Մեկնարկել են ՀՊՏՀ ավարտական կուրսերի ուսանողների փորձառությունները
Նոր կիսամյակին զուգահեռ մեկնարկել են ՀՊՏՀ ավարտական կուրսերի ուսանողների փորձառությունները: Առկա բակալավրիատի և մագիստրատուրայի, ինչպես նաև հեռակա բակալավրիատի ավարտական կուրսերի 1400 ուսանողներ երեկվանից ուսումնաարտադրական և գիտահետազոտական փորձառություն են անցնում ՀՊՏՀ 140 գործընկեր կազմակերպություններում: Այս մասին asue.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՊՏՀ աշխատաշուկայի և շրջանավարտների հետ աշխատանքի բաժնի պետ Տաթևիկ Վարդանյանը:
Բակալավրիատում ուսումնաարտադրական փորձառությունը կանցկացվի փետրվարի 9-ից ապրիլի 2-ը, առկա մագիստրատուրայի գիտահետազոտական փորձառության ժամկետը սահմանված է փետրվարի 9-ից ապրիլի 16-ը: Հեռակա մագիստրատուրայում պրակտիկայի մեկնարկը մարտի 29-ին է: 2020-2021 ուսումնական տարվա փորձառության ժամանակացույցին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
«Այս տարի համավարակով պայմանավորված՝ գործում է փորձառության կազմակերպման նաև հեռավար ձևը: Մեր գործընկեր կազմակերպությունների շարքում են պետական և մասնավոր հատվածի առաջատար կազմակերպությունները՝ էկոնոմիկայի նախարարությունից մինչև առևտրային բանկեր»,-ասաց բաժնի պետը և հավելեց, որ սույն գործընթացն օգնում է ոչ միայն մասնագիտական գործնական գիտելիքները համալրել և ավարտական աշխատանքը համակողմանի կատարել, այլև աշխատանքի անցնել տվյալ կազմակերպությունում:
«ՀՊՏՀ-ն կադրեր է պատրաստում նաև այն գործատուների համար, որոնք պրակտիկայի շրջանակներում ընդունում են մեր ուսանողներին: Հետևաբար, սա աշխատանքի անցնելու լավ հնարավորություն է ավարտողների համար»,-նկատում է Տաթևիկ Վարդանյանը:
Սիրելի՛ ուսանողներ, գործընթացի կազմակերպմանը վերաբերող շատ հարցերի պարզաբանումներ կարող եք գտնել ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի «Ուսանող» խորագրի «Աշխատանք և փորձառություն» ենթաբաժնում:

Стартовала практика студентов выпускных курсов АГЭУ
Параллельно с началом занятий второго семестра стартовала практика студентов выпускных курсов АГЭУ. 1400 студентов выпускных курсов очной формы обучения бакалавриата и магистратуры, а также заочной формы обучения бакалавриата со вчерашнего дня проходят учебно-производственную и научно-исследовательскую практику в 140 партнерских организациях АГЭУ. Об этом в беседе с asue.am сообщила начальник отдела рынка труда и работы с выпускниками АГЭУ Татевик Варданян.
Учебно-производственная практика в бакалавриате будет проходить с 9 февраля до 2 апреля, период практики для магистратуры очной формы обучения – с 9 февраля до 16 апреля. Практика в магистратуре заочной формы обучения стартует 29 марта. С графиком практики 2020-2021 учебного года можно ознакомиться здесь.
“В этом году в связи с пандемией действует также новая дистанционная форма прохождения практики. В ряду наших партнерских организаций ведущие организации государственного и частного секторов”,- сказала начальник отдела и добавила, что практика помогает не только дополнить профессиональные знания, получить практические навыки, выполнить выпускную квалификационную работу, но и устроиться на работу в данной организации.
“АГЭУ готовит кадры также для тех работодателей, которые в рамках практики принимают наших студентов. Следовательно, это прекрасная возможность для студентов выпускных курсов устроиться на работу”, - отметила Татевик Варданян.
Дорогие студенты! Ответы на многие интересующие вас вопросы можете найти в рубрике “Вакансии и стажировка” раздела “Студент” на официальном сайте АГЭУ.