Մագիստրանտները հանդես են գալիս առաջարկություններով
Բնօգտագործման տնտեսագիտություն մասնագիտության 1-ին և 2-րդ կուրսի մագիստրանտները բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Սուրեն Գևորգյանի ղեկավարությամբ այսօր «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում անցկացրեցին բաց դաս «Թեղուտը որպես հանքարդյունաբերությունը խթանող աղբյո՞ւր, թե՞ էկոլոգիակական աղետ» թեմայով:
Բաց դասին մասնակցում էին ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը:
«Մագիստրոսական կրթության բարելավման, արդյունավետության բարձրացման ուղիներ գտնելու ճանապարհին այսօրվա բաց դասը մեր պատասխանն է, և այն եզակի չի լինելու: Ամբիոնի դոցենտ, տնտեսագիտության թեկնածու Ալիսա Գևորգյանն այս նախաձեռնությամբ աջակցում է մագիստրանտների հետազոտական, վերլուծական աշխատանքին, առիթ ստեղծում տեսակետների արտահայտման, քննարկման»,- ասաց Սուրեն Գևորգյանը:
Բաց դասի ընթացքում մագիստրանտները ներկայացրեցին հիմնախնդրի կարևորությունը, իրենց խմբային և անհատական տեսակետները: Հիմնական բանախոս, մագիստրանտ Սամվել Կարապետյանը զեկուցեց «Հանքարդյունաբերությունը տնտեսական տեսանկյունից և այլընտրանքները» թեմայով` ներկայացնելով իր առաջարկությունները: Ի դեպ`  մեր համալսարանում բակալավրիատն ավարտելուց և մագիստրատուրայում մեկ տարի սովորելուց հետո Սամվելը մագիստրոսական կրթություն է ստացել ԱՄՆ-ի Նյու Յորքի պետական համալսարանում և կրկին վերադարձել հարազատ բուհ` այստեղ շարունակելու ուսումը:

Сегодня  магистранты  1-го  и  2-го  курсов  по  специальности  экономика  природопользования под  руководством  заведующего  кафедрой  экономика  природопользования,  доктора  экономических  наук, профессора  Сурена  Геворгяна  провели  в  исследовательском  центре   «Амберд»    открытый  урок  на  тему  «Тегут  как  источник  стимулирующий  промышленность  полезных  ископаемых  или  экологическая  стихия?» .
В  открытом  уроке  участвовали  проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  АГЭУ  Гагик  Варданян, директор  исследовательского центра «Амберд» Самвел  Аветисян.
«Сегодняшний  открытый  урок -- это  наш  ответ  на  пути    улучшения  магистрского  образования,    поиска    направлений  повышения  продуктивности,  и  он  не  будет  единственным. Кандидат  экономических  наук, доцент  кафедры   Алиса  Геворгян  этим  начинанием  поддерживает  магистрантов  в  исследовательской  аналитической  работе,   создает  возможность  для  выражения  точек зрений, обсуждений»,- сказал  Сурен  Геворгян.
Во  время  открытого  урока  магистранты  представили  важность  проблемы, свои  групповые  и индивидуальные   взгляды.  Основной   докладчик, магистрант  Самвел  Карапетян выступил  на  тему   «Промышленность  полезных  ископаемых  с  экономической  точки  зрения  и   альтернативы», представляя   свои  предложения.  В  самом  деле  в  нашем  университете, окончив    бакалавриат   и  обучившись   год  в  магистратуре,  Самвел  магистрское  образование  получил   в  США  в  государственном  университете  Нью Йорка  и  снова  возвратился  в  родной  вуз,  чтоб  здесь   продолжить  учебу.