Ուսման հնարավորություն՝ Սլովակիայում
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից տեղեկացնում են, որ Սլովակիայի Կառավարությունը հայ ուսանողների համար հայտարարում է տնտեսագիտության, մեխանիկական ինժեներության, կիբեռնետիկայի, ատամնաբուժության և մի շարք այլ բնագավառներում 2022-2023 ակադեմիական տարվա համար 1 կրթաթոշակային ծրագրի (բակալավրի և մագիստրոսի աստիճաններ) հայտերի ընդունելություն։
Հայ ուսանողները կարող են դիմել էլեկտրոնային եղանակով (պաշտոնական կայքի միջոցով), 2022 թվականի մարտի 25-30-ն ընկած ժամանակահատվածում։ Դիմորդները տեխնիկական հարցերը կարող են հասցեագրել helpdesk@studyabroad.sk էլփոստի հասցեին կամ զանգահարել +421 907 551 404 հեռախոսահամարով։
Պետական կրթաթոշակը ստանալու պայմաններից մեկը սլովակերենին տիրապետելն է, ինչի համար կրթաթոշակը ներառում է նաև սլովակերենի անվճար դասընթաց։ Դիմորդները պարտավոր են պահանջվող փաստաթղթերի, այդ թվում՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կամ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական երաշխավորական նամակի բնօրինակները ներկայացնել Սլովակիայի կրթության, գիտության, հետազոտությունների և սպորտի նախարարություն։
Կրթաթոշակային ծրագրի և հայտերի ընդունման կարգի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվությունը հասանելի է հետևյալ կայքէջում։

Возможность учебы в Словакии
Из Министерства образования, науки, культуры и спорта РА сообщают, что Словацкая Республика объявляет о начале приема заявок в рамках стипендиальной программы, по которой армянские студенты получат возможность в течение 2022-2023 уч. года пройти обучение (бакалавриат и магистратура) по направлениям подготовки “экономика”, “механическая инженерия”, “кибернетика”, “стоматология” и др.
Армянские студенты могут подать заявку в электронном формате (на официальном сайте) в период 25-30 марта 2022 г. По техническим вопросам можете писать на адрес эл.почты helpdesk@studyabroad.sk или звонить по тел. +421 907 551 404.
Одним из условий получения государственной стипендии является владение словацким языком, поэтому стипендия включает бесплатный курс словацкого языка. Абитуриенты обязаны представить все необходимые документы в Министерство образования, науки, исследований и спорта Словакии.