Դիտումների քանակ՝ 1166
Ապրիլի 15-ին ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի նախաձեռնությամբ տնտեսության կազմակերպման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների, ինչպես նաև մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետների մագիստրանտներն ու բակալավրիատի ուսանողները դասախոսություններ են ունկնդրել ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում: Նրանց ուղեկցել են ՄՏՀ ամբիոնի դոցենտներ Վերգինե Կիրակոսյանը, Լուսինե Աղաջանյանը, Անուշ Անանյանը, ասիսիտենտներ Ալբերտ Հայրապետյանը (կազմակերպիչ), Կարմեն Գրիգորյանը, մարքեթինգի ամբիոնի ժ/պ Վադիմ Գրիգորյանը և նույն ամբիոնի դոցենտ Լիլիթ Դադայանը:
Այցի մասին մեզ մանրամասներ ներկայացրեց Ալբերտ Հայրապետյանը՝ նշելով որ ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը, ողջունելով Տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողների և դասախոսների այցը, խոսել է տնտեսագիտության կարևորության մասին՝ նշելով, որ ինքը նույնպես է տնտեսագետ է, և դա մի բնագավառ է, որը անսահման ստեղծագործելու հնարավորություն է տալիս, ապա ներկայացրել է իր հետազոտությունների հիմնական թեման՝ անդրադառնալով ՀՆԱ-ի վրա ազդող գործոններին:
ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչության գծով պատասխանատու Արմինե Հալաջյանը ուսանողներին ներկայացրել է ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նախապատմությունը, նպատակները, դրանց իրագործման անհրաժեշտ քայլերը՝ շեշտելով անհրաժեշտ 3 նախադրյալները՝ աճ, ներառականությւոն, բնապահպանություն:
UNDP ծրագրի ներկայացուցիչ Հովիկ Սայադյանը բանախոսել է «ՀՀ ազգային տնտեսության հեռանկարները», ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանի-ի ներկայացուցիչ Արմենուհի Հովակիմյանը «Երեխաները՝ ՀՀ պետական բյուջեում» թեմաներով:
Բանախոսել են նաև Վահան Ամիրխանյանը (ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպություն), Ալեսանդրո Մորետտին (ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիր), Անահիտ Հայրապետյանը (UNHCR Հայաստան):
Ալբերտ Հայրապետյանի տեղեկացմամբ՝ օրերս «Միջազգային կազմակերպություններ» առարկայի դասաժամին ուսանողներն անդրադարձել են նշված այցին և նշել, որ այն հագեցած էր ոչ միայն ՄԱԿ-ի կառուցվածքի և գործունեության վերաբերյալ հարուստ տեղեկատվությամբ, այլև ՀՀ տնտեսության և բնության առջև ծառացած մի շարք մարտահրավերների մասին օգտակար դասախոսություններով:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը արդեն մի քանի տարի է՝ արդյունավետ կերպով համագործակցում է ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչության հետ:

15 апреля по инициативе кафедры международных экономических отношений АГЭУ, студенты бакалавриата и магистратуры факультета регулирования экономики и международных экономических отношений, а также факультета маркетинга и организации бизнеса прослушали лекцию в армянском офисе ООН. Их сопровождали доценты кафедры МЭО Вергине Киракосян, Лусине Агаджанян, Ануш Ананян, ассистенты Альберт Айрапетян (организатор), Кармен Григорян, и.о заведующего кафедры маркетинга Вадим Григорян и доцент той же кафедры Лилит Дадаян.
Подробности о посещении представил нам Альберт Айрапетян, отметив, что постоянный координатор ООН Шомби Шарп, поприветствовав визит студентов и преподавателей АГЭУ, говорил о важности экономики, отметив, что он также является экономистом - это является той сферой, которая дает возможность безграничного творчества, после чего представил основную тему своего исследования, обращаясь к ВВП и факторам, оказывающим на него влияние.
Ответственная управления общественной информации ООН Армине Аладжян, представила студентам предисторию устойчивого развития ООН, цели, необходимые шаги их осуществления, подчеркнув 3 необходимые предпосылки: рост, инклюзивность, защита природы.
Представитель программы UNDP Овик Саядян выступил на тему "Перспективы национальной экономики РА". представитель ЮНИСЕФ Армении Арменуи Овакимян на тему: "Дети в государственном бюджете РА".
Выступили также Ваган Амирханян , Алесандро Моретти, Анаит Айрапетян.
По сообщению Альберта Айрапетяна, на занятии предмета "Международные организации" студенты обратились к данному визиту и отметили, что они получили подробную информацию не только о структуре и деятельности ООН, а также о ряде вызовов, стоящих перед экономикой РА и природой.
Напомним, что уже несколько лет Армянский государственный экономический университет тесно сотрудничает с управлением общественной информации ООН.