Շուրջ 670 ուսանողների ուսման վարձը մասնակի փոխհատուցվել է
Մագիստրատուրայի հեռակա ուսուցման 2-րդ կուրսերի քննաշրջանի արդյունքների ամփոփմամբ սկսվեց այսօրվա ռեկտորատի օրակարգային հարցերի քննարկումը: Դեկաններից յուրաքանչյուրը ներկայացրեց իր ֆակուլտետում իրականացված գործընթացը, ինչպես նաև արդյունքները:
Ուսումնակազմակերպական բաժնի պետ Արմեն Կարախանյանը զեկուցեց մինչև 12 կրեդիտ պարտքով փոխադրված ուսանողների պարտքերի վերահանձնման մասին հարցը՝ տեղեկացնելով, որ մինչև 12 կրեդիտ պարտքով փոխադրված ուսանողների առաջին վերահանձնումը կկազմակերպվի մայիսի 22-ին և 23-ին, իսկ երկրորդ վերահանձնումը՝ մայիսի 29-ին և 30-ին:
Ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը ռեկտորատի հաստատմանը ներկայացրեց 2013-2014 ուստարվա երկրորդ կիսամյակի ուսանողների ուսման վճարի մասնակի փոխհատուցման վերաբերյալ մանդատային հանձնաժողովի որոշումը: Պրոռեկտորի ներկայացմամբ՝ ուսման վճարի մասնակի փոխհատուցման համար մանդատային հանձնաժողով է ներկայացվել  շուրջ 1120 ուսանողի դիմում, որոնցից շուրջ 670-ի դիմումը բավարարվել է, այսինքն՝ այդքան ուսանողի վարձը մասնակի կփոխհատուցվի: Միհրդատ Հարությունյանի խոսքով՝ բակալավրական ուսուցման ուսանողների համար զեղչվել է  այն ուսանողների վարձը, որոնց ուսման առաջադիմությունը՝ ՄՈԳ-ը, 78 և ավելի է, իսկ  մագիստրոսական ուսուցման ուսանողների դեպքում այն ուսանողներինը, որոնց ՄՈԳ-ը 87  և ավելի է:
Նշենք, որ համալսարանը, բացի ուսման վարձի փոխհատուցման հաստատված ներկա կարգից, իրականացնում է նաև այլ ծրագիր, ըստ որի՝ սոցիալապես անապահով և բարձր առաջադիմությամբ ուսանողներին տրամադրվում է կրթաթոշակ՝ ուսման վարձի զեղչման տեսքով:

Учебная плата около 670 студентов частично компенсирована
Обсуждение  вопросов повестки  дня  сегодняшнего  ректората  началось  с обобщения  результатов  сессии  2-ых  курсов  магистратуры.  Каждый  из  деканов  представил   осуществленный в  своем  факультете процесс, а  также  и  результаты.
Начальник  учебно-организационного  отдела  Армен  Караханян  представил  вопрос  о  пересдаче  долгов  студентов, перешедших  с  долгом  до  12  кредитов, сообщая, что  первый  ликвид  студентов,  перешедших  с  долгом  до  12  кредитов, будет  организован  22-го  и  23-го  мая,  а  второй  ликвид  --  29-го  и  30-го  мая.
Проректор  по  учебно-организационным  работам  Мирдат  Арутюнян  на  утверждение  ректората  представил  решение  мандатной  комиссии  о  частичной   компенсации    учебной  платы  студентов  на второй  семестр  2013-2014  учебного  года. По  представлению  проректора, для  частичной  компенсации  учебной  платы  в  мандатную  комиссию  представлено   около  1120 заявлений  студентов, из  которых  около 670  заявлений  удовлетворены,  то  есть   плата  стольких  студентов  частично  будет  компенсирована. По  словам  Мирдата  Арутюняна, для  бакалаврских  студентов  определена  скидка  платы    для  тех  студентов, у  которых  успеваемость, ОПК 78 и  выше, а  для  магистерских  студентов  -- для  тех   студентов,  ОПК  которых  87  и  выше.
Отметим, что  университет, кроме  настоящего  утвержденного  порядка  о  компенсации  учебной  платы,   осуществляет  также  и  другую  программу, в  соответствии  с  которой, студентам  социально  не  обеспеченным  и  с  высокой  успеваемостью  предоставляется  стипендия  в  виде  скидки  учебной  платы.