ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնը հանդես է եկել նոր նախաձեռնությամբ՝ հրապարակելով հերթական հետազոտությունը՝ «Առանձին ապրանքատեսակների գների բարձրացման պատճառները և գնաճը մեղմելու հնարավորությունները» թեմայով՝ ամփոփելով նույնանուն խորագրով խորհրդարանական լսումների արդյունքները:
Ինչպես հայտնում են կենտրոնից, սույն հետազոտությունն առնչվում է Հայաստանի Հանրապետությունում գների տատանումը բացատրող հիմնական գործոններին և մասնավորապես, 2017 թվականի հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ու 2018 թվականի հունվար ամիսներին առանձին ապրանքատեսակների գծով արձանագրված գնաճի պատճառների, տնային տնտեսությունների գնողունակության վրա ունեցած ազդեցության վերլուծությանը և գնաճի մեղմման ուղղությամբ անհրաժեշտ երաշխավորությունների տրամադրմանը: Հետազոտությունն իրականացվել է ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի և ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի համագործակցության շրջանակներում:

Исследовательский центр АМБЕРД АГЭУ выступил с новой инициативой и опубликовал очередное исследование на тему «Причины повышения цен на отдельные виды товаров и возможности смягчения инфляции», подводя итоги парламентских слушаний с одноименным названием.
Как сообщает центр, настоящее исследование рассказывает о факторах, объясняющих колебание цен в Республике Армения и в частности, причинах зарегистрированной по отдельным видам товаров инфляции за октябрь-декабрь 2017 года и январь 2018 года, анализе воздействия на покупательную способность домашних хозяйств и предоставлению гарантий, необходимых для смягчения инфляции. Исследование выполнено в рамках сотрудничества исследовательского центра АМБЕРД АГЭУ и Постоянной комиссии НС РА по экономическим вопросам.