Այց Սալոնիկի Արիստոտելի անվան համալսարան
«Էրազմուս+»-ի դասախոսների միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակում սույն թվականի հոկտեմբերի 21-25-ը Սալոնիկի Արիստոտելի անվան համալսարան է այցելել ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի դոցենտ Գարիկ Սիրոյանը։
Այցի շրջանակում Արիստոտելի համալսարանի Տարածքային պլանավորման և զարգացման դպրոցի 3-րդ և 4-րդ կուրսի ուսանողների համար նա դասախոսել է «Ուղեղների արտահոսք» և «Միգրացիան ու գլոբալիզացիան», իսկ մագիստրատուրայի ուսանողների համար՝ «Միգրացիայի մարդկային կապիտալի մոտեցումները» թեմաներով։ Պրոֆեսոր Պանայոտիս Հատզիպրոկոպիուի հետ միասին Գարիկ Սիրոյանը մասնակցել է բաց քննարկման և ներկայացրել համատեղ կարճ դասախոսություն «Միգրանտների բնակեցման ազդեցությունը անշարժ գույքի տեղական շուկաների վրա» թեմայով: Քննարկմանը ներկայացվել է Արցախից հայ բնակչության բռնի տեղահանության և ռուս-ուկրանիական հակամարտության հետևանքով միգրանտների հոսքերի ազդեցությունը անշարժ գույքի շուկայի վրա ՀՀ-ում և իրականացվել է համեմատություն Հունաստանում անշարժ գույքի շուկայում, միգրանտների ներհոսքով պայմանավորված, զարգացումների հետ:
Գարիկ Սիրոյանի խոսքով՝ ծրագիրը նպաստել է նոր կապերի հաստատմանը, մասնագիտական և անհատական զարգացման հնարավորություն տվել:
«Այսօրվա գլոբալ աշխարհում շատ կարևոր են արտաքին կապերը, որոնք ինչպես բուհական, այնպես էլ անհատական մակարդակում միջազգային ճանաչման լայն հնարավորություն են ստեղծում: Այդ իսկ պատճառով կարևոր է նմանօրինակ ծրագրերին հնարավորինս ակտիվ մասնակցությունը»,- asue.am-ին ասաց Գարիկ Միրոյանը:
Այցի շրջանակում տեղի են ունեցել հանդիպումներ և քննարկումներ Արիստոտելի համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ, քննարկվել են երկու բուհերի համագործակցության խորացման հնարավորությունները համատեղ ծրագրերի և հետազոտությունների իրականացման ուղղությամբ: Քննարկումների արդյունքում պրոֆեսոր Պ. Հատզիպրոկոպիուի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել զարգացնելու համատեղ ներկայացված թեման և իրականացնելու ավելի խոր ուսումնասիրություն երկու երկրներում անշարժ գույքի շուկայում միգրացիոն հոսքերի ազդեցության վերաբերյալ՝ ելնելով թեմատիկայի արդիականությունից թե՛ երկու երկրների, և թե՛ Երևանի ու Սալոնիկի համար:

Посещение Салоникского университета имени Аристотеля
В рамках программы международной кредитной мобильности преподавателей»Эразмус+ " 21-25 октября текущего года университет имени Аристотеля в Салониках посетил доцент Ехегнадзорского филиала АГЭУ Гарик Сироян.
В рамках визита он прочитал лекции по темам «Утечка мозгов» и «Миграция и глобализация» для студентов 3 и 4 курсов Школы пространственного планирования и развития Университета Аристотеля, а также «Подходы человеческого капитала к миграции» для магистрантов. Вместе с профессором Панайотисом Хаципрокопиу Гарик Сироян принял
участие в открытой дискуссии и прочитал совместную короткую лекцию на тему «Влияние расселения мигрантов на местные рынки недвижимости». На обсуждении было представлено влияние потоков мигрантов на рынок недвижимости РА в результате насильственной депортации армянского населения из Арцаха и российско-украинского конфликта, а также проведено сравнение с развитием ситуации на рынке недвижимости в РА. Греция из-за наплыва мигрантов.
По словам Гарика Сирояна, программа способствовала установлению новых связей, предоставила возможность профессионального и личностного развития.
«В современном глобальном мире очень важны внешние связи, которые создают широкие возможности для международного признания как на университетском, так и на индивидуальном уровне. Именно поэтому важно как можно активнее участвовать в подобных программах», - сказал asue.am Гарик Мироян.
В рамках визита состоялись встречи и дискуссии с профессорско-преподавательским составом Университета Аристотеля, обсуждались возможности углубления сотрудничества двух университетов в направлении реализации совместных программ и исследований. В результате дискуссий профессор П. С Хаципрокопиу была достигнута договоренность о развитии совместно
представленной темы и проведении более глубокого исследования влияния миграционных потоков на рынок недвижимости обеих стран, исходя из актуальности темы для обеих стран, а также для Еревана и Салоников.