Տնտեսական ինտեգրման հիմնահարցեր. ՀՊՏՀ-ում դասախոսեց Դանիլ Իբրաևը
Այսօր մեր համալսարանում դասախոսությամբ հանդես եկավ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի էներգետիկայի և ենթակառուցվածքի հարցերով նախարար Դանիլ Իբրաևը: Մինչ այդ հյուրին  ընդունեցին ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը:
ՀՊՏՀ նիստերի սրահում «Տնտեսական ինտեգրումն աշխարհում և եվրասիական տարածքում» թեմայով դասախոսությունն ունկնդրելու էին եկել համալսարանի դեկանները, ամբիոնների վարիչները, դասախոսները, ասպիրանտները,  ուսանողները, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի աշխատակիցները՝ տնօրեն Սամվել Ավետիսյանի գլխավորությամբ:
ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը ներկայացրեց հյուրին և նշեց, որ Եվրասիական տնտեսական միության կազմում նոր իրողությունների, ճանապարհների ու հանգուցալուծումների մասին է դասախոսությունը, և ներկաները կարող են ստանալ իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները:
Դանիլ Իբրաևը իր հիացմունքն արտահայտեց մեր արևոտ ու գեղեցիկ քաղաքում հյուրընկալվելու առիթի համար, ապա հույս հայտնեց, որ կլոր սեղանի շուրջ կձևավորվի կառուցողական երկխոսություն: Բանախոսն իր ելույթի սկզբում ընդհանուր անդրադարձ կատարեց աշխարհում գոյություն ունեցող ինտեգրացիոն խմբավորումներին, որոնք «միավորելով պետություններ ու տնտեսություններ՝ ստեղծում են տնտեսական զարգացման նպաստավոր պայմաններ»: Այնուհետև նա ներկայացրեց ԵԱՏՄ-ի՝ որպես տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրման միջազգային կազմակերպության ստեղծման փուլերը, անդամ երկրները, գործունեության հիմնական ուղղությունները, վարչարարության սկզբունքներն ու որոշումների ընդունման մեխանիզմները: Դանիլ Իբրաևն ընդգծեց, որ միության նպատակն է տնտեսության բնագավառում համակարգված ու միասնական քաղաքականությունը, ազգային տնտեսությունների բազմակողմանի արդիականացումը, և բազմաթիվ հիմնախնդիրներ այսօր պայմանավորված են անդամ պետությունների տնտեսական զարգացման առանձնահատկություններով: Այս համատեքստում նախարարը ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետության հիմնական տնտեսական պայմանները:
Նախարարը կանգ առավ էլեկտրաէներգիայի, գազի, նավթի ընդհանուր շուկաների ձևավորման, տրանսպորտային փոխադրումների, բորսայական մեխանիզմների ստեղծման հիմնահարցերի վրա:
Բանախոսին հարցեր հղեցին պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, ՀՊՏՀ պրոֆեսորներ Զոյա Թադևոսյանը, Աշոտ Թավադյանը, տնտեսագիտության դոկտոր Դիանա Գալոյանը:
ԵԱՏՄ առջև ծառացող մարտահրավերների և հնարավոր լուծումների վերաբերյալ  Դանիլ Իբրաևը տվեց սպառիչ պատասխաններ:

Количество просмотров: 1234
Член Коллегии (Министр) по энергетике и инфраструктуре Евразийской экономической комиссии Данил Ибраев сегодня провел лекцию в нашем университете. Гостя приняли ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян, проректор по научной работе и внешним связям АГЭУ Гагик Варданян.
В зале заседаний АГЭУ на лекции “Экономическая интеграция в мире и на евразийском пространстве” присутствовали деканы университета, заведующие кафедрами, преподаватели, аспиранты, студенты, сотрудники исследовательского  центра “Амберд” во главе директора Самвела Аветисяна.
Проректор по научной работе и внешним связям АГЭУ Гагик Варданян представил гостя и отметил, что лекция касается новых реалий, путей и развязок и присутствующие могут получить ответы на все интересующие их вопросы.
Данил Ибраев выразил свое восхищение тем, что находится в нашей солнечной и красивой столице, затем выразил надежду, что вокруг круглого стола будет налажен конструктивный диалог. Докладчик в своем выступлении рассказал о специфике интеграционных группировок мира, которые “объединяя государства и экономики, создают благоприятные условия для экономического развития”. Затем он представил этапы создания ЕАЭС в качестве международной организации региональной экономической  интеграции, стран-членов Союза, основные направления  деятельности, принципы администрирования и механизмы  принятия решений. Данил Ибраев подчеркнул, что целью  Союза является скоординированная и единая политика в  отраслях экономики, многосторонняя модернизация  национальных экономик, и многочисленные проблемы  сегодня обусловлены особенностями экономического  развития государств-членов. В этом контексте министр  представил основные экономические условия Республики  Армения.
Министр остановился на ключевых вопросах формирования общих рынков электроэнергии, газа, нефти и нефтепродуктов, создания биржевых механизмов.
Вопросы докладчикам задавали: проректор Гагик Варданян, директор исследовательского центра “Амберд” Самвел Аветисян, профессора АГЭУ Зоя Тадевосян, Ашот Тавадян, доктор экономических наук Диана Галоян. Данил Ибраев дал исчерпывающие ответы на вопросы о современных вызовах ЕАЭС  и их возможных решениях.