ՀՊՏՀ-ն՝ միջազգային տնտեսական համաժողովի պանելային քննարկման մասնակից և նորաստեղծ ԱՊՀ համալսարանների ասոցիացիայի անդամ
20.06.2023
Դիտումների քանակ՝ 1403
Ս․թ․ հունիսի 14-ին Պետերբուրգյան միջազգային տնտեսական համաժողովի հարթակում Սանկտ Պետերբուրգի պետական տնտեսագիտական համալսարանը (ՍՊՊՏՀ) կազմակերպել էր պանելային քննարկում՝ «ԱՊՀ երկրների արդյունաբերական-նորարարական ներուժի իրացումը․ համալսարանական համայնքի դերակատարությունը» թեմայով։
Պանելային քննարկումը վարում էր ՍՊՊՏՀ ռեկտոր Իգոր Մաքսիմցևը։ Որպես խոսնակ հանդես են եկել ԱՊՀ երկրների և մի շարք ռուսաստանյան բուհերի ռեկտորներ։ ՀՊՏՀ-ն այդ քննարկմանը ներկայացրել և զեկուցմամբ է հանդես եկել «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Դավիթ Հախվերդյանը։
Քննարկման հիմնական նպատակը ԱՊՀ երկրների տնտեսական զարգացման խնդիրների լուծման նպատակով միջպետական և միջբուհական նախագծային թիմերի և ընդհանուր տեսլականի ձևավորումն էր։ Պանելային քննարկումից հետո ստորագրվել է Կայուն տնտեսական զարգացման հարցերով ԱՊՀ համալսարանների ասոցիացիայի ստեղծման մասին հուշագիր։ ՀՊՏՀ-ն գործուն մասնակցություն է ունեցել Ասոցիացիայի ստեղծման և հուշագրի ստորագրման գործում։
Դավիթ Հախվերդյանի խոսքով՝ հուշագրի ստորագրմանը կհետևեն կոնկրետ քայլեր ԱՊՀ համալսարանական համայնքի միասնական մոտեցումների ձևավորման, բարձրագույն կրթության և գիտական հետազոտությունների որակի բարձրացման ու միջազգայնացման, ինչպես նաև համատեղ գիտակրթական միջոցառումների ակտիվացման ուղղությամբ:

АГЭУ – участник панельной дискуссии международного экономического форума и член новой ассоциации университетов СНГ
20.06.2023
14 июня 2023 г. на площадке Петербургского международного экономического форума Санкт-Петербургским государственным экономическим университетом (СПбГЭУ) была организована панельная дискуссия на тему «Реализация промышленно-инновационного потенциала стран СНГ: роль университетского сообщества».
Модератором панельной дискуссии являлся ректор СПбГЭУ Игорь Максимцев. В качестве спикеров выступили ректоры ряда российских вузов и университетов стран СНГ. АГЭУ представлял директор исследовательского центра «Амберд» Давид Ахвердян, выступивший с докладом.
Основной целью панельной дискуссии являлось формирование межгосударственных и межвузовских проектных команд для решения проблем экономического развития стран СНГ и разработка единого видения. По завершении панельной дискуссии был подписан меморандум о создании Ассоциации университетов СНГ по вопросам устойчивого экономического развития. АГЭУ внес большой вклад в дело создания Ассоциации и подписания меморандума.
По словам Давида Ахвердяна, за подписанием меморандума последуют конкретные шаги по формированию единых подходов со стороны университетского сообщества СНГ, по повышению качества высшего образования, научных исследований и интернационализации, а также по активизации проведения совместных научно-культурных мероприятий.