ՀՊՏՀ-ում էր Լարս Քոլինդը․ աշխարհահռչակ բանախոսը բացահայտեց հաջողակ ձեռնարկատեր դառնալու գաղտնիքները
«Ինչպես լինել հաջողակ ձեռնարկատեր» թեմայով դասախոսությունը սեպտեմբերի 28-ին մի հարկի տակ էր համախմբել ՀՊՏՀ տասնյակ ուսանողների, ովքեր բաց չէին թողել Լարս Քոլինդին անձամբ տեսնելու և նրա դասախոսությունը վայելելու հնարավորությունը։
Ողջունելով օտարերկրյա հյուրին՝ ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանն ընդգծեց, որ Քոլինդը հատուկ ու սպասված հյուր է Տնտեսագիտական մայր կրթօջախում, որն ավելի քան 7000 ուսանող ունի։
«Մենք փորձում ենք ավանդական կրթական մեթոդներին զուգահեռ համալսարանում ներդնել նորարարական մոտեցումներ, և այս դասախոսությունը դրա վառ ապացույցն է»,- նշեց ՀՊՏՀ ռեկտորը և դիմելով ուսանողներին՝ հավելեց, որ վերջիններիս համար բացառիկ հնարավորություն է ձեռնարկատիրության բնագավառի լավագույն դասախոսներից մեկին լսելը։
«Լարս Քոլինդը ձեզ է ներկայացնելու իր սեփական փորձը, և ես լիովին համոզված եմ, որ այս դասախոսությունն իր մեծագույն հետքը կթողնի ձեր մասնագիտական զարգացման վրա»,- նշեց Դիանա Գալոյանը։
Ողջունելով ուսանողներին՝ Քոլինդն ասաց, որ հենց նրանք են Հայաստանի ապագան, երկրի շարժիչ ուժը։ Ապա հավելեց, որ 20 տարվա ընթացքում իրեն հաջողվել է 25 ընկերություն ստեղծել, և հաջողության հասնելու իր երեք պատմությունները սիրով կկիսի հայ ուսանողների հետ։
Քոլինդը վստահ է՝ հաջողության հասնելու և ձեռքբերումներ ունենալու համար պետք է կիրառել հատուկ ռազմավարություն և մոտեցումներ։ Իսկ հաջողակ ընկերություն ստեղծելու համար պետք է աշխատել ընկերության յուրաքանչյուր աշխատակցի հետ և այնպես անել, որ ընկերությունում հնարավորինս շատ ժպիտներ լինեն։ Սա է, ըստ Քոլինդի, իրական առաջնորդության գաղտնիքը։
Քոլինդը չմոռացավ նաև «պարգևատրել» ամենահետաքրքիր հարցի հեղինակին և, ինչպես նախապես խոստացել էր, վերջինիս պրոֆիլը ներկայացնել իր սոցիալական հարթակի բազմահազարանոց լսարանին։ Այդ «պատվին» արժանացավ ՀՊՏՀ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանող Ռոբերտ Կիրակոսյանը։ Ապագա հաշվապահին հետաքրքրում էր, թե որն է եղել Քոլինդի ամենամեծ ձախողումը, որը փոխել է նրա կյանքը։
Նշենք, որ առաջնորդության նոր հայեցակարգերը ներկայացնող աշխարհի առաջատար բանախոսներից մեկը Հայաստանում է ՀՊՏՀ-ի և Առաջնորդության դպրոցի համագործակցության շրջանակում։ Նրա նպատակն է ոգեշնչել ընկերություններին և կազմակերպություններին, որպեսզի նրանք բարգավաճեն՝ ներգրավելով ոչ միայն աշխատակիցների, այլ նաև ընդհանուր նպատակներ ունեցող շահագրգիռ կողմերի։ Լարս Քոլինդը վերջին 20 տարիների ընթացքում համահիմնադրել է ավելի քան 25 ընկերություն և կազմակերպություն:

Всемирно известный спикер Ларс Колинд в АГЭУ раскрыл секреты о том, как стать успешным предпринимателем
29.09.2021
28 сентября лекция на тему “Как быть успешным предпринимателем” объединила под одной крышей десятки студентов АГЭУ, которые не могли упустить возможность воочию увидеть Ларса Колинда и насладиться его лекцией.
Приветствовав иностранного гостя, ректор АГЭУ Диана Галоян подчеркнула, что Колинд – долгожданный гость в АГЭУ, где учатся более 7000 студентов.
“Наряду с традиционными методами обучения, мы стараемся внедрять инновационные подходы, и эта лекция – яркое тому свидетельство”, - отметила ректор АГЭУ, добавив, что студентам предоставляется исключительная возможность присутствовать на лекции одного из лучших преподавателей в сфере предпринимательства.
“Ларс Колинд поделится с вами своим личным опытом, и я уверена, что эта лекция оставит свой неизгладимый след в вашем профессиональном становлении и развитии”, - отметила Диана Галоян.
Приветствовав студентов, Колинд подчеркнул, что именно они являются будущим Армении, движущей силой страны. Затем он добавил, что в течение 20 лет ему удалось основать 25 компаний, а сегодня он поделится тремя историями о том, как достичь успеха.
Один из ведущих спикеров мира, представляющий новые концепции лидерства, Ларс Колинд находится в Армении в рамках сотрудничества между АГЭУ и Школой лидерства. Его цель –способствовать процветанию компаний и организаций путем привлечения не только работников, но и всех заинтересованных сторон, имеющих общие интересы. В течение последних 20 лет Ларс Колинд является соучредителем более 25 компаний и организаций.