Այց զորամաս. ՀՊՏՀ ուսանող-զինվորների ծնողները տեսակցել են իրենց որդիներին
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողական խորհուրդը, Հայոց բանակի տոնի առթիվ, համալսարանի ղեկավարության աջակցությամբ, կազմակերպել էր մի յուրօրինակ միջոցառում՝ տոնական օր պարգևելով Քարվաճառի զորամասում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնող ՀՊՏՀ ուսանողներին, ինչպես նաև նույն շրջանի դպրոցի աշակերտներին: Փետրվարի 23-ին ՈւԽ ներկայացուցիչներ, ուսանողներ, ՀՊՏՀ ուսանող-զինվորների ծնողներ ու հարազատներ ուղևորվել են Արցախ, այցելել Քարվաճառի զորամաս, ապա շրջանի դպրոց: Նախաձեռնության մասին լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը զրուցել է ՈւԽ նախագահ Հովհաննես Հարությունյանի հետ:
Զորամաս հասնելուն պես ուսանողները վայելել են զինվոր-ծնող հանդիպման հուզառատ ակնթարթները, ապա շփվել զինծառայողների հետ, դրվատանքի խոսքեր ասել նրանց ու բուհի անունից շնորհակալագրեր հանձնել ՀՊՏՀ-ականներին (նշված զորամասում այժմ ծառայություն է անցնում ՀՊՏՀ 25 ուսանող)՝ իրենց արժանապատիվ ծառայությամբ համալսարանի հեղինակությունը բարձր պահելու համար: Բուհի կողմից զորամասը նվեր է ստացել համակարգիչ: Երևանի պետական կոնսերվատորիայի մի խումբ սաներ, որոնք մեր ուսանողների առաջարկով միացել են Արցախ մեկնող խմբին, երաժշտական ելույթներ են ունեցել, երգ ու պարով քաջալերել, փառաբանել զինվորներին:
Հաջորդիվ ՀՊՏՀ-ականները մեկնել են շրջանի դպրոց, որտեղ հիմնականում սովորում են Քարվաճառի զորամասի սպաների երեխաները: Ուսանողներն աշակերտներին են հանձնել նախօրոք հավաքագրված գրքեր, քաղցրավենիք: «Դպրոցականներին հետաքրքրեցին հատկապես մեր նվիրած գրքերը, հասկացանք, որ սահմանամերձ գյուղի կրթօջախի աշակերտներն իսկապես լրացուցիչ գրականության կարիք ունեն: Սա նկատի ունենալով՝ առաջիկայում ևս քայլեր կձեռնարկենք՝ դպրոցականներին օգտակար լինելու համար»,-ասաց ուսանողական խորհրդի նախագահը:
Ծնողների ու զինվորների, աշակերտների և ուսուցիչների դրական արձագանքները ոգեշնչել են միջոցառման կազմակերպիչներին. ՈւԽ նախագահը նշեց, որ հնարավորության դեպքում առաջիկայում ևս կիրականացնեն նմանօրինակ ծրագրեր:

Посещение воинской части. Родители солдат- студентов АГЭУ посетили своих сыновей
Студенческий совет Армянского государственного экономического университета, по случаю дня Армянской армии, при содействии руководства университета, организовали оригинальное мероприятие- для студентов, проходящих воинскую службу в военной части Карварчара, а также для учеников того же района. 23 февраля представители студенческого совета, студенты, родители военнослужащих посетили Арцах, в военную часть Карварчара, после чего посетили местную школу. Отдел информации и связей с общественностью провел беседу с председателем студенческого совета АГЭУ Ованнесом Арутюняном.
Посетив воинскую часть, студенты были свидетелями волнительных моментов встречи солдат с родителями, после чего побеседовали с военнослужащими, и передали Благодарственные грамоты (в воинской части проходят службу 25 студентов АГЭУ) за достойную службу. Наш вуз подарил военной части компьютер. Группа студентов Ереванской государственной консерватории выразили желание присоединится и посетить воинскиую часть, где своим прекрасным выступлением поддержали военнослужащих.
После, АГЭУ-евцы посетили школу района, где в основном учатся дети офицеров военной части. Студенты передали ученикам, собранные заранее книги и сладости.
"Ученики заинтересовались подаренными нами книгами, и мы поняли, что ученики приграничных сел на самом деле нуждаются в дополнительной литературе. Учитывая этот факт, вскоре нами будут предприняты шаги, для того, чтобы быть полезными для наших учеников"- сказал председатель студенческого совета.
Отзывы родителей и военных, учеников и учителей вдохновили организаторов мероприятия и председатель студенческого совета отметил, что при возможности будут осуществлены такого рода программы.