Երևանի անցյալը` լուսանկարներում
Լուսանկարները վավերագրեր են, որոնք բացառիկ հնարավորություն են ստեղծում` հայացք ձգելու պատմական անցյալին, ճանաչելու, զգալու, հասկանալու ժամանակի շունչն ու փոփոխությունները: Երևանցիներին և մեր մայրաքաղաքը սիրող ու նրա ճակատագրով մտահոգ բոլոր մարդկանց նվիրվել է քաղաքի անցյալը ճանաչելու մի հնարավորություն. ՀՀ մշակույթի նախարարության և Երևանի պատմության թանգարանի նախաձեռնությամբ, «Տետրակոնխ» և «ՊանԱրմենիան ֆոտո» կազմակերպությունների աջակցությամբ սեպտեմբերի 21-ին Երևանի մետրոպոլիտենի «Հանրապետության Հրապարակ» կայարանում բացվել է «Երևան. հայացք XXI-րդ դարից» լուսանկարչական ցուցահանդեսը: 19-րդ դարավերջի և 20-րդ դարասկզբի Երևանը պատկերող լուսանկարներում փողոցներ, հասարակական, վարչական և բնակելի կառույցներ են, որոնք արտացոլում են քաղաքի կոլորիտը, թամանյանական ձեռագիրը:
Ներկայացվող երկու լուսանկարներում թամանյանական Երևանից անբաժան, մեզ բոլորիս հարազատ տարածքն է` Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի շենքը` դիմահայաց և Նալբանդյան փողոցը, որտեղ նույն կառույցն է` կիսադեմից: Լուսանկարներն արված են «Հանրապետության Հրապարակ» և «Երիտասարդական» կայարաններում:
Տեղեկացնենք` Մետրոպոլիտենի «Հանրապետության Հրապարակ», «Բարեկամություն», «Երիտասարդական», «Զորավար Անդրանիկ», «Գարեգին Նժդեհի հրապարակ» կայարաններում ցուցադրությունը կգործի մինչև հոկտեմբերի 21-ը:
Ի հավելումն
ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ «Երևան. հայացք XXI-րդ դարից» լուսանկարչական ցուցահանդեսը կազմակերպվել է «Եվրոպական ժառանգության օրերի» շրջանակներում, որն անցկացվում է ամեն տարի՝ Եվրոպական մշակութային կոնվենցիային (1954 թ.) միացած 50 եվրոպական երկրներում: 2013 թ. «Ժառանգության ժառանգները» խորագիրը կրող միջոցառումների hայաստանյան մեկնարկը տրվել է օգոստոսի 31-ին: Ծրագրի շրջանակներում իրականացվել է շուրջ 200 միջոցառում՝ 60 մշակութային օջախներում:

Прошлое Еревана на фотографиях
Фотографии –это  хроника, которые  создают  уникальную  возможность  бросить  взгляд  на  историческое  прошлое, узнать, почувствовать,   понять  дух  времени  и  изменения. Ереванцам  и  всем  людям,  любящим  нашу  столицу  и  озабоченным  ее  судьбой,  предоставлена  возможность  узнать  прошлое  города.   По  инициативе  министерства  культуры  РА  и  музея  истории  города  Еревана, при  поддержке  организаций  «Тетраконх»  и  «ПанАрмениан  фото» 21-го  сентября  в  станции  Ереванского  метрополитена  «Плошадь  Республики» открылась   фотовыставка «Ереван. Взгляд  с  XXI-го века». На  фотографиях, изображающих  Ереван  в  конце  19-го  века  и  начале  20-го  века,   со  своими  улицами, общественными, административными  и  жилыми  постройками,  которые  отражают  колорит  города, таманянский  почерк.
В  представленных  двух  фотографиях  неразлучная  от  таманянского  Еревана,  родная  для  всех  территория, здание  Армянского  государственного  экономического  университета, с  видом  на  улицу  Налбандяна, на  которой  то  же  здание  сбоку. Фотографии  сделаны  на  станциях  «Площадь  Республики» и «Еритасардакан».
Сообщим, что  в  станциях  метрополитена  «Площадь  Республики»,  «Барекамутюн», «Еритасардакан», «Зоравар  Андраник», «Площадь Гарегин  Нжде» выставка  будет  действовать до  21-го  октября.
В  дополнение
Из  официального  сайта  министерства  культуры  РА  узнаем, что  фотовыставку  «Ереван. Взгляд  с  XXI-го века»  организована в  рамках   «Дней  Европейского  наследия», которая  проводится  ежегодно  в  50  европейских  странах, об’единенных  в  Европейскую  культурную  конвенцию (1954 г.) . 31-го  августа 2013 года было  дано  начало  армянским  мероприятиям,  посвященным  теме «Наследники  наследия».  В  рамках  программы  уже  проведены  около  200  мероприятий,  из  которых  60  в  культурных  центрах.