Այսօր ՀՀ անկախության 33-րդ տարեդարձն է
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ից առ այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը, տեր կանգնելով ազատ ու ինքնիշխան լինելու իր իրավունքին, շարունակաբար վերահաստատում է իր անբեկանելի որոշումը, կյանքի կոչում Անկախության, Պետականության, Ժողովրդավարության մասին իր պատկերացումները։
Պայքարի այս ճանապարհը անցած երեք և ավելի տասնամյակի ընթացքում հագեցած է եղել վերելքներով ու վայրէջքներով, հաղթանակներով և պարտություններով, փորձությունների բովով է անցել հայ ժողովրդի ընտրյալ զավակների մի քանի սերունդ։
Այս ամենով հանդերձ՝ Անկախության տոնը երբեք չի կորցրել իր իմաստն ու բովանդակությունը, չի խամրել տոնի գաղափարը, այն ավելի է ամրապնդել Հայրենիք-Պետություն գաղափարը և սերունդներ դաստիարակել։

Сегодня 33-я годовщина независимости РА.
С 21 сентября 1991 года и по сегодняшний день Республика Армения, отстаивая свое право быть свободной и суверенной, постоянно подтверждает свое бесповоротное решение, воплощает в жизнь свои идеи о Независимости, Государственности и Демократии.
За последние три и более десятилетий этот путь борьбы был наполнен взлетами и падениями, победами и поражениями, через испытания прошли несколько поколений избранных детей армянского народа.
При всем этом праздник независимости никогда не терял своего смысла и содержания, идея праздника не поблекла, он еще больше укрепил идею Родина-государство и воспитал поколения.