Փորձագետների ընտրության մրցույթ
Հայաստանի Հանրապետությունը Համաշխարհային բանկի Միջազգային զարգացման ընկերակցության համագործակցությամբ իրականացնում է «Կրթության որակ և համապատասխանություն» վարկային երկրորդ ծրագիրը, որի շրջանակներում ստեղծվել է Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամը (ՆՄՀ):
ՆՄՀ-ն բարձրագույն կրթության ոլորտում նորարարությունները խթանող մեխանիզմ է, որի միջոցով մրցակցային հիմունքներով դրամաշնորհներ կտրամադրվեն ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում նորարարական ու զարգացման ծրագրերի իրականացման և բուհերի կարողությունների հզորացման նպատակով: Ս.թ. հոկտեմբերին մեկնարկել է ՆՄՀ իրականացման փորձնական փուլը, որի շրջանակներում բուհերին դրամաշնորհների տրամադրման գործընթացը կազմակերպվում է ՀՀ ԿԳ նախարարի 29.06.2012 թ. թիվ 662-Ա/Ք հրամանով հաստատված ՆՄՀ գործարկման ղեկավար ձեռնարկով:
ՆՄՀ-ն աջակցում է բուհերի այն ծրագրերին և գործողություններին, որոնք ուղղված են կրթության որակի, համապատասխանության, արդյունավետության, ինչպես նաև կրթության հասանելիության բարձրացմանը: ՆՄՀ-ի մանրամասն նկարագրությունը տրված է ՆՄՀ գործարկման ղեկավար ձեռնարկում, որին կարելի է ծանոթանալ «Կրթական ծրագրերի կենտրոն» ԾԻԳ-ի ինտերնետային կայքում` www.cfep.am:
ՆՄՀփորձնականփուլիհամարհաստատվածառաջնահերթուղղություններնեն.
1.ճարտարագիտություն/ճարտարապետություն,
2.տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաներ,
3.բնական գիտություններ,
4.հումանիտար և հասարակական գիտություններ,
5.արվեստ և սպորտ,
6.ագրարային:
Բուհերի կողմից ներկայացված դրամաշնորհային հայտերի գնահատման համար նախատեսվում է կազմել հայտերի գնահատման հանձնաժողով (ՀԳՀ): ՀԳՀ-ում ստեղծվելու են աշխատանքային խմբեր` ըստ ՆՄՀ փորձնական փուլի համար հաստատված ուղղությունների: Յուրաքանչյուր աշխատանքային խմբում ընդգրկվելու են 3-ական փորձագետ` այդ ուղղության շրջանակներում ստացված բուհերի դրամաշնորհային հայտերի գնահատման համար:
ՀԳՀփորձագետիորակավորմաննվազագույնպահանջներնեն
ա. բարձրագույն կրթությունը որպես ՆՄՀ առաջնահերթություն հաստատված ոլորտում,
բ. առնվազն 5 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ համապատասխան ոլորտներում,
գ. ՀՀ բարձրագույն կրթության համակարգի լավ իմացություն,
դ. նորմատիվ փաստաթղթերի, հաշվետվությունների ու զեկույցների պատրաստման կարողություն.
ե. ֆինանսական վերլուծություններ իրականացնելու կարողություն,
զ. ծրագրերի գնահատման փորձը կդիտվի որպես առավելություն,
է. անգլերեն լեզվի իմացությունը ցանկալի է:
Խորհրդատուների ընտրությունը կիրականացվի «Համաշխարհային բանկի` վարկառուների կողմից խորհիդատուների ընտրության և վարձման ուղեցույցի» պայմանների համաձայն (թվագրված 2004 թվականի մայիսին և խմբագրված 2006-ին և 2010-ին):
Հետաքրքրվածության հայտը պետք է ներկայացվի ներքոնշյալ հասցեով կամ Էլ-փոստով` մինչև 2012 թվականի  նոյեմբերի 28-ը ներառյալ:

КОНКУРС ВЫБОРА ЭКСПЕРТОВ
РА с  участием  Международного  развития Мирового Банка   осуществляет  вторую  кредитную  программу  “Качество  образования  и  соответствия”, в  рамках  которого создан  Конкурсный фонд  новаторств (КФН).
В  области  высшего  образования КФН  -- механизм, стимулирующий  новаторства, с помощью  которого на  кокурсной  основе   предоставятся премии для  осуществления программ  развития и новаторств   в  высших  учебных  заведениях  РА и  усилению  возможностей  вуза.   В  октябре  сего года  начался экспериментальный  этап  осуществления КФН. Экспериментальный  этап, в рамках  которого  процесс предоставления  премий вузам  организует министр НО РА  приказом 662-Ա/Ք от  29.06.2012 года, утвержденный,  руководствующей  пособией    сделок КФН. КФН поддерживает  те  программы  и  действия, которые  направлены как на  качество  образования, соответствие, продуктивность, так  и  на  рост  доступности  образования. Подробное  описание  КНФ дается в  руководствующем  пособии  сделок  КФН, с  чем  можно  ознакомится в  интернетном  сайте “Центр  образовательных  программ” www.cfep.am:
Основные направления, утвержденные  для  экспериментального  этапа КФН:
1.Инженерия/архитектура,
2. информационные и коммуникативные технологии,
3. естественные  науки,
4. гуманитарные и  общественные  науки,
5. искусство и спорт,
6. аграрное.
Для оценки, представленных  заявок  денежных  премий  вузов, предусматривается  создать  комиссию оценки  заявок (КОЗ).  В  КОЗ создадутся  рабочие  группы,  по  утвержденным  направлениям  экспериментального  этапа  КФН.  В  каждой  рабочей  группе должны быть охвачены  по 3 эксперта для  оценки  заявок  премий, полученных  из  вузов в  рамках  этого  направления.
Минимальные  требования  квалификации  эксперта  КНФ:
ա. высшее  образование как первоочередность КОЗ , в  утвержденной области;
բ. минимальный 5-летний  профессиональный трудовой  стаж в  соотствующих  областях;
գ. хорошее  знание  ситемы  высшего  образования  РА;
դ. умение  составления  нормативных  документов, отчетов и  докладов;
ե. умение  осуществления финансовых  анализов;
զ. опыт оценки  программ будет  рассматриватся  как  преимущество;
է. знание  английского  языка  желательно.
Отбор  советников  осуществится  согласно  условиям “Указателя наема и  отбора советников  должниками  Всемирного  банка” (зачисленного 2004году и  редактированного  2006,2010 гг.).