ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղում նշվել է Վարդանանց տոնը
Երեկ՝  փետրվարի 27-ին, ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղում նշվել է Սուրբ Վարդանանց տոնը: Այն նշվում է Բուն Բարեկենդանին նախորդող հինգշաբթի օրը՝ ի հիշատակ Ավարայրի ճակատամարտում հանուն հավատի և հայրենիքի պատերազմած ու նահատակված մեր քաջ հայորդիների:
ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ, Վայոց ձորի թեմի երիտասարդների և Վայք քաղաքի N զորամասի զինվորների  մասնակցությամբ  տեղի է ունեցել ինտելեկտուալ խաղ՝ նվիրված Վարդանանց տոնին (հարցերի մեծ մասը  հայոց պատմության  վերաբերյալ է եղել): Ինչպես մեզ տեղեկացրեցին բուհի  Եղեգնաձորի մասնաճյուղից՝ խաղի բացումն սկսվել է  Տերունական աղոթքով, այնուհետև մասնակիցներին ներկայացվել է  Վարդանանց տոնի պատմությունը։ Խաղի արդյունքները գնահատել են  Վայք քաղաքի  N  զորամասի անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների գծով տեղակալ, փոխգնդապետ Մ․ Մանուչարյանը, Եղեգնաձորի տարածաշրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Վազգեն Քահանա Հովհաննիսյանը  և  ՀՊՏՀ  Եղեգնաձորի մասնաճյուղի փոխտնօրեն Արփինե Հովակիմյանը։ Միջոցառման մասնակիցները տարբեր անվանակարգերում  ստացել են պատվոգրեր և շնորհակալագրեր։
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի  հետ զրույցում  Տնտեսագիտական համալսարանի Եղեգնաձորի մասնաճյուղի տնօրեն Սոս Խաչիկյանն այս միջոցառումը կարևորեց մի քանի տեսանկյունից. «Առաջին հերթին սա հնարավորություն  տվեց ուսանողներին, ինչու չէ նաև զինվորներին՝  հիշելու Սուրբ Վարդանանց տոնը, որն իր մեջ մեծ խորհուրդ ունի: Բացի դրանից, նմանօրինակ միջոցառումներն ու հանդիպումները աշխուժացնում են համալսարանական  առօրյան: Այս միջոցառումն  ակտիվացրեց  ուսանողության  շփումը զինվորների, հոգևորականների հետ: Միջոցառումները շարունակական են լինելու, առաջիկայում  ևս նախատեսված են մի շարք հանդիպումներ»,- ասաց տնօրենը:
Հանդիպումից տպավորված են հատկապես մասնաճյուղի ուսանողները. այս մասին հավաստիացրեց ՈւԽ  փոխնախագահ  Մարիամ Խաչատրյանը: «Միջոցառումը  ուսանողների շրջանում կարևորեց Վարդանանց տոնը, սերտացրեց մեր կապը զինվորների, Վայոց ձորի  թեմի երիտասարդների  հետ, իսկ խաղը հիանալի հնարավորություն էր  գիտելիքները ստուգելու և նոր գիտելիքներ ձեռք բերելու համար»,-ասաց ուսանողուհին:

Вчера  27-го  февраля  в  Ехегнадзорском  филиале  АГЭУ  отмечали  праздник  святого  Вардана. Он  отмечается  в  предыдущий  четверг  праздника  Барикендан   в  память  наших  храбрых  сыновей,  воевавших  и  погибших  во  имя  веры  и  отечества в  Аварайрской  битве.
По  инициативе  студенческого  совета  Ехегнадзорского  филиала  АГЭУ, с  участием  молодежи  епархии  Вайоц  дзор  и  военнослужащих  N  воинской  части  города  Вайк  состоялась  интеллектуальная  игра, посвященная  празднику  Вардананц (большая  часть  вопросов  относилась  к  армянской  истории). Как  нам  сообщили  из  Ехегнадзорского  филиала  вуза,  открытие  игры   началось  с   молитвы  Господня, затем  участникам  представили  историю  праздника  Вардананц. Результаты  игры  оценили  заместитель  по  работам, проводимым  с  персоналом  N  воинской  части  города  Вайк,  подполковник  М․ Манучарян, духовный  пастырь  Ехегнадзорского  региона  священник  Вазген  Ованнисян  и  замдиректора    Ехегнадзорского  филиала  АГЭУ Арпине  Овакимян. Участники  мероприятия     в  различных   номинациях  получили  грамоты  и  благодарственные  письма.
Директор  Ехегнадзорского  филиала  Экономического  факультета  Сос  Хачикян  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ   указал  на  значимость  этого  мероприятия   с  нескольких  сторон. «В  первую  очередь, это  мероприятие  дало  возможность  и  студентам, и  воинам  вспомнить  праздник  святого  Вардана, который  содержит  в  себе  большой   смысл. Кроме  этого, подобные мероприятия  и  встречи взбадривают  университетские  будни.  Это  мероприятие  активизировало  общение  студенчества  с  военнослужащими, священнослужителями.  Мероприятия  будут  регулярными, и  в  ближайшее  время   планируется  ряд  встреч»,- сказал  директор.
От  встречи  большое  впечатление  получили  особенно  студенты  филиала:  об  этом  сообщила  зампредседателя  СтудСовета  Мариам  Хачатрян. «Мероприятие  показало  на  значимисть  в  кругу  студентов  праздника  Вардананц, сблизило  нашу  связь  с  военнослужителями, молодежью  епархии  Вайоц  дзор,  а  игра-  прекрасная  возможность  для  проверки  и  приобретения  новых  знаний»,-сказала  студентка.