишнюю мечту, семья Саргсянов возвращается на родину. В 1952 году успешно окончив среднюю школу, Саргис поступает на механико-математический факультет Ереванского государственного университета, после окончания которого, в 1957-ом году начинает трудовую биографию в счетном центре АН АССР. В 1961-63 годы учебу продолжает в аспирантуре Ленинградского (ныне Санкт-Петербург) государственного университета. В 1967 году начинается его научно-педагогическая деятельность, вначале -- на экономическом факультете ЕГУ, а затем в Ереванском институте народного хозяйства, становясь одним из его преподавателей-основателей.
В 1989 году блестяще защищает кандидатскую диссертацию, будучи один из первых в нашей республике, кто пытался применить в экономике РА проблемы игровых теорий.
В 1991 году принимает руководство родной ему кафедры математических методов и моделей в экономике, внеся большой вклад в благодарное дело быстрой подготовки экономист-математиков. Его научные исследования, научные работы, лекционные тексты, посвященные различным проблемам математического моделирования поднимают высоко его репутацию как в кругу коллег, так и студентов.
Высоко оценивается деятельность заслуженного ученого-педагога: он был удостоен благодарственной грамоты премьер-министра РА, золотой медали нашего университета и многочисленных других наград.
Саргис Саргсян создал красивую и дружную семью, был счастлив со своей семьей, достойными детьми и внуками.
Он был чувствителен и тактичен, большим знатоком поэзии и поклонником Паруйра Севака и наизусть знал его многочисленные работы. Был человеком честным, справедливым, и потому его утрата безгранично тяжелая.
Больше одного месяца, как не с нами хороший человек, страстный патриот, профессиональный специалист, заслуженный преподаватель, одним словом, всеми нами любимый Саргис Саргсян, и время пока не в состоянии смягчить боль его утраты.