ԱՄՆ պետքարտուղարության աջակցությամբ և Ֆլորիդայի համալսարանի հետ համատեղ ՀՊՏՀ-ում կհիմնվի նոր բիզնես ինկուբատոր
ԱՄՆ Ֆլորիդայի պետական համալսարանի հետ համատեղ ՀՊՏՀ-ում կիրականացվեն ձեռնարկատիրական կրթությունը խթանող երկարաժամկետ ծրագրեր: Այս նախագիծը, որը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության կողմից, նպատակ ունի ՀՊՏՀ-ում զարգացնելու ձեռնարկատիրական կրթությունը, ինչպես նաև՝ ՀՊՏՀ-ականների ձեռնարկատիրական ներուժը՝ դասախոսների վերապատրաստման, նոր դասընթացների մշակման միջոցով:
Եռամյա համագործակցության շրջանակներում նախատեսվում է նաև սոցիալական ձեռներեցության ինկուբատորի հիմնում, որտեղ ուսանողները հնարավորություն կունենան կիրառելու իրենց ձեռնարկատիրական հմտությունները և կյանքի կոչելու բիզնես գաղափարները:
Գործընկերների աջակցությամբ ՀՊՏՀ-ում կներդրվեն սոցիալական ձեռնարկատիրության վերաբերյալ 4 կարճաժամկետ դասընթացներ՝ այս ոլորտում Ֆլորիդայի համալսարանի երկարամյա փորձը տեղայնացնելով մեր համալսարանում։
Նախագծի միջոցով ՀՊՏՀ-ն ավելի կխորացնի իր համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ՝ նպաստելով հայ երիտասարդների ձեռնարկատիրական կարողությունների զարգացմանը։
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է ձեռնարկատիրական կրթության վերաբերյալ ՀՊՏՀ շուրջ 30 դասախոսների վերապատրաստում։ Նրանք հետագայում հնարավորություն կունենան ներգրավվելու ինչպես համատեղ մշակվող դասընթացների դասավանդման, այնպես էլ` բիզնես ինկուբատորի աշխատանքներում։
Նախագծով հետաքրքրված դասախոսներին խնդրում ենք մինչև ս․թ․ սեպտեմբերի 24-ը գրանցվել՝ լրացնելով սույն հարցաթերթը։

В АГЭУ будет создан новый бизнес-инкубатор при поддержке Госдепартамента США и Университета Флориды
Долгосрочные программы развития предпринимательского образования будут реализовываться в АГЭУ совместно с Университетом штата Флорида. Этот проект, который финансируется Госдепартаментом США, направлен на развитие предпринимательского образования в АГЭУ, а также предпринимательского потенциала студентов АГЭУ посредством подготовки профессоров, разработки новых курсов.
В рамках трехлетнего сотрудничества также планируется создание инкубатора социального предпринимательства, где студенты получат возможность применить свои предпринимательские навыки и воплотить бизнес-идеи в жизнь.
При поддержке партнеров АГЭУ введет в своем кампусе 4 краткосрочных курса по социальному предпринимательству, локализуя многолетний опыт Университета Флориды в этой сфере.
Благодаря проекту АГЭУ еще больше углубляет сотрудничество с международными партнерами, способствуя развитию предпринимательских способностей армянской молодежи.
В рамках проекта планируется обучить около 30 преподавателей АГЭУ предпринимательскому образованию. В будущем у них появится возможность участвовать в преподавании совместно разработанных курсов, а также в работе бизнес-инкубатора.
Просим преподавателей, заинтересованных в проекте, зарегистрироваться до 24 сентября с. г., заполнив данную анкету.
Для получения более подробной информации вы можете обратиться в отдел непрерывного образования АГЭУ.