«Գործնական մարքեթինգ» խորագրով սեմինար. ընդհանուր գիտելիքներ՝ գովազդի մասին
ՀՊՏՀ-ում այսօր կայացավ «Գործնական մարքեթինգ» խորագրով սեմինար, որն անցկացվեց 1 դասաժամ տևողությամբ:  Սեմինարը կազմակերպվել էր  ՀՊՏՀ շարունակական և լրացուցիչ կրթության կենտրոնի և «Ayvazyan & Partners» ընկերության  նախաձեռնությամբ:
Ի՞նչ է գովազդը, ի՞նչ նպատակներ ունի այն, ինչպիսի՞ն պետք է լինեն գովազդները. այս և նմանօրինակ   մի շարք հարցերի պատասխաններ հնչեցին մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետում:
Սեմինարը վարեց ընկերության բիզնես թրեյներ Վահագն Դիլբարյանը, ով ուսանողներին ներկայացրեց մարքեթինգին վերաբերող հետաքրքիր տեղեկություններ ու գովազդային գաղտնիքներ: Սեմինարավարը տպավորիչ օրինակներով ներկայացրեց գովազդային հոլովակներ, որոնք մեծ հաջողություն են ունեցել՝ ապահովելով զգալի ֆինանսական եկամուտներ: Վերլուծելով  այդ հոլովակները՝ վերհանվեցին այն հանգամանքներն ու գաղտնիքները, որոնք պետք է կիրառվեն գովազդում: Ներկայացվեցին գովազդի տեսակներն (էմոցիոնալ, հիշեցնող  և այլն)  ու   տարբեր՝ ֆինանսական, դեղագործական, սննդի և այլ ոլորտների գովազդային առանձնահատկությունները, ինչպես նաև արտասահմանյան և հայաստանյան գովազդային շուկաների  տարբերությունները:
Մեծ էր ուսանողների ուշադրությունն ու հետաքրքրությունը. կարևոր հանգամանք է, որ սեմինարն անցավ ինտերակտիվ. ուսանողներն ակտիվորեն պատասխանում էին  բանախոսի հարցերին, հարց-պատասխանի միջոցով տրվեցին մի շարք հարցերի պատասխաններ:
Ըստ ուսանողների՝ նմանօրինակ սեմինարների անցկացումը նպաստում է իրենց գիտելիքների ընդլայնմանն ու ուսումնառությունն ավելի բազմաժանր է դարձնում:
«Ծանոթացա հետաքրքիր ու յուրօրինակ գովազդների գաղտնիքներին, որոնք շատ անհրաժեշտ են մեզ, գործնականում այն կկիրառենք: Հարկ է նշել, որ սեմինարը մատուցվեց պարզ, հասկանալի կերպով »,- ասաց մարքեթինգային հաղորդակցություններ մասնագիտացման մագիստրատուրա 1-ին կուրսի ուսանող Մարիամ Բայրամյանը:
«Տեղեկացա ընդհանուր գովազդային գործունեության սկզբունքներին, շատ հետաքրքիր էր ծանոթանալ հատկապես գովազդում կիրառվող յուրօրինակ հնարանքներին», - նշեց նույն մասնագիտացման մագիստրատուրայի 1-ին կուրսի ուսանող Աիդա Մաթևոսյանը:

Сегодня в АГЭУ состоялся семинар «Практический маркетинг» продолжительностью в 1 урок. Семинар был организован по инициативе центра последовательного и дополнительного образования АГЭУ и организации «Ayvazyan & Partners» .
Что такое реклама, какие цели преследует она, какими должны быть рекламы?, на эти и подобные вопросы прозвучали ответы на факультете маркетинга и организации бизнеса.
Семинар вел бизнес-трейнер организации Ваагн Дилбарян, кто студентам представил интересные сведения и рекламные секреты, относящиеся маркетинга. Ведущий семинара впечатляющими примерами представил рекламные ролики, которые имели большой успех, обеспечив ощутимую финансовую прибыль. Анализируя эти ролики, были подняты те обстоятельства и секреты, которые должны применяться в рекламе. Были представлены виды рекламы (эмоциональные, напоминающие и др.) и другие: финансовые, фармацевтические, продуктовые и рекламные особенности др. областей, а также различия зарубежного и армянского рекламных рынков.
Был большим интерес и внимание студентов, важным обстоятельством является то, что семинар прошел альтернативно, студенты активно отвечали на вопросы ведущего, с помощью вопросов и ответов были даны ответы на ряд вопросов.
По мнению студентов, проведение подобных семинаров способствует расширению их знаний и делает обучение более разнообразной.
«Ознакомилась с секретами интересных и оригинальных реклам, которые очень необходимы нам, применяемы на практике. Надо отметить, семинар преподнесен в простом, понятном виде»,- сказала студентка 1-го курса магистратуры по специализации маркетинговые коммуникации Мариам Байрамян.
«Узнала о принципах общей рекламной деятельности, очень интересно особенно знакомиться с оригинальными изобретениями, применяемыми в рекламе», - отметила студенка 1-го курса магистратуры той же специализации Аида Матевосян.