Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի գիտական խորհուրդը՝ ռեկտոր, պրոֆեսոր, գիտական խորհրդի նախագահ Կորյուն Աթոյանի գլխավորությամբ, այսօրվա նիստն սկսեց մեկ րոպե լռությամբ՝ ի հիշատակ և ի խոնարհում Արցախում այս օրերին զոհված զինվորների:
Նիստի օրակարգին անցնելուց առաջ  Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ ռեկտորը նաև շնորհավորեց համալսարանի կանանց և աղջիկներին՝ մաղթելով առողջություն, մայրական երջանկություն, բարօրություն:  «Վերջին օրերին տեղի ունեցած իրադարձությունները հերթական անգամ ցույց տվեցին, թե ինչպիսի բարձր առաքելությամբ են օժտված հայ մայրերը և ինչպիսի դերակատարություն ունեն մեր ժողովրդի, մեր պետության համար օրհասական պահերին»,- մասնավորապես ասաց Կորյուն Աթոյանը:
Օրակարգի առաջին հարցը՝ ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովների ձևավորման մասին,  զեկուցեց ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը՝ շեշտելով, որ գործընթացը կազմակերպվում է ԿԳ նախարարի 2011թ. հոկտեմբերի 31-ի հրամանի համաձայն, հանձնաժողովների կազմերը, ինչպես նաև նախագահների ցանկը պատրաստ է, հաստատումից հետո կներկայացվի: Պրոռեկտորի խոսքով՝ գործընթացը կազմակերպվում է հիշյալ հրամանի պահանջներին համաձայն, սահմանված ժամկետներում:
Բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչ, դոկտոր, պրոֆեսոր, մրցութային հանձնաժողովի նախագահ Սուրեն Գևորգյանը զեկուցեց ամբիոնների դոցենտների թափուր պաշտոնների համար հայտարարված մրցույթին մասնակցելու հայտ ներկայացրած թեկնածուներին: Հարցը դրվեց փակ գաղտնի քվեարկության, արդյունքները հաստատվեցին գիտխորհրդի բաց քվեարկությամբ:
Գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը ներկայացրեց ատենախոսությունների թեմաներ և գիտական ղեկավարներ հաստատելու մասին հարցը: Գիտական խորհուրդը հաստատեց ատենախոսությունների թեմաներ և գիտական ղեկավարներ, ինչպես նաև հրատարակության երաշխավորեց միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի դոցենտ, տնտեսագիտության դոկտոր Դավիթ Հախվերդյանի և տնտեսագիտության թեկնածու դոցենտ Էրիկ Համբարձումյանի «Միջազգային կոորպորացիաներ» ուսումնական ձեռնարկը:

Ученый совет Армянского государственного экономического университета во главе ректора, профессора, председателя учерного совета Ректора Атояна, сегодняшнее заседание начало минутой молчания в память о погибших в Арцахе.
Перед представлением повестки дня ректор поздравил женщинам и девочкам университета с праздником материнства и красовты, пожелал им здоровья, материнского счастья, семейного благополучия.
Перый вопрос повестки дня – о формировании итоговых аттестационных комиссий, доложил роректор по учебноорганизационным работам Мирдат Арутюнян, подчеркнув, что процесс осуществляется  соответственно с
указом Министра ОН от 31 октября 2011 года, составы и комиссий, а также списки председателе готовы, после подтверждения будет будут представлены. По словам проректора, процесс организуется согласно требованиям указа, в установленные сроки.
Заведующий кафедрой экономики природопользования АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Сурен Геворгян доложил о кандидатах, представленные заявки на участие в конкурсе, на соискание вакантной должности доцента кафедры. Вопрос был поставлен на закрытое тайное голосование, результаты были подтверждены открытым голосованием ученого совета.
Проректор  по научным работам и внешним связям, доктор, профессор Гагик Варданян предствил темы диссертаций и вопрос  об утверждении научного руководителя. Ученый совет утвердил темы диссертаций, а также рекoмендовал к публикации учебное пособие доктора экономических наук, доцента кафедры международных экономических отношений и кандидата экономических наук, доцента Эрика Амбарцумяна “Международные корпорации”.