ՀՊՏՀ դոցենտ Ելենա Մանուկյանը մասնակցել է ԱԺ աշխատակազմի նախաձեռնած վեբինար-քննարկմանը
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմը Արևելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ցանցի Հայաստանի նախագահության շրջանակներում հունիսի 16-ին կազմակերպել է «Համացանցային հավաստի աղբյուրների գործածումը խորհրդարանների վերլուծական, փորձագիտական և հետազոտական գործունեության մեջ» խորագրով վեբինար-քննարկում: Վեբինարին հրավիրյալ փորձագետի կարգավիճակով մասնակցել և զեկուցմամբ հանդես է եկել ՀՊՏՀ տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի դոցենտ Ելենա Մանուկյանը:
Ինչպես asue.am-ին հաղորդեց մեր գործընկերը, վեբինարը միտված էր Արևելյան գործընկերության խորհրդարանների աշխատակազմերի փորձագիտական և վերլուծական ներուժի բարձրացմանն ու համաճարակի պայմաններում համացանցային հնարավորությունների արդյունավետ օգտագործմանը: Վեբինարին մասնակցել են Հայաստանի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի և Մոլդովայի խորհրդարանների աշխատակազմերի համապատասխան ստորաբաժանումների աշխատակիցները (15 մասնակից):
ՀՊՏՀ փորձագետը ներկայացրել է տնտեսագիտական ոլորտի հետազոտություններում լայնորեն կիրառվող համացանցային տեղական և համաշխարհային մի շարք հավաստի աղբյուրները, ներկայացվող տեղեկատվական բազաների հնարավորությունները և դրանց հետ աշխատանքի հմտությունները:
Հիշեցնենք, որ այս շարքի նախորդ հանդիպումը տեղի էր ունեցել 2020 թվականի հունվարի 25-26-ին Ծաղկաձորում, որի մասին մեր հրապարակմանը կարող եք ծանոթանալ այստեղ:

16 июня в рамках председательства Армении в Сети генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства аппарат НС РА организовали вебинар-дискуссию на тему «Использование надежных интернет-источников в аналитической, экспертно-исследовательской деятельности парламентов». Елена Манукян, доцент кафедры экономико- математических методов АГЭУ, приняла участие в вебинаре в качестве приглашенного эксперта и выступила с докладом.
Как рассказала asue.am наша коллега, вебинар был нацелен на повышение экспертно-аналитического потенциала аппаратов парламентов Восточного партнерства и эффективное использование возможностей Интернета во время пандемии. В вебинаре приняли участие сотрудники соответствующих подразделений парламентов Армении, Грузии, Украины, Белоруссии и Молдовы (15 участников).
Эксперт АГЭУ представила ряд надежных локальных интернет-источников, широко используемых в экономических исследованиях, возможности представленных баз данных, навыки работы с ними.
Напомним, что предыдущая встреча этой серии состоялась 25-26 января 2020 года в Цахкадзоре, о которой вы можете ознакомиться с нашей публикацией здесь.