ՀՊՏՀ ներքին գիտական դրամաշնորհների շրջանակներում շարունակվում է տնտեսական արդի թեմաների քննարկումը
Այսօր ՀՊՏՀ նիստերի սրահում տեղի ունեցան ներքին գիտական դրամաշնորհների հերթական շնորհանդեսները, որոնց  մասնակցում էին գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, դասախոսներ, ուսանողներ:
Գագիկ Վարդանյանը, ներկայացնելով առաջին թեման, կարևորեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դերը մեր դարաշրջանում:
Առաջին շնորհանդեսը «ՀՀ առևտրային ցանցերում հաշվապահական հաշվառման մոնիթորինգի տեղեկատվական համակարգի կառուցման և ներդրման գիտամեթոդական լուծումները» թեմայով էր: Միջամբիոնային հետազոտության   թեմայի ղեկավար, տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Վարդան Սարգսյանը ներկայացրեց հետազոտության հիմնական մասերը, խոսեց դրա նպատակի և կիրառական արժեքի  (կիրառվում է հաշվապահության և աուդիտի ոլորտում), ինչպես նաև հետազոտությունից ակնկալվող արդյունքների մասին : Հետազոտական խմբի մյուս անդամներ տ.գ.թ.,դոցենտներ  Ալվարդ Սարգսյանը, Լիանա Գրիգորյանը և տ.գ.թ. Լևոն Սահակյանը ներկայացրեցին իրենց կատարած հետազոտությունները:
Խումբը ներկայացրեց «Հաշվապահական մոնիթորինգի տեղեկատվական համակարգ» ծրագիրը: Խոսվեց հաշվապահական հաշվառման տեղեկատվության նվազագույն պահանջների, ապրանքային պաշարների մնացորդի հաշվառման մոտեցումների և այլնի մասին, ներկայացվեցին  ապրանքային մնացորդի, դրամական միջոցների և դեբիտորական պարտքերի հաշվառման հաշվարկային բանաձևերը: Վարդան Սարգսյանի փոխանցմամբ`հետազոտության ինքնատիպությունն այն է, որ կատարվել է լուրջ թիմային աշխատանք, որի կարևորությունն այն է, որ մեկը լրացնում է մյուսին:
Հաջորդ շնորհանդեսը  «Արդյունաբերական քաղաքականության իրականացումը որպես ՀՀ տնտեսության մրցունակության բարձրացման գործոն» թեմայով էր, որի ղեկավար, միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի վարիչ տ.գ.դ, պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանը կարևորեց գիտական սեմինարների կազմակերպումը և ուսանողների մասնակցությունը: Նա մասնավորապես նշեց. «Սեմինարներին մասնակցելով` պետք է կարողանանք համակողմանիորեն ընկալել տնտեսական արդի հիմնախնդիրներին վերաբերող տեղեկությունները, դասախոսները պետք է  ապահովեն տեղեկություների տրամադրման հարթակը (սեմինարների կազմակերպումը):
Ղեկավարը ներկայացրեց  հետազոտության առանձին ոլորտները`կոնյակագործություն, ճշգրիտ ճարտարագիտություն, շինանյութերի արդյունաբերություն, քիմիական արդյունաբերություն և այլն: Միքայել Մելքումյանը ներկայացրեց գործողությունների իրականացման ծրագիրը, արդյունաբերությունը ՀՆԱ-ում, ՀՆԱ-ի իրական աճը` ըստ տնտեսության ճյուղերի և թեմային առնչվող մի շարք հարցեր: Վերջում խոսեց եզրահանգումների, ասելիքների ու առաջարկների մասին:
Ամբիոնային հետազոտության շնորհանդեսը շարունակեցին միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման  ամբիոնի դասախոս Մարգարիտ Ավետիսյանը, նույն ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Ֆրիդա Բահարյանը, ասպիրանտ Հասմիկ Հովակիմյանը,  ասիստենտ, տ.գ.թ. Ազատ Քալանթարյանը:
Նրանցից յուրաքանչյուրն ամփոփ ներկայացրեց իր կատարած հետազոտությունը, հանդես եկավ դրա վերաբերյալ  առաջարկություններով:

В рамках внутренних научных грантов АГЭУ продолжается обсуждение актуальных экономических тем
Сегодня  в  зале  заседаний  АГЭУ  состоялись очередные  презентации  внутренних  научных  грантов,  в  которых  участвовали  проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  Гагик  Варданян, преподаватели, студенты.
Гагик  Варданян, представляя  первую  тему,  подчеркнул   роль  информационных  технологий  в  наше  время.
Первая  презентация  была  на  тему «Научнометодические решения  построения  и  внедрения  информационной  системы  мониторинга  бухгалтерского  учета  в  торговых  сетях  РА». Руководитель  межкафедральной  исследовательской  темы, заведующий  кафедрой  экономической  информатики  и  информационных  систем, д.э.н., профессор  Вардан  Саргсян  представил  основные  части  исследования, говорил  о  его  цели  и  прикладной  ценности   (используется  в  области  бухгалтерского  учета  и  аудита), а  также  об  ожидаемых от  исследования  результатах.    Другие  члены  исследовательской  группы к.э.н., доценты  Алвард  Саргсян, Лиана  Григорян  и  к.э.н.  Левон  Саакян  представили  свои  проделанные  исследования.
Группа  представила  программу «Информационная  система  бухгалтерского  мониторинга». Говорили  о  минимальных  требованиях  информации  бухгалтерского  учета, подходах  учета  остатка  товарных  запасов и  другом, были  представлены  расчетные  формулы  учета  товарного  остатка, денежных  средств  и  дебиторских  долгов. По  словам  Вардана  Саргсяна, своеобразность  исследования  в  том, что  проделана  серьезная  командная  работа, важность  которой  в  том, что  один  дополняет  другого.
Следующая  презентация  была  на  тему «Осуществление  промышленной  политики  как  фактор  повышения  конкурентоспособности  экономики  РА», руководитель  которой, заведующий  кафедрой  микроэкономики  и  организации  предпринимательской  деятельности, д.э.н., профессор  Микаел  Мелкумян  подчеркнул  важность  организации  научных  семинаров и  участия  студентов.  Он  в  частности  отметил: «Участвуя  в  семинарах,  должны  уметь  всесторонне  воспринимать  информации,  относящиеся  актуальных  экономических  проблем,  преподаватели  должны  обеспечить  поле  предоставления  информаций (организация  семинаров).
Руководитель представил  отдельные  отрасли  исследования:  коньячное  производство, точное  машиностроение, промышленность  строительных  материалов, химическая  промышленность  и  др. Микаел  Мелкумян  представил  программу  осуществления  действий, промышленность  в ВВП,  реальный  рост ВВП  по  отраслям  экономики  и  ряд  вопросов,  касающихся  темы.   В  заключении  говорил  о  выводах, идеях  и  предложениях.
Презентацию  кафедрального  исследования  продолжили  преподаватель  кафедры микроэкономики  и  организации  предпринимательской  деятельности  Маргарита  Аветисян, к.э.н., доцент  той  же  кафедры  Фрида  Баарян, аспирант  Асмик  Овакимян, к.э.н., ассистент  Азат  Калантарян.