Մրցույթ՝ Սլովակիայի բուհերում սովորելու համար (2012թ.)
Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարությունը հայտարարում է մրցույթ՝ 2012-2013 ուսումնական տարում Սլովակիայի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում բակալավրի կամ մագիստրոսի կրթական աստիճան ստանալու համար (մեկ կրթաթոշակ) հետևյալ մասնագիտություններով.
•Անասնաբուժություն
•Անտառագիտություն
•Առողջապահություն
•Ատամնաբուժական վիրաբուժություն
•Բիզնես և կառավարում
•Բնապահպանություն և շրջակա միջավայր
•Բժշկություն
•Դեղագործություն
•Գյուղատնտեսություն
•Ջրային ռեսուրսների կառավարում
•Կրթության կառավարում/Մանկավարժություն
•Հասարակագիտություն
•Շինարարություն, արտադրություն և կապ
Մրցույթին կարող են մասնակցել հանրակրթական դպրոցների և բուհերի 18-ից 26 տարեկան շրջանավարտները (ՀՀ քաղաքացիներ):
• դիմում՝ մրցույթին մասնակցելու համար, որտեղ պետք է նշվի նախընտրած մասնագիտությունը,
• դիմում-հարցաթերթիկ,
• սլովակյան կողմից ներկայացված հարցաթերթիկ,
•2 լուսանկար 3x4 չափսի,
• անձնագրի պատճենը,
• ստորագրված ինքնակենսագրություն (անգլերեն (CV))
• 2 երաշխավորագիր /անգլերեն/,
• բժշկական տեղեկանք` ըստ ներկայացվող ձևի,
•ծննդյան վկայականի պատճեն` նոտարի կողմից անգլերեն, ֆրանսերեն, իսպաներեն կամ սլովակերեն թարգմանված և ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից լեգալացված (ապոստիլ),
• դպրոցի ավարտական վկայականի/բակալավրի դիպլոմի և ներդիրի պատճենները` նոտարի կողմից անգլերեն, ֆրանսերեն, իսպաներեն կամ սլովակերեն թարգմանված և ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից լեգալացված (ապոստիլ),
• արական սեռի անձինք ներկայացնում են զինգրքույկի պատճենը, դրան փոխարինող կցագրման վկայականը կամ զորակոչային տեղամասից համապատասխան տեղեկանք:
Փաստաթղթերի ընդունման վերջնաժամկետն է` 04.05.2012թ. (ներառյալ):
Բակալավրի և ասպիրանտուրայի մրցույթները տեղի կունենան Երևանի Ջոն Կիրակոսյանի անվան թիվ 20 միջնակարգ դպրոցում (Այգեստան 9, փող.4) ս/թ մայիսի 7-ից մինչև 16-ը ընկած ժամանակահատվածում:

Конкурс, для получения высшого образования в вузах Словацкой Республики (2012г.)
Министерство образования и науки РА обьявляет конкурс для получения высшего образования в высших учебных заведениях Словацкой Республике в 2012-2013 уч.году и для получения стипендий по следующим специальностям.
- ветеринария
- лесоводство
- здравоохранение
- стоматологическая хирургия
- бизнес и управление
- экология и окружающая среда
- медицина
- фармацевтика
- сельское хозяйство
- управление водными ресурсами
- управление образования/педагогика
- обществознание
- строительство/производство и связь
В конкурсе могут принять участие граждане РА, выпускники общеобразовательных школ и вузов, с 18 до 26 лет. Участники подающие документы на стипендию, должны представить:
- заявление, на участие в конкурсе, где необходимо с пометкой о выбранной специальности,
- заявление-заявка, предоставленная Словацкой стороной,
- 2 фотокарточки размером 3х4,
- ксерокопия паспорта,
- подписанная биография (на английском “CV”),
- 2 гарантийных письма на английском,
- медицинскую справку, согласно предоставленной форме,
- копия свидетельства о рождении, переведеннная на английский, французский, испанский или словацкий языки и нотариально заверенная и легализированная министерством юстиции РА
(апостиль),
- копия аттестата о среднем образовании/диплома бакалавра и вкладышей, переведенные на английский, французский, испанский или словацкий языки и нотариально заверенные и легализированные министерством юстиции РА ( апостиль),
- лица мужского пола, предоставляют копию военной книжнки, приписного листа или соответствующую справку из военкомата.
Конкурс проводится
-          по бакалаврской образовательной программе, согласно правилам приема в высшие учебные заведения РА (согласно бакалаврской образовательной программе),
-          по магистерской образовательной программе, согласно правилам приема и обучения в магистратуре РА.
Последний день подачи документов 04.05.2012г. (включительно).
Конкурсы для бакалавриата и аспирантуры состоятся в школе номер 20 имени Джона Киракосяна по адресу Айгестан 9, ул.4, в промежутке с 7 по 16 мая.
Желающие принять участие в конкурсе могут обратиться для дополнительной информации в управление внешних связей и диаспоры  аппарата  министерства образования и науки РА. (г.Ереван, Правительственный дом 3, 6 этаж, 619 комната, тел.56 23 64).