Հոկտեմբերի 31-ը 1924թ. Միլանում տեղի ունեցած Խնայբանկերի միջազգային կոնգրեսում ընդունվեց որպես «Խնայողությունների համաշխարհային օր» և որոշվեց ամեն տարի նշել այն:
Այդ օրն ամրապնդվեց 1989թ. ՄԱԿ-ի դիրեկտիվով:
Այս օրվա կապակցությամբ Հայաստանի բանկերի միության նախաձեռնությամբ այսօր ՀՊՏՀ նիստերի սրահում ՀՀ բանկերի ներկայացուցիչները`«Յունիբանկի» կառավարման խորհրդի նախագահի տեղակալ, տեխնոլոգիաների և նորարարությունների գծով տնօրեն Մեսրոպ Հակոբյանը, մարքեթինգի բաժնի տնօրեն Էրիկ Անթառանյանը, «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկի» մարքեթինգի և որակի բաժնի տնօրեն Հարություն Պողոսյանը, «Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամ»-ի տնտեսագետ Աննա Մարտիրոսյանը և «Ինեկոբանկի» գործադիր տնօրենի տեղակալ Էդուարդ Ավետիսյանը հանդիպեցին ուսանողների հետ:
Բանկերի աշխատակիցները, անդրադառնալով օրվա խորհրդին, խոսեցին խնայողությունների դերի ու նշանակության մասին և հորդորեցին ոչ միայն խնայողությունների միջոցով բարելավել սեփական կյանքի որակը, այլև նպաստել երկրի տնտեսության զարգացմանը:
«Խնայողություն կատարելու համար պետք է նախևառաջ պլանավորեք ձեր ծախսերը, կարողանաք մի փոքր գումար մի կողմ դնել, մոռանաք այդ գումարի մասին և ամեն ամիս ավելացնեք այն: Պահեք ձեր խնայողությունները բանկերում»,- սովորեցնելով ինչպես խնայողություններ կատարել` ասաց Մեսրոպ Հակոբյանը և խորհուրդ տվեց ուսանողներին անպայման գումար խնայել:
Խնայողությունների դերը տնտեսության զարգացման գործում կարևորեց նաև ՀՊՏՀ տնտեսագիտության տեսության ամբիոնի ասիստենտ Վարդան Վլասյանը: Վերջինիս խոսքով` աշխարհահռչակ տնտեսագետները նույնպես իրենց գիտական ուսումնասիրություններում անդրադարձել են այս հարցին, մասնավորապես` հայտնի է Ադամ Սմիթի «Անտեսանելի ձեռքի» սկզբունքը, համաձայն որի յուրաքանչյուրը, առաջնորդվելով իր սեփական շահով, իրականացնում է այնպիսի գործողություններ, որոնք, վերջին հաշվով, բխում են հասարակության շահերից:
ՀՀ բանկերի աշխատակիցները սիրով պատասխանեցին նաև ուսանողներին հուզող բազմաթիվ հարցերի:
Ավարտին` ՀՀ բանկերի աշխատակիցները հաճելի անակնկալ մատուցեցին ուսանողներին` նվիրելով բանկերի գործունեության, խնայողությունների, այստեղ կատարվող բազմաբնույթ աշխատանքների մասին պատմող գրքույկներով հարուստ փաթեթներ:

31-го октября 1924 г., в состоявшемся Международном конгрессе сбербанков в Милане, этот день принят “Международным днем сбережений” и решили каждый год отмечать его.
Этот день утвердился в директиве ООН 1989 г.
По случаю этого дня по инициативе СБ РА сегодня в зале заседаний АГЭУ представители банков РА, заместитель председателя совета управления “Юнибанка”, управляющий отделом технологий и преобразований Месроп Акопян,управляющий отделом маркетинга Эрик Антаранян; управляющий отделом маркетинга и качества “Акба–Кредит Агриколь банка” Арутюн Погосян, экономист денежного фонда “Гарантия, выплачиваемых вкладов” Анна Мартиросян и заместитель исполнительного директора Эдуард Аветисян встретились со студентами. Работники банков, обращаясь к теме дня, говорили о роли и значении сбережений и наставляли не только благодаря сбережениям улучшить качество собственной жизни, но и содействовать развитию экономики страны. “Для сбережений необходимо, в первую очередь, запланировать свои расходы, чтоб смогли отложить небольшую сумму, забыть об этой сумме и ежемесячно увеличить ее.
Храните свои сбережения в банках”, - сказал Месроп Акопян и посоветовал студентам обязательно сберечь сумму. О роли сбережений в деле развития экономики поговорил также ассистент кафедры теории экономики АГЭУ Вардан Власян. По его словам, даже всемирноизвестные экономисты в своих научных исследованиях обращались к этому вопросу, в частности, известная терия Адама Смита “Невидимая рука”, согласно которой каждый, руководствуясь своей собственной выгодой, осуществляет такие действия, которые, в конечном счете, исходят из интересов общества.
Работники банков РА любезно ответили на многочисленные волнующие студентов вопросы.
В конце работники банков РА преподнесли студентам приятный сюрприз, подарив пакеты с брошюрами, которые знакомят с деятельностью банков, сбережениями, с разнопрофильными работами банков.