Կրթական ծրագրեր` Չեխիայի Հանրապետությունից
ՀՀ ԿԳ նախարարությունից տեղեկանացնում են, որ Չեխիայի Հանրապետության կառավարությունը ՀՀ քաղաքացիներին 2013-2014 թթ. ուսումնական տարում չեխական պետական համալսարաններում ուսումնառելու նպատակով տրամադրել է երեք կրթաթոշակ:
Կրթաթոշակները նախատեսված են այն թեկնածուների համար, ովքեր ցանկանում են ստանալ բակալավրի` (2 կրթաթոշակ` 3-4 տարվա ուսում չեխերենով ) և մագիստրոսի` աստիճան (1 կրթաթոշակ` 4-6 տարվա ուսում անգլերենով):
Չեխական կողմը չեխերեն լեզվով կրթության համար նախընտրում է թեկնածություններ ինֆորմատիկայի, տեխնիկական, բժշկության, գյուղատնտեսության, տնտեսագիտության (բիզնես կառավարում) ոլորտների, իսկ անգլերենով` ինֆորմատիկայի ոլորտի համար:
Ընդունելության քննությունը կանցկացվի էլեկտրոնային եղանակով` Երևանում Չեխիայի Հանրապետության դեսպանության կողմից մինչև 2012թ. նոյեմբերի 30-ը (այն դիմումները, որոնք անմիջապես կուղարկվեն Չեխիայի Հանրապետության Կրթության, երիտասարդության և սպորտի նախարարություն` կմերժվեն): Էլեկտրոնային դիմումները պետք է ներկայացվեն մինչև 2012թ. հոկտեմբերի 31-ը:

Бакалаврские и магистерские образовательные программы из Чешской Республики
Из министерства образования и науки РА сообщают, что правительство Чешской Республики для граждан РА в 2013-2014 учебном году представляет 3 стипендиии для обучения в университетах Чехии.
Стипендии предусмотрены для тех кандидатов, кто желает получить степень бакалавра (2 стипендии на 3-4 года обучения на чешском) и степень магистра (1 стипендия на 4-6 лет озучения на английском).
Чешская сторона предпочитавет кандидатов из сферы информатики, технологии, медицины, сельского хозяйства, экономики (управление бизнесом), а на англиском -сферы информатики.
Вступительные экзамены будут проведены электронным путем, со стороны посольства Чешской Республики в Армении до 30 ноября 2012 года. Электронные заявления необходимо представить до 31 октября 2012 года.