«Էրազմուս+». ՀՊՏՀ-ն երկրորդ անգամ դառնում է միջազգային վերապատրաստման ակադեմիական հարթակ
ՀՊՏՀ միջազգային ծրագրերի կենտրոնում, ԵՄ «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում, այսօր մեկնարկեց «Վերապատրաստման շաբաթ» միջոցառումը՝ գործընկեր բուհերի վարչական աշխատակիցների և դասախոսների մասնակցությամբ: Այն անցկացվելու է ապրիլի 9-12-ը` ՀՊՏՀ աշխատակիցների և ուսանողների համար: Դասախոսությունների օրակարգը՝ այստեղ:
Նշված ծրագրով նման միջոցառում Հայաստանում անցկացվում է երկրորդ անգամ, և կրկին նախաձեռնողը մեր համալսարանն է, որի արտաքին կապերի բաժինը ակտիվորեն համագործակցում է արտերկրի գործընկեր բուհերի հետ և կապող օղակ հանդիսանում:
Բացմանը ներկա էին ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար, պրոֆեսոր Ռուբեն Հայրապետյանը, արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն Պարույր Ջանգուլյանը, ուսումնական բաժնի պետ Աղավնի Հակոբյանը, արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը, անձնակազմի կառավարման բաժնի պետ Գոհար Սարգսյանը, ամբիոնի վարիչներ, դասախոսներ, աշխատակիցներ, Հայաստանում «Էրազմուս+» ծրագրի համակարգող Լանա Կառլովան, ծրագրի պատասխանատու Էդիթ Սողոմոնյանը:
Միջոցառման սկիզբն ազդարարեց Վարդ Ղուկասյանը: Շնորհակալություն հայտնելով բուհի ղեկավարությանը՝ միջոցառմանն աջակցելու և գործընկերներին՝ մասնակցության համար՝ նա խոսքը տրամադրեց Ռուբեն Հայրապետյանին:
Ողջունելով «Էրազմուս+»ի հյուրերին և մասնակիցներներին՝ համալսարանի ղեկավարը նշեց, որ Հայաստանը նրանց դիմավորում է արևաշող, և առաջիկա օրերի կանխատեսումն էլ խոստանում է լավ եղանակ և բարձր տրամադրություն: Նա շնորհակալություն հայտնեց «Էրազմուս+» ծրագրին՝ կարևորելով համագործակցությունը մեր համալսարանի հետ, ուսանողների և անձնակազմի մասնակցությունը շարժունության ծրագրերին, ապա համառոտ անդրադաձավ բուհի հիմնադրման ու կայացման փուլերին, տնտեսության զարգացման գործում, որպես ֆինանսների և տնտեսագիտության գծով մասնագետներ պատրաստող կրթօջախի, նրա կարևոր դերակատարությանը:
«Եթե մենք ցանկանում ենք զարգանալ, ապա պետք է մասնակցենք նման ծրագրերին և փորձ փոխանակենք այլ համալսարանների հետ»,–ասաց Ռուբեն Հայրապետյանը՝ նշելով, որ ՀՊՏՀ աշխատակազմը և ղեկավարությունը մեծ աջակցություն է ցուցաբերել շաբաթի կազմակերպմանը, իսկ մասնակիցներն ընթացքում էլ կարող են ազատորեն դիմել, հանդիպել իրեն, վարչական անձնակազմից ցանկացած ներկայացուցչի և աջակցություն ստանալ:
Լանա Կառլովան ևս ողջունեց մասնակիցների առաջին այցը Հայաստան, Տնտեսագիտական համալսարանի հետ համագործակցության հնարավորությունը՝ հույս հայտնելով, որ աշխատանքային շաբաթը մասնակից 8 համալսարանների միջև արդյունավետորեն կընթանա, և հյուրերը Տնտեսագիտականում հնարավորություն կունենան տեսնելու վարչական, դասախոսական անձնակազմերի և ուսանողության այլ մշակույթ, այլ ուսումնական միջավայր: Լանա Կառլովան անդրադարձավ 1995 թվականից Հայաստանում կրթության արդիականացման և միջազգայնացման ընթացքին, ապա նշեց, որ այս միջոցառումն էլ ակադեմիական մի հարթակ է, որը ապահովում է համագործացության լայն շրջանակ և վստահ է՝ փորձի ու գիտելիքի փոխանակումը կհաջողվի:
Մինչ աշխատանքային մասին անցնելը, մասնակիցները լուսանկարվեցին բուհի խորհրդանշական քարի մոտ:
Հաջորդիվ, «Էրազմուս+» ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի գործունեության վերաբերյալ հաշվետվություն ներկայացրեց Էդիթ Սողոմոնյանը: Նա վերլուծեց 2014 թվականից ի վեր միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի արդյունքները, ներկայացրեց մեր երկրին վերաբերող ցուցանիշներ (Հայաստանի հետ գործակցող համալսարանների, շահառուների՝ դասախոս, ուսանող, աշխատակից, հետազոտող, թիվ և այլն):
Միջոցառումը մշակութային տեղեկատվությամբ շարունակեց լեզուների ամբիոնի դասախոս Քրիստինա Թորգոմյանը` խոսելով Հայաստանի պատմական, մշակութային արժեքների ու տեսարժան վայրերի մասին:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Լանա Կառլովան ասաց, որ «Էրազմուս+» ծրագրում ներգրավված բուհերն են իրենց համագործակցության բազմազանեցման ու ընդլայնման պատասխանատուն, և այս առումով ՀՊՏՀ-ն հայաստանյան եզակի կրթօջախներից է, որ ակտիվորեն ջանում է ինտեգրվել միջազգային կրթական շուկային:
«Անշուշտ, այս նախաձեռնությունը ցանկալի է և' ուսանողության, և' պրոֆեսորադասախոսական կազմի ու աշխատակիցների համար, և նրանք պետք է ձգտեն հնարավորինս հաղորդակցվել նոր ակադեմիական մշակույթին, որը կներկայացնեն մեր արտերկրի գործընկերները»,-ամփոփեց Հայաստանում «Էրազմուս+» ծրագրի ղեկավարը:
Առաջին աշխատանքային օրը շարունակվում է:
Ընթացիկ միջոցառումների շարքում Բիալիստոկի տեխնոլոգիական համալսարանի (Լեհաստան) ներկայացուցիչ Իռենուշ Մռոզեկը հյուընկալվել է ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետում և կիբեռանվտանգության վերաբերյալ դասախոսություն ներկայացրել, ինչպես նաև տեղեկատվություն տրամադրել իր համալսարանի ուսումնական գործընթացի մասին. մեզ հայտնեց դեկան Սոս Խաչիկյանը: Լեհաստանցի դասախոսին ուղեկցել է նշված բուհում «Էրազմուս +» ծրագրով մեկ կիսամյակ ուսանած Դավիթ Մինասյանը (մաթեմաթիկական մոդելները և մեթոդները տնտեսագիտության մեջ մասնագիտության 4-րդ կուրս):

Сегодня в центре международных программ, в рамках программы “Эразмус+” ЕС, стартовало мероприятие “Неделя переподготовки” для преподавателей и административных сотрудников вузов-партнеров. Оно будет проходить с 9-12 апреля. График лекций представлен здесь.
Такого рода мероприятие проводится в Армении во второй раз и снова инициатором является наш университет, отдел внешних связей которого активно сотрудничает с зарубежными вузами- партнерами и выступает в качестве связующего звена.
На открытии присутствовали исполняющий обязанности ректора АГЭУ, профессор Рубен Айрапетян. начальник учебного отдела Агавни Акопян, директор департамента внешних связей Паруйр Джангулян, начальник отдела внешних связей Вард Гукасян, начальник отдела управления персоналом Гоар Саргсян, заведующие кафедр, преподаватели, сотрудники, координатор программы "Эразмус+" в Армении Лана Карлова, ответственная программы Эдит Согомонян.
В начале мероприятия выступила Вард Гукасян. Поблагодарив руководство вуза за содействие в организации и проведении мероприятия и коллег за участие, она передала слово Рубену Айрапетяну. Поприветствовав гостей и участников "Эразмус+", руководитель вуза отметил, что Армения встречает их замечательной солнечной погодой, и прогнозы на ближайшие дни также обещают хорошую погоду и замечательное настроение. Он поблагодарил программу "Эразмус+", отметив о важности сотрудничества с нашим вузом, участия персонала и студентов в программах мобильности, после чего коротко обратился к этапам основания и становления вуза, важной роли вуза в подготовке специалистов по экономике и финансам, в деле развития экономики в целом. "Если мы хотим развиваться, то мы должны участвовать в такого рода программах и обмениваться опытом с другими университетами"- сказал Рубен Айрапетян, отметив, что сотрудники и руководство АГЭУ потратили не мало усилий в организации недели, а участники и в процессе могут свободно обращаться к нему, и к любому представителю административного персонала и получить поддержку. Лана Карлова поприветствовала первый визит участников в Армению , возможность сотрудничества с экономическим университетом, выразив надежду, что рабочая неделя для представителей 8 университетов будет эффективной, и гости смогут увидеть в экономическом университете другую культуру, другую образовательную атмосферу. Лана Карлова обратилась к процессу актуализации и интернационализации образования в Армении, после отметила, что данное мероприятие является академической платформой, которая обеспечивает широкий спектр сотрудничества и уверен, что обмен опытом и знаниями будет удачен.
До начала рабочей части, участники сфотографировались у символического камня вуза.
После этого, деятельность армянского офиса программы "Эразмус+" представила Эдит Согомонян. Она проанализировала результаты программы международной кредитной мобильности с 2014 года, представила показатели, касающиеся нашей страны. Мероприятие продолжила с культурной информацией преподаватель кафедры языков Кристина Торгомян и рассказала об исторических, культурных ценностях и о достопримечательностях Армении.
Лана Карлова в беседе с отделом информации и связей с общественностью сказала, что именно вузы, участники программы "Эразмус+" сами являются ответственными за расширение своего сотрудничества, и в этом плане АГЭУ является единственным армянским образовательным учреждением, которое стремится к интеграции в международный образовательный рынок.
"Несомненно, данная инициатива желательна и для студенчества, и для профессорско-преподавательского состава, и для сотрудников, и они должны стремиться к новой академической культуре общения, которое представят наши зарубежные партнеры"- завершила руководитель программы "Эразмус+" в Армении.
В ряде текущих мероприятий представитель технологического университета Беластока (Польша) Иренуш Мрозек посетил факультет информатики и статики и выступил с лекцией о кибербезопасности, а также предоставил информацию об учебных процессах в своем университете: сообщил нам декан Сос Хачикян. Польского преподавателя сопровождал Давид Минасян, который провел в польском университете один семестр ( студент 4-го курса специальности математические модели и методы в экономике).