Տնտեսագիտական համալսարանը՝ «Կրթություն և կարիերա EXPO - 2022» եռօրյա ցուցահանդեսի մասնակից
«Հայտնվի՛ր իրադարձությունների կենտրոնում». այս գրավիչ կոչ-կարգախոսը երեք օր՝ ապրիլի 26-29, դպրոցականներին, ուսանողներին և պարզապես կրթական ոլորտով հետաքրքրվողներին կբերի Yerevan EXPO ցուցահանդեսային համալիր՝ Հայաստանում և արտերկրում գործող տարբեր կրթօջախների կրթական ծրագրերին ծանոթանալու։
Միջազգային մասնագիտացված «Կրթություն և կարիերա EXPO - 2022» ցուցահանդեսի նպատակը Հայաստանի կրթական ծառայությունների բազմազանությունը ներկայացնելն է, կրթություն-բիզնես կապի ամրապնդումը, կրթօջախների և ձեռնարկությունների միջև գործնական հարաբերությունների հաստատումը։
Ցուցահանդեսին մասնակցում են Հայաստանում և արտասահմանում գործող շուրջ ութ տասնյակ կրթօջախներ՝ բուհեր, քոլեջներ, ուսումնական կենտրոններ, միջազգային դոնոր կազմակերպություններ։
Հանդիսավոր արարողության բացումն ազդարարեց ՀՀ ԿԳՄՍՆ նախարար Վահրամ Դումանյանը։ «Կրթությունը հասարակության բարեկեցության ու զարգացման հիմնական հենասյուներից է, որի վրա են կառուցվում մյուս բոլոր ոլորտների զարգացման հեռանկարները: ԿԳՄՍ նախարարությունն աջակցել և շարունակելու է աջակցել նմանաբնույթ միջոցառումների և ցուցահանդեսների կազմակերպմանը»,- ասաց նախարարը և սկսեց շրջայցը ներկայացված տաղավարներով։
EXPO – 2022-ին ՀՊՏՀ տաղավարը գրավիչ ու տեղեկատվական է. կրթական ծրագրեր, համալսարանական գիտակրթական միջավայր, ձեռքբերումներ, ընդունելության գործընթացի մանրամասներ, տեղեկատվական նյութեր, որոնք այցելուներին կտրամադրվեն նաև առաջիկա 2 օրերին։
ՀՊՏՀ տաղավարում նախարարին ներկայացվեց համալսարանի 2022-2023 ուստարվա կրթական ծառայությունների փաթեթը (բակալավրական 11 մասնագիտություններ, մագիստրոսական ծրագրեր, ՀՊՏՀ ֆինանսատնտեսագիտական քոլեջ):
«Հենց Տնտեսագիտական համալսարանն է, որ խթանող դերակատարություն պետք է ունենա Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում»,- ՀՊՏՀ տաղավարում ուսանողների հետ զրույցում ընդգծեց նախարար Վահրամ Դումանյանը՝ խրախուսելով աշխատել նույն խանդավառությամբ ու նվիրումով:
Իսկ որ տնտեսագիտական մասնագիտությունների հանդեպ հետաքրքրությունը մեծ է, կրկին համոզվեցինք. այցելուների հոսքը շարունակվում էր, ուսանողները ներկայացնում էին մասնագիտությունները, պատասխանում հարցերին: Իսկ խոստացված անակնկալը՝ մասնագիտական կողմնորոշման ուղղորդող ինտերակտիվ թեստը, համախմբել էր հատկապես շրջանավարտներին:
Նշենք, որ ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության և LOGOS EXPO Center ցուցահանդեսային ընկերության կողմից՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։

АГЭУ – участник трехдневной выставки “Образование и карьера EXPO – 2022”
“Окажись в эпицентре событий” – такой лозунг направит школьников, студентов и просто тех, кто интересуется сферой образования, на трехдневное (26-29 апреля) мероприятие, организованное в выставочном комплексе Yerevan EXPO, где можно будет ознакомиться с образовательными программами различных учреждений, действующих на территории РА и за рубежом.
Цель международной специализированной выставки “Образование и карьера EXPO – 2022” – представить многообразие образовательных услуг в Армении, укрепить связь между образованием и бизнесом, установить отношения между образовательными учреждениями и предприятиями.
В работе выставки принимают участие более 80 учебных заведений, действующих в РА и за пределами нашей республики (вузы, колледжи, учебные центры, международные доноры).
Торжественное открытие выставки провозгласил министр ОНКС РА Ваграм Думанян.
Павильон АГЭУ на выставке привлекателен и информативен: образовательные программы, университетская научно-образовательная среда, достижения, подробности о процедуре приема, информационные материалы.
В павильоне АГЭУ министру был представлен пакет образовательных услуг. Ваграм Думанян в беседе со студентами отметил, что именно АГЭУ должен играть роль локомотива в развитии экономики РА, призвав студентов работать с той же преданностью и энергией.
А в том, что интерес к экономическим специальностям огромен, мы еще раз убедились. Поток посетителей не иссякал, студенты представляли направления подготовки, отвечали на вопросы. А обещанный сюрприз – интерактивный профориентационный тест, весьма заинтересовал абитуриентов.
Отметим, что выставка организована Союзом производителей и бизнесменов Армении и компанией LOGOS EXPO Center при поддержке МОНКС РА.