Ստեղծվել է մի միջավայր, որտեղ և՛ դասախոսները, և՛ ուսանողները լիարժեք հնարավորություն ունեն կրթություն ստանալ. նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ներկա է գտնվել ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղի երեք նոր լսարանների բացմանը
Դիտումների քանակ՝ 751
Գյումրի կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր ներկա է գտնվել Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի (ՀՊՏՀ) Գյումրու մասնաճյուղի երեք նոր լսարանների բացման արարողությանը:
Հանրապետության նախագահը Շիրակի մարզպետ Նազելի Բաղդասարյանի, Գյումրու համայնքապետ Վարդգես Սամսոնյանի, ԿԳՄՍ, ՏԿԵ փոխնախարարների, ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել համալսարանի տարածքով, ծանոթացել նորարար ծրագրերին, զրուցել պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ։ Նորաբաց ստեղծարարության և նորարարության, դասախոսների համաշխատանքի և հեռավար կրթության լսարանները ձևավորվել են տեխնոլոգիական նոր լուծումներով և միտված են կրթություն ստանալն ավելի հաճելի դարձնելուն՝ ուսանողների ստեղծարար գաղափարներ գեներացնելու և քննարկելու, ստարտափ թիմեր ձևավորելու, համատեղ աշխատանքի և դրանք կյանքի կոչելու միջոցով:
Հանրապետության նախագահը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել «120 կմ-ը այսքան մոտ և այսքան հեռու՝ 25 տարվա դիտակետից» խորագրով համաժողովին և ասել է, որ այն սպասելիքները, որ կար ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղից գերազանցվել են։ Նա նշել է, որ որպես Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի խորհրդի նախագահ իր համար շատ հաճելի և կարևոր է ներկա գտնվել համալսարանի համար նշանակալի այս միջոցառմանը։ «Ես չէի կասկածում, որ բոլորիս մի մեծ անակնկալ է սպասվում։ Ստեղծվել է մի միջավայր, որտեղ և՛ դասախոսները, և՛ ուսանողները իսկապես լիարժեք հնարավորություն ունեն կրթություն ստանալ։ Կարելի է ասել, որ այսօր Գյումրու և Երևանի համանուն մասնաճյուղերի միջև մրցակցություն է ձևավորվում։ Բոլորս շատ ենք խոսում կրթության կարևորության մասին, սակայն ամենակարևորն է, որ այն լինի նորարար և այն ինչ մենք այսօր տեսնում ենք այստեղ նորարարական սկզբունքներով է ստեղծված»,- ասել է Հանրապետության նախագահը։
Նախագահն ընդգծել է, որ մեր երկրի զարգացման համար այլ ճանապարհ չկա, քան կրթություն ստանալն ու գիտություն զարգացնելն է։ «Մենք նավթ, գազ չենք ունենալու, և պետք է կարողանանք Աստծու տված շնորհքը, որը կրթվելն ու գիտության մեջ մեր ներդրումն ունենալն է, մեր նախաձեռնությամբ հանդես գալն է, լիարժեք օգտագործենք։ Այս առումով խնդրում եմ բոլոր այն մարդկանց, ովքեր պատասխանատու են կրթության ապահովման համար, իրենց ուժն ու եռանդը չխնայեն երիտասարդ սերնդին բարձրորակ կրթություն տալու համար։ Այն ինչ կախված է պետությունից, կառավարությունից՝ հավատացե՛ք, ամեն ինչ արվել է և արվելու է։ Շատ բաներ կախված են նաև ձեր նախաձեռնություններից։ Մեր երկրում ցանկացած ծրագիր, ցանկացած նախաձեռնություն հնարավորություն ունի իրականություն դառնալ գիտության ,արտադրության, յուրաքանչյուր բնագավառում»,- նշել է նախագահ Խաչատուրյանը՝ բոլորին մաղթելով նորանոր հաջողություններ և ձեռքբերումներ։

Создана среда, где и преподаватели, и студенты имеют все возможности получить образование: Президент Ваагн Хачатурян присутствовал на церемонии открытия трех аудиторий в Гюмрийском филиале АГЭУ
В ходе рабочего визита в Гюмри Президент РА Ваагн Хачатурян присутствовал на торжественной церемонии открытия трех новых аудиторий в Гюмрийском филиале АГЭУ.
Президент РА в сопровождении главы Ширакской областной администрации Назели Багдасарян, руководителем общины Гюмри Вардгесом Самсоняном, заместителями министра образования, науки, культуры и спорта РА и министра территориального управления и инфраструктур РА, ректора АГЭУ Дианы Галоян провел обход по территории университета, ознакомился с инновационными программами, побеседовал с представителями профессорско-преподавательского состава и студентами. Новые аудитории призваны сделать процесс получения образования более приятным путем генерирования креативных идей студентов, формирования стартап команд, осуществления совместной работы и воплощения идей в жизнь.
Президент РА выступил с приветственной речью на форуме, отметив, что результаты работы Гюмрийского филиала АГЭУ превзошли его ожидания. Ваагн Хачатурян подчеркнул, что ему как председателю Совета АГЭУ очень приятно и важно присутствовать на таком значимом мероприятии. “Я и не подозревал, что нас всех ожидает приятный сюрприз. Создана среда, где и преподаватели, и студенты имеют все возможности получить образование. Можно констатировать, что сегодня между Ереванским и Гюмрийским филиалами налицо конкуренция. Все мы много говорим о важности и роли образования, однако самым важным является инновационный характер образования, то, что мы сегодня видим здесь”, - сказал Президент Республики.
Президент подчеркнул, что для развития нашей страны нет иного пути, кроме развития образования и науки. “У нас не будет нефти и газа, и мы должны суметь правильно использовать наш потенциал в области образования и науки, что является даром Божьим. Поэтому я прошу всех людей, ответственных за сферу образования, не жалеть сил и энергии для предоставления молодому поколению качественного образования. Делается и будет делаться все, что зависит от государства и правительства. Однако многое зависит от ваших инициатив. Любая программа, любая инициатива в нашей стране имеет возможность стать явью в области науки, производства, любой другой сфере”, - отметил Президент Хачатурян, пожелав всем новых успехов и достижений.