ՀՊՏՀ-ում այսօր կավարտվի հեռակա բակալավրիատի ամփոփիչ ատեստավորումը (լուսանկարներ)
ՀՊՏՀ-ում հունիսի 1-ից մեկնարկած հեռակա բակալավրիատի ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացը բիզնեսի կազմակերպման ու հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ մասնագիտությունների ամփոփիչ քննությամբ այսօր կավարտվի: ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ՀՊՏՀ ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը նշեց, որ բուհի ռեկտորատի, ղեկավարության ու դեկանատների, ինչպես նաև ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացի կազմակերպական հարցերով զբաղվող ՀՊՏՀ բոլոր ստորաբաժանումների կատարած լուրջ և ծավալուն աշխատանքների շնորհիվ հեռակա բակալավրիատի ամփոփիչ քննություններն ու ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունները ևս անցան առանց խանգարող հանգամանքների ու արտառոց դեպքերի: Պրոռեկտորը տեղեկացեց նաև, որ հեռակա բակալավրիատի ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացի ավարտից հետո, հուլիսի առաջին օրերին կկազմակերպվի բանակից զորացրվածների ամփոփիչ ատեստավորումը:
Մենք զրուցեցինք նաև հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ մասնագիտության ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ վերահսկիչ պալատի աշխատակազմի մեթոդաբանության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և միջազգային կապերի վարչության պետ Կարեն Առուստամյանի հետ: Վերջինս ներկայացնելով իր դիտարկումները` նշեց, որ հեռակա ուսուցմամբ սովորողները պետք գիտակցեն ու արժևորեն մասնագիտական գիտելիքների դերը իրենց ապագայի կառուցման գործում:
Հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան Աշոտ Մաթևոսյանը շնորհակալություն հայտնեց հանձնաժողովի նախագահին, հանձնաժողովի մյուս անդամներին` կատարված դժվարին ու ծավալուն աշխատանքի համար: Նա վստահեցրեց, որ ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովի կատարած բոլոր առաջարկություններն ու դիտարկումները կներկայացվեն ՀՊՏՀ ղեկավարությանը և ամեն ինչ կարվի թերացումներն ու բացթողումները շտկելու համար:
Հիշեցնենք` հունիսի 1-ից մինչև այսօր` հեռակա բակալավրիատի 11` ֆինանսներ և վարկ, հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ, մաքսային գործ, ապահովագրական գործ, ձեռնարկությունների տնտեսագիտություն և կառավարում (ըստ ճյուղերի), բիզնեսի կազմակերպում, համաշխարհային տնտեսագիտություն, աշխատանքի տնտեսագիտություն, կառավարում, պետական և մունիցիպալ կառավարում, շուկայաբանություն մասնագիտություններով աշխատել են 11 ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովներ: Ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացը եղել է նաև բուհի ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում:

Сегодня в АГЭУ будет завершен процесс аттестации на заочном бакалавриате (фотографии)
Сегодня будет завершен аттестационный процесс на заочном бакалавриате АГЭУ, специальностей бухгалтерский учет и аудит и организация бизнеса, начавшийся 1 июня.В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ проректор по учебно-организационным работам Мирдат Арутюнян отметил, что благодаря работе руководства вуза, ректората, деканов, а также всех структур, занимающихся организацией процесса аттестации, экзамены и защиты выпускных работ прошли без серьезных происшествий и в мирной обстановке.
Проректор сообщил также, чтопо завершении процесса аттестации на заочном бакалавриате, в начале июле будут организованы экзамены, вернувшихся из армии.
Мы также имели беседу с председателем аттестационной комиссии специальности бухгалтерский учет и аудит, заведующим управлением методологии, информационных технологий и международных связей Контрольной палаты РА Кареном Арустамяном. Последний представив свои наблюдения отметил, что студенты заочной формы обучения должны осознавать важность роли специализирпованных знаний в организации их будущего.
Декан факультета бухгалтерского учета и аудита Ашот Матевосян поблагодарил председателя, членов комиссии, за проделанную работу. Он заверил, что все предложения и наблюдения аттестационной комиссии будут представлены руководству АГЭУи будет сделано все для устранения недостатков.
Напомним,что с 1июня по сей день на заочном бакалавриате действовали 11 аттестационных комиссий по специальностям - финансы и кредит, бухгалтерский учет и аудит, таможенное дело, страховое дело, экономика предприятий и управление (по отраслям), организация бизнеса, мировая экономика, экономика труда, управление, государственное и муниципальное управление на данном периоде работали при полной нагрузке и в напряженном графике.  заведующая отделом сообщила, что сегодня сдают экзамены студенты специальностей таможенное дело и экономика труда.