Հանդիսավորությամբ մեկնարկեց «ՀՊՏՀ խաղեր-2019» փառատոնը՝ նվիրված ՈւԽ 25- ամյակին
ՀՊՏՀ ուսանողական կառույցն այս տարի տոնում է հիմնադրման 25-րդ տարին, ինչի առիթով հոբելյանական միջոցառումներ են տեղի ունենում: «ՀՊՏՀ խաղեր-2019» մարզամշակութային փառատոնը ևս նվիրվում է ՈւԽ տարեդարձին: Փառատոնի սկիզբն ազդարարվեց այսօր: Մեկնարկը շնորհավորելու էին եկել ՀՊՏՀ խորհրդի նախագահ Վահան Մովսիսյանը, ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը, դեկաններ, ֆիզդաստիարակության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Հովհաննես Գաբրիելյանը, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, բուհերի և երիտասարդության հոգևոր պատասխանատու Գեղամ սարկավագ Ավետիսյանը, ՈւԽ նախկին նախագահներ:
Ավանդական դարձած արարողակարգով՝ մարզադահլիճ մտան ՀՊՏՀ 6 ֆակուլտետների ուսանող-մարզիկները, հնչեց ՀՀ պետական օրհներգն ու բարձրացվեց եռագույնը: Այնուհետև ողջույնի խոսք ասացին Վահան Մովսիսյանը, Ռուբեն Հայրապետյանը:
Խորհրդի նախագահը ուրախություն հայտնեց այն առումով, որ ուսանողները կարողանում են ինքնակազմակերպվել, ձեռնարկել միջոցառումներ, որոնք կրթադաստիարակչական գործառույթ են իրականացնում, կերտում ՀՀ արժանավոր քաղաքացու:
Համալսարանի ղեկավարը շնորհավորեց ՈւԽ 25-ամյակը և ընդգծեց նրա դերը կրթօջախի առաջխաղացման գործում:
«Ես իմ հրապարակային ելույթներում մի քանի անգամ ասել եմ, որ որպես պետական տնտեսագիտական համալսարան, մենք ունենք 2 հիմնական շահառու՝ պետություն և ուսանող»,-ասաց ռեկտորն ու այդ համատեքստում կարևորեց ուսանողական ինքնակառավարման մարմինների գործունեությունը:
«Եվ չափազանց կարևոր է, որ ուսանողական խորհուրդը պատշաճ և ճշգրիտ կարողանա իր գործը կատարել, ուսանողության շահերը պաշտպանել»,-շեշտադրեց ռեկտորի պաշտոնակատարն ու հույս հայտնեց, որ ՈւԽ-ն առաջիկայում կկարողանա ավելի մեծաթիվ ուսանողներ ներգրավել ու ղեկավարության հետ կերտել բուհի զարգացման նոր ճանապարհը:
Ուսխորհրդականներին շնորհավորանքներ հղեցին, ակտիվության և միաբանության կոչեցին Գեղամ սարկավագ Ավետիսյանը, ՈւԽ նախկին նախագահ Արմեն Ալեքսանյանը: ՈւԽ ներկայիս նախագահ Հովհաննես Հարությունյանն էլ հավաստիացրեց, որ համատեղ ջանքերով փորձելու են հիշարժան դարձնել ՀՊՏՀ ուսանողական կառույցի հոբելյանը՝ մեկտեղելով ու մարզամշակութային տոն նվիրելով ուսանողներին, նախկին ու ներկա ուսխորհրդականներին:
Հաջորդիվ տեղի ունեցավ ֆուտբոլի ընկերական հանդիպում՝ ՀՊՏՀ ուսխորհրդականների և նախկին ՈւԽ նախագահների միջև:
Հիշենք, որ մարզամշակութային ամենամյա փառատոնի շրջանակում տեղի են ունենում մարզական, մշակութային ու ինտելեկտուալ առաջնություններ ու մրցույթներ:

В этом году студенческий совет АГЭУ празднует свое 25-летие, по случаю которого организованы юбилейные мероприятия. Спортивно-культурный фестиваль "Игры АГЭУ – 2019" также посвящен юбилею СС. Сегодня было дано начало мероприятиям. Пришли поздравить: председатель совета АГЭУ Ваган Мовсисян, исполняющий обязанности ректора Рубен Айрапетян, деканы, и.о.заведующего кафедры физвоспитания Ованнес Габриелян, представители профессорско-преподавательского состава, духовный ответственный вузов и молодежи диакон Гегам Аветисян, председатели СС предыдущих лет.
По традиционному протоколу, в спортзал вошли студенты - спортсмены 6 факультетов АГЭУ, прозвучал государственный гимн РА и был поднят флаг. После чего слова приветствия сказали Ваган Мовсисян, Рубен Айрапетян.
Председатель совета выразил свою радость тем, что студенты могут самоорганизовываться, создавать мероприятия, которые выполняют учебно-воспитательную функцию, формируют достойного гражданина РА.
Руководитель университета поздравил СС с 25-летием и подчеркнул его роль в деле развития вуза в целом.
"Я в своих публичных выступлениях несколько раз говорил, что как государственный экономический университет у нас есть 2 основных выгодополучателя: государство и студент"- сказал ректор и в данном контексте подчеркнул деятельность органов студенческого самоуправления. " И весьма важно, чтобы студенческий совет надлежащим и правильным образом мог выполнять свое дело, защищать интересы студентов"- сакцентировал ректор и выразил надежду, что студенческий совет сможет привлечь все больше студентов и вместе с руководством смогут построить новый путь развития вуза.
Со словами поздравления выступили диакон Гегам Аветисян, председатель студенческого совета прошлых лет Армен Алексанян. Председатель студенческого совета Ованнес Арутюнян заверил, что совместными усилиями смогут сделать юбилейные мероприятия студенческого совета незабываемыми, подарить спортивно-культурный праздник студентам, нынешным и прошедшим представителям студенческого совета.
После чего состоялась товарищеская встреча по футболу между нынешними членами студенческого совета АГЭУ и председателями СС прошлых лет.
Напомним, что на ежегодных спортивно-культурных фестивалях организуются спортивные, культурные, интеллектуальные первенства и конкурсы.