ՀՊՏՀ-ում կայացավ «Ժան Մոնե մոդուլի» շրջանակում հերթական կլոր սեղանը
«ԵՄ քաղաքականությունը, գործող կարգավորումներն ու վարչական կառուցվածքը» «Ժան Մոնե մոդուլի» շրջանակում այսօր ՀՊՏՀ-ում կայացավ հերթական կլոր սեղանը՝ «ԵՄ ներդրումային փաթեթը Հայաստանի համար» թեմայով։ Քննարկմանը մասնակցում էին Գդանսկի համալսարանի (Լեհաստան) դասախոսներ Մագդալենա Մոսիոնեկ-Սչվեդան, Աննա Գոլեևսկան, ՀՊՏՀ մարքեթինգի ամբիոնի դասախոս Հերմինե Պողոսյանը, միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի դասախոս Տաթև Վարդանյանը, ինչպես նաև բուհի միջազգային կապերի բաժնի պետ Անժելիկա Մուսայելյանը, նույն բաժնի աշխատակիցներ Սոնա Աղաբաբյանը և Անի Պետրոսյանը։ Քննարկումը վարում էր ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի դասախոս Ալբերտ Հայրապետյանը։
Կլոր սեղանի մասնակիցները մանրամասնորեն քննարկեցին այն բոլոր քաղաքական ռիսկերը, որոնք խոչընդոտում են ներդրումային միջավայրի բարելավմանը։ Լեհաստանցի հյուրերը ներկայացրին հիմնական ծրագրերը, որոնք Լեհաստանի Կառավարությունն իրականացրել է ներդրումային միջավայրի բարելավման համար։ Ալբերտ Հայրապետյանը նշեց, որ լեհական փորձը կարող է կիրառելի լինել նաև Հայաստանի համար։
Քննարկման երկրորդ հատվածում ներկայացվեցին ներդրումային դաշտի բարելավման վերաբերյալ գաղափարներ և կարծիքներ։ Առանձնահատուկ անդրադարձ կատարվեց ՀՀ-ում ԵՄ-ից օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման հնարավորություններին։
Մեզ հետ զրույցում, ամփոփելով կլոր սեղանի արդյունքները, Ալբերտ Հայրապետյանն ասաց, որ քննարկումը բավականին արդյունավետ էր, իսկ բանախոսների առաջարկած բազմաթիվ լուծումները կարող են կիրառվել այլ հետազոտական ծրագրերում նույնպես։

В АГЭУ состоялся очередной круглый стол в рамках “Модуля Жана Моне”
В рамках модуля Жана Моне “Политика ЕС, действующие регуляции и административная структура” сегодня в АГЭУ состоялся очередной круглый стол на тему “Инвестиционный пакет ЕС для Армении”. В обсуждении принимали участие преподаватели Гданьского университета (Польша) Магдалена Мосионек-Счведа, Анна Голеевска, преподаватель кафедры маркетинга АГЭУ Эрмине Погосян, преподаватель кафедры международных экономических отношений АГЭУ Татев Варданян, а также начальник отдела международных связей АГЭУ Анжелика Мусаелян и сотрудники указанного отдела Сона Агабабян и Ани Петросян. Модератором дискуссии выступил преподаватель кафедры международных экономических отношений АГЭУ Альберт Айрапетян.
Участники круглого стола обсудили все политические риски, препятствующие улучшению инвестиционной среды. Гости из Польши представили основные программы, реализованные Правительством Польши для улучшения инвестиционной среды. Альберт Айрапетян отметил, что польский опыт может быть применен в Армении.
Во второй части дискуссии были представлены идеи и мнения, направленные на улучшение инвестиционной среды. Особое внимание было уделено возможностям привлечения инвестиций ЕС в Армению.
В беседе с нами, подводя итоги круглого стола, Альберт Айрапетян отметил, что обсуждение было результативным, а решения, предложенные спикерами, могут быть применены и в других исследовательских программах.