ՀՀ բանկային համակարգի հիմնախնդիրներին էր նվիրված «Ակբա բանկի» գլխավոր տնօրենի տեղակալի դասախոսությունը
13.05.2021
Դիտումների քանակ՝ 1279
Մասնագիտական թեմայով հերթական բաց դասն այսօր ՀՊՏՀ-ում վարեց հրավիրյալ դասախոս, «Ակբա բանկ» ԲԲԸ-ի վաճառքների խթանման և ռեգիոնալ կառավարման գծով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Նորիկ Նազարյանը: Ողջունելով մասնակիցներին՝ նա նշեց, որ ՀՊՏՀ շրջանավարտ է, վերջին անգամ հարազատ բուհում եղել է 1995 թ.: Նորիկ Նազարյանը հակիրճ ներկայացրեց բանկային ոլորտում իր աշխատանքային 28-ամյա փորձը:
Դասախոսության թեման ընդգրկուն էր, դիտարկում էր ՀՀ բանկային համակարգի ներկա իրավիճակը, տնտեսության, մասնավորապես՝ բանկային համակարգի վրա համավարակի և պատերազմի հետևանքները, դրանց մեղմման նպատակով ՀՀ ԿԲ վարած քաղաքականությունը: Առանձին անդրադարձով Նորիկ Նազարյանը ներկայացրեց «Ակբա բանկի» առաքելությունը, տնտեսության մեջ դերակատարումը:
Դասախոսությունն ունկնդրում էին ֆինանսներ մասնագիտության ուսանողները, նաև շրջանավարտներ: Ներկա էին ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի դեկան Գրիգոր Նազարյանը, բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնի վարիչ Աշոտ Մարդոյանը, ՀՊՏՀ կարիերայի կենտրոնի պետ Տաթևիկ Վարդանյանը։
Մեզ հետ զրույցում Տաթևիկ Վարդանյանը նշեց, որ բանկերի աշխատակիցների հետ համագործակցությունը շարունակական է, և գործնական դաշտի մասնագետների դասախոսությունները միտված են ամրապնդելու բուհում ստացած տեսական գիտելիքը:

Лекция заместителя генерального директора ОАО “Акба банк”, посвященная актуальным проблемам банковской системы РА
Очередной открытый урок сегодня в АГЭУ провел приглашенный лектор, заместитель генерального директора по стимулированию продаж и региональному управлению ОАО “Акба банк” Норик Назарян. Приветствовав участников, он отметил, что является выпускником АГЭУ, а последний раз был в вузе в 1995 г. Норик Назарян вкратце представил свой 28-летний опыт в банковской сфере.
Лекция включала следующие темы: современное состояние банковской системы РА, последствия пандемии и войны в экономике в целом и банковской системе в частности, политика ЦБ РА по смягчению последних. Норик Назарян представил также миссию ОАО “Акба банк”, роль банка в экономике страны.
На лекции присутствовали студенты, обучающиеся по направлению подготовки “Финансы”, а также выпускники, декан факультета регулирования экономики и международных экономических отношений Григор Назарян, заведующий кафедрой банковского дела и страхования Ашот Мардоян, руководитель центра карьеры АГЭУ Татевик Варданян.
В беседе с нами Татевик Варданян отметила, что сотрудничество с работниками банков носит продолжительный характер, и лекции, проводимые специалистами практической сферы, ориентированы на закрепление теоретических знаний, полученных в вузе.