ՀՊՏՀ դասախոսները մասնակցում են «Բազմաչափ վիճակագրություն և էկոնոմետրիկա» խորագրով VIII միջազգային դպրոց-սեմինարին
Դիտումների քանակ՝ 796
Հունիսի 26-ից Հայաստանի գեղատեսիլ վայրերից մեկում` Ծաղկաձորում են հյուրընկալվել «Բազմաչափ վիճակագրություն և էկոնոմետրիկա» խորագրով VIII միջազգային դպրոց-սեմինարի մասնակիցները: Այս մասին ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հայտնեցին ՀՊՏՀ տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնից՝ ներկայացնելով դպրոց–սեմինարի մանրամասները։
Սկսած 1979 թվականից՝ այս դպրոց-սեմինարները կազմակերպվում են չորս տարին մեկ անգամ` որպես Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության գիտական կյանքի ավանդական և անքակտելի մաս: Հայաստանյան սեմինարն անցկացվում է 43 տարի անընդմեջ Մոսկվայում գործող «Բազմաչափ վիճակագրական վերլուծություն և իրական գործընթացների հավանականային մոդելավորում» թեմայով սեմինարի նմանությամբ և նախաձեռնությամբ:
Այս տարվա սեմինարի կազմակերպիչներն  են ՌԴ ԳԱ Կենտրոնական տնտեսամաթեմատիկական ինստիտուտը, Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի տնտեսագիտության մոսկովյան դպրոցը, Ռուս-հայկական (Սլավոնական) պետական համալսարանը, Երևանի պետական համալսարանը, «Կիրառական էկոնոմետրիկա» ամսագիրը:
Սեմինարի նախագահն է ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, ՌԴ գիտության վաստակավոր գործիչ, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՌԴ ԳԱ ԿՏՄԻ փոխտնօրեն Սերգեյ Այվազյանը:
Այս օրերին սեմինարին իրենց գործուն մասնակցությունն են բերում նաև Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի դասախոսները: ՀՊՏՀ պատվիրակության անդամներն են ՀՊՏՀ տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի վարիչ տ.գ.դ., պրոֆեսոր Ա. Թավադյանը, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Ա. Միտոյանը, տ.գ.թ., ասիստենտ Ա. Թևիկյանը, ասիստենտ Եվ. Բազինյանը, տ.գ.թ., ասիստենտ Տ. Հակոբյանը: Ա. Թևիկյանի «Գործարար միջավայրի պետական կարգավորման էկոնոմետրիկ մոդել», Եվ. Բազինյանի «Մակրոտնտեսական կանխատեսումը VAR և BVAR մոդելներով», Տ. Հակոբյանի «Ներդրումների ֆունկցիոնալ կապերի հետազոտությունը` նվազագույն աստիճանի ինտերպոլյացիոն բազմանդամի մեթոդով» զեկուցումները առաջացրեցին սեմինարի մասնակիցների մեծ հետաքրքրությունն ու դրական արձագանքը:
«Բազմաչափ վիճակագրություն և էկոնոմետրիկա» խորագրով VIII միջազգային դպրոց-սեմինարը շարունակվում է և կավարտվի հուլիսի 6-ին:

26 июня в одном из красивейших мест Армении Цахкадзоре проходит VIII международня школа-семинар по теме “Многочисленная статистика и эконометрика”.Об этом отделу информации и связей с общественностью заявили из кафедры экономико-математических методов АГЭУ, представив подробности школы-семинара.
Начиная с 1979 года данная школа-семинары организовываются раз в 4 года- как традиционная часть научной жизни Российской Федерации и Республики Армения. Армянский семинар проводится 43 года безперерывно по модели и инициативе Московского семинара по теме “ Анализ многочисленной статистики и предположительное моделирование настоящий процессов”.
Организаторами семинаров этого года стали Центальный Экономико-математический институт АН РФ, московская экономическая школа Московского государственного университета имени Ломоносова, Российско-армянский университет, Ереванский государственный университет, ежемесячник “Прикладная эконометрика”.
Председатель семинара академик АН РА, заслуженный деятель науки РФ, доктор физико-математических наук, профессор Сергей Айвазян. В эти дни на семинаре принимают участие и представители Армянского государственного экономического университета. Представители делегации АГЭУ - заведующий кафедры экономико-математических методов, доктор эк.наук, профессор А.Тавадян, доктор эк.наук профессор А.Митоян, кандидат эк.наук А.Тевикян, ассистент Ев.Базинян, ассистент Т.Акопян. Отчеты А.Тевикян “Эконометрическая модель государственного регулирования деловой среды”, Ев.Базинян “ Макроэкономическое прогнозирование по модели VAR и BVAR”, Т.Акопяна “ Исследование функциональных связей вкладов” были удостоены большой заинтересованности и положительных отзывов со стороны участников семинара
Международная школа-семинар по теме ”Многочисленная статистика и эконометрика” продолжается и будет завершена 6 июля.