ՀՊՏՀ-ն հայտարարում է տնտեսագիտական էսսեների հանրապետական մրցույթ
Տնտեսագիտական կրթության խրախուսման և զարգացման նպատակով Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը ավագ դպրոցների ավարտական դասարանների աշակերտների համար երկրորդ անգամ կազմակերպում է տնտեսագիտական թեմաներով էսսեների հանրապետական մրցույթ:
• Մրցույթին կարող են մասնակցել ավագ դպրոցների 12-րդ դասարանի աշակերտները։
• Մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև մարտի 7-ը հայտագրվել ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքում՝ հետևյալ հղմամբ:
• Մրցույթը կայանալու է ս.թ. մարտի 11-ին ՀՊՏՀ-ում (ք. Երևան, Նալբանդյան 128):
• Մրցույթի մասնակիցները ՀՊՏՀ-ում 2-3 էջի սահմանում պետք է գրեն էսսե, որի վերնագիրը կորոշվի մրցույթի օրը` վիճակահանության արդյունքում։
• Գնահատման հիմնական չափանիշներն են՝ շարադրանքի համապատասխանությունը թեմային, ստեղծագործական միտքը, մոտիվացիան, տրամաբանական փաստարկումը, լեզվական գրագիտությունը։
• Լավագույն աշխատանքներն ընտրելու է համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի 5 անդամից կազմված հանձնաժողովը։
• Լավագույն երեք աշխատանքների հեղինակները կարժանանան 100 000-ական ՀՀ դրամ կրթաթոշակի (ՀՊՏՀ ընդունվելու դեպքում), կլինեն նաև խրախուսական նվերներ։

АГЭУ объявляет республиканский конкурс эссе на экономическую тему
С целью стимулирования и развития экономического образования Армянский государственный экономический университет уже второй год подряд организует республиканский конкурс эссе на экономическую тему для учащихся выпускных классов старших школ.
- В конкурсе могут принять участие учащиеся 12-х классов старших школ.
- Для участия в конкурсе необходимо до 7 марта подать заявку на официальном сайте АГЭУ, перейдя по ссылке.
- Конкурс состоится 11 марта 2022 г в АГЭУ (г. Ереван, ул. Налбандяна, 128).
- Участники конкурса должны написать эссе объемом 2-3 страницы, тема эссе будет выбрана в день конкурса в результате жеребевки.
- Основные критерии оценивания: соответствие содержания эссе объявленной теме, творческая идея, мотивация, логическая аргументация, языковая грамотность.
- Лучшие работы будут отобраны комиссией, состоящей из 5 членов профессорско-преподавательского состава вуза.
- Авторы трех лучших работ получат стипендию в размере 100 000 драмов РА (в случае поступления в АГЭУ), предусмотрены также поощрительные призы.