Դիտումների քանակ՝ 1511
Սեպտեմբերի 14-15-ը Աղվերանում ՀՌԿԿ-Հայաստան կազմակերպությունը, ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի աջակցությամբ, «ՀԿ ԴեՊո» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպել էր հայաստանյան վերլուծական կենտրոնների առաջին համաժողովը, որտեղ ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնը ներկայացրել է տ.գ.թ, դոցենտ Վահե Բուլանիկյանը։ Քննարկումների ժամանակ հատուկ անդրադարձ է եղել նաև մեր համալսարանի հետազոտական կենտրոնի՝ «Ամբերդի» գործունեությանը, համաշխարհային վարկանիշ ձեռք բերելու հարցում նրա առաջավոր փորձին ։
Ինչպես հայտնում է Վահե Բուլանիկյանը, համաժողովի հիմնական նպատակը հետազոտական կազմակերպությունների կարողությունների զարգացումն ու հզորացումն էր՝ հանրային քաղաքականությանն ուղղված կիրառական հետազոտական ծառայությունների շուկայի, ֆոնդահայթայթման միտումների, կազմակերպչական և զարգացման կարիքների բացահայտումը։
Համաժողովի ընթացքում, բացի հիմնական զեկույցներից, կազմակերպվել է նաև գործնական աշխատանք, որի շրջանակներում վեր են հանվել հետազոտական, վերլուծական կենտրոնների հիմնական խնդիրները, տեսլականները և ծառացած խնդիրների լուծման ճանապարհները։
Միջոցառման խոսնակը՝ ՀՌԿԿ-Հայաստան կազմակերպության հետազոտությունների և զարգացման տնօրեն Հեղինե Մանասյանը, ընդգծել է, որ արդյունավետության նպատակով համաժողովին հրավիրվել են մասնավոր, պետական, համալսարանական հետազոտական կենտրոնների մասնագետներ, ինչպես նաև բիզնեսը, ՀԿ-ները ներկայացնող կառույցներ։ Հատկապես հետաքրքրական էին համալսարանական հետազոտությունների մասին զեկույցները։ Իրենց փորձով և առաջարկներով կիսվել են ՀԱՀ բնագիտության և ճարտարագիտության ֆակուլտետի դասախոս Արթուր Խալաթյանը, ՀԱՀ «Հակոբյան» կենտրոնի տնօրեն Ալեն Ամիրխանյանը, մասնավոր բիզնեսի հետազոտական լավագույն օրինակը ներկայացրել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ տնօրինության անդամ, գլխավոր տնօրենի խորհրդական Տիգրան Ջրբաշյանը։
Միջոցառումն ավարտվել է մասնակիցների կողմից համապատասխան հռչակագրի ընդունմամբ, համաձայն որի՝ անհրաժեշտ է ստեղծել հայաստանյան հետազոտական, վերլուծական կենտրոնների միասնական հարթակ և լուծել համակարգային բոլոր խնդիրները։ Նախատեսվում է պարբերաբար կազմակերպել նման հանդիպումներ՝ համատեղ ծրագրերի իրագործման նպատակով։
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Վահե Բուլանիկյանը, անդրադառնալով համաժողովի արդյունքներին, նշեց, որ հատկապես կարևոր է համատեղ հռչակագրի ընդունումը, որով նախատեսվում է սահմանել հետազոտական կենտրոնների գործունեության մի քանի հիմնարարար կետեր, որոնք ոչ միայն կբարձրացնեն մեր երկրի հետազոտական կենտրոնների արդյունավետությունը, այլև հնարավորություն կստեղծեն՝ նրանց ներգրավելու պետականաշինության գործընթացում:

Количество просмотров: 674
14-15-го сентября в Агверане состоялся первый форум аналитических центров Армении, где исследовательский центр «Амберд» представлял к.э.н., доцент Ваге Буланикян. Во время дискуссий специальное внимание было отведено именно деятельности исследовательского центра «Амберд», его первому опыту в приобретении мирового рейтинга.
Как сообщает Ваге Буланикян, основной целью форума стало развитие потенциала исследовательских организаций, выявление рынка прикладных исследовательских услуг, направленных на общественную политику, тенденций для нахождения фондов, организаторских и развивающихся нужд.
Во время форума кроме основных докладов, были организованы практические работы, на которых были подняты основные задачи исследовательских и аналитических центров и пути решения данных задач.
Основной спикер мероприятия Эгине Манасян подчеркнула, что для эффективно были приглашены к участию представители исследовательских центров частных и государственных университетов, а также структуры, представляющие бизнес и общественные организации. Особенно интересными были доклады об университетских исследований. Своим опытом поделились представитель Американского университета Армении Артур Халатян, директор центра «Акопян» Ален Амирханян, лучший исследовательский пример частного центра представил член дирекции ЗАО «Америабанк», советник генерального директора Тигран Джрбашян.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ Ваге Буланикян обращаясь к результатам форума отметил, что особенно важно принятие декларации, которой определяются основные пункты деятельности исследовательских центров, которые не только поднимут эффективность исследовательских центров нашей страны, а и предоставят возможность участвовать в процессах строительства государства.