ՀՊՏՀ-ում տեղի է ունեցել Սկոպուսի վերաբերյալ տեղեկատվական սեմինար
Գիտությունների թեկնածու, Սկոպուսի առանցքային հարցերով տեղեկատվական խորհրդատու Անդրեյ Սերգևիչը փետրվարի 8-ին ՀՊՏՀ-ում անցկացրել է «Սկոպուսում տեղեկատվության արդյունավետ որոնում» թեմայով ճանաչողական սեմինար։ Այս մասին հայտնում են միջազգային կապերի բաժնից:
Նշենք, որ Սկոպուսը համակարգ է, որում ընդգրկված են մի շարք բարձր վարկանիշ և ինդեքս ունեցող ակադեմիական ամսագրեր: Այն հեղինակների կողմից իրականացված գիտական հետազոտությունների արագ տարածման միջոց է և մատենագիտական հետազոտությունների և գիտության զարգացման աղբյուր:
ՀՊՏՀ-ից սեմինարին մասնակցել են գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Դավիթ Հախվերդյանը, փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ Վարդան Աթոյանը, փորձագետ Շուշան Մովսիսյանը, ավագ հետազոտող և ֆոնդհայթայթման մասնագետ Տաթև Եղյանը, գիտահետազոտական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի պետ Տիգրան Մարտիրոսյանը, միջազգային կապերի բաժնի առաջատար մասնագետ Գայանե Այվազյանը։
Համագործակցությունը շարունակական է լինելու։ Առաջիկա վեբինարների ընթացքում կքննարկվեն Սկոպուսի դերը համալսարանների միջազգային վարկանշավորման ընթացակարգում, ինչպես նաև Սկոպուսում հոդվածների ընտրության չափանիշներն ու փորձագիտական գնահատման մեխանիզմները։
ՀՊՏՀ գիտնականները և փորձագետները հնարավորություն ունեն օգտվել Սկոպուս համակարգից` փետրվարի 8-ից մինչև մարտի 7-ը։

В АГЭУ состоялся информационный семинар по работе в SCOPUS
Кандидат наук, информационный консультант по ключевым вопросам SCOPUS Андрей Сергеевич 8 февраля в АГЭУ провел информационный семинар “Эффективный поиск информации в SCOPUS”. Информацию о семинаре предоставил отдел международных связей.
SCOPUS – библиографическая и реферативная база данных, в которую включены академические издания с очень высоким рейтингом и индексом цитируемости. SCOPUS является способом быстрого распространения проведенных научных исследований, а также источником развития библиографических исследований и науки в целом.
Со стороны АГЭУ в семинаре приняли участие проректор по науке Татул Мкртчян, директор исследовательского центра “Амберд” Давид Ахвердян, замдиректора-старший эксперт Вардан Атоян, эксперт Шушан Мовсисян, старший исследователь и специалист по фандрайзингу Татев Егян, начальник отдела организации научно-исследовательских работ Тигран Мартиросян, ведущий специалист отдела международных связей Гаяне Айвазян.
Сотрудничество будет носить продолжительный характер. На предстоящих вебинарах будет обсуждена роль SCOPUS в международном рейтинге университетов, а также критерии отбора статей в SCOPUS и механизмы экспертной оценки.