Հաստատվել են մագիստրատուրայի և բակալավրիատի տեղերը
«Կրթության մասին» ՀՀ օրենքի 28-րդ հոդվածի 6-րդ մասի և «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջներին համապատասխան` կառավարության որոշմամբ հաստատվել են ՀՀ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների` 2012/2013 ուսումնական տարվա` պետության կողմից ուսանողական նպաստների ձևով ուսման վարձի լրիվ փոխհատուցմամբ (անվճար) առկա ուսուցմամբ մագիստոսի և բակալավրի կրթական ծրագրով ընդունելության տեղերը: Ըստ այդմ, ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները պետության կողմից ուսանողական նպաստների ձևով ուսման վարձի լրիվ փոխհատուցմամբ պարտադիր զինվորական ծառայությունից տարկետման իրավունքով ՝անվճար հատկացվել է 2130, վճարովի` 19000 տեղ:
Հաստատվել են նաև մագիստրոսական անվճար տեղերը. պետության կողմից ուսանողական նպաստների ձևով ուսման վարձի լրիվ փոխհատուցմամբ՝ անվճար 1692 մագիստրոսական տեղ, այդ թվում 1265-ը` առանց տարկետման իրավունքի, որից 99-ը բանակից զորացրվածների համար: Տարկետման իրավունքով հատկացվել է 427 մագիստրաոսի տեղ:

В соответствии стребованиями п.6 ст.28 Закона РА “Об Образовании и п.2 ст.5 закона РА “О высшем и послевузовском специализированном образовании” , пешением Правительства утверсждены приемные места на 2012-2013 уч.год. Согласно которому, высшие учебные заведения установили 2130 бесплатных мест с правом отсрочки от воинской службы и 1900 платных мест.
Утверждены также бесплатные магистерские места, бесплатно 1692 с правом отсрочки, в том числе 1265 мест без права отсрочки, из которых 99 для тех, кто отслужил в армии. С правом отсрочки предоставлено 427 мест. Места по государственному заказу предоставлены также НКР, МО РА, полиции РА, академии управления РА.