ՀՊՏՀ – Գդանսկի համալսարան էրազմուսյան համագործակցությունը խոստանում է լինել արդյունավետ
«Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակներում մարտի 26-ից ապրիլի 1-ը Լեհաստանում էր ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի դասախոս, ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ավագ հետազոտող, տ․գ․թ․ Ալբերտ Հայրապետյանը։ Գդանսկի համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետի 1-ին կուրսի մագիստրանտների համար նա դասախոսել է միջազգային առևտրի և տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրացիայի թեմաներով։
Ալբերտ Հայրապետյանի փոխանցմամբ՝ մագիստրանտները մեծ հետաքրքրությամբ են ունկնդրել դասախոսությունները, որոնք մերթընդմերթ ընդմիջվել են աշխույժ քննարկումներով։
ՀՊՏՀ դասախոսը հանդիպումներ է ունեցել Գդանսկի համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի անդամների հետ, հատկապես արդյունավետ են եղել տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկան Մոնիկա Բակի, փոխդեկաններ Պրժեմիսլավ Բոռկովսկու և Մագդալենա Մարկևիչի հետ քննարկումները։
Լեհ գործընկերներին Ալբերտ Հայրապետյանն իր պատրաստակամությունն է հայտնել ընդլայնելու համագործակցության հնարավորությունները հիշյալ ֆակուլտետի և «Ամբերդի» միջև, խորացնելու և զարգացնելու առկա ծրագրերը, համատեղ հետազոտությունների իրականացման պայմանավորվածություն է ձեռք բերել, ինչպես նաև Մագդալենա Մարկևիչի հետ քննարկել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող գիտական հարցեր: Հանդիպել է նաև Գդանսկի այն դասախոսների հետ, որոնք պատրաստվում են մայիսին փոխադարձ այցով ժամանել ՀՊՏՀ։
Գդանսկի համալսարանից ՀՊՏՀ դասախոսը վերադարձել է վառ տպավորություններով: «Սա կրթության մեջ նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ աչքի ընկնող եվրոպական համալսարաններից է։ Տպավորված եմ ուսումնագիտական աշխատանքների և կրթության որակով։ Մեծ բավականություն եմ ստացել թե´ դասախոսների հետ հանդիպումներից, թե´ կրթական բարձր մակարդակով աչքի ընկնող ուսանողների հետ շփումներից։ Հիանալի էր նաև ակադեմիական միջավայրը՝ իր ենթակառուցվածքներով և հարմարավետությամբ», -ասաց Ալբերտ Հայրապետյանը և հույս հայտնեց, որ լեհական համալսարանի հետ համագործակցությունը ցանկալի արդյունք կարձանագրի:

Сотрудничество между АГЭУ и Гданьским университетом в рамках программы “Эразмус+” обещает быть результативным
11.04.2022
26 марта – 1 апреля в рамках программы “Эразмус+” в Польше находился преподаватель кафедры международных экономических отношений АГЭУ, старший исследователь исследовательского центра АГЭУ “Амберд”, к.э.н. Альберт Айрапетян. Перед магистрантами первого года обучения факультета экономики Гданьского университета он выступил с лекциями о международной торговле и региональной экономической интеграции.
По словам Альберта Айрапетяна, магистранты с большим интересом прослушали лекции, которые сопровождались активными обсуждениями.
Преподаватель АГЭУ встретился с представителями профессорско-преподавательского состава Гданьского университета. Весьма продуктивно прошли встречи с деканом факультета экономики Моникой Баки и заместителями деканов Пржемиславом Борковским и Магдаленой Маркевич.
В ходе встречи Альберт Айрапетян выразил готовность по расширению направлений сотрудничества между факультетом экономики польского вуза и исследовательским центром “Амберд”, развитию действующих программ. Были достигнуты договоренности по проведению совместных исследований, с Магдаленой Маркович были обсуждены вопросы, представляющие взаимный интерес для сторон. Альберт Айрапетян также встретился с преподавателями, которые в мае приезжают в РА в рамках взаимного визита в АГЭУ.
Преподаватель АГЭУ вернулся из Гданьского университета с яркими впечатлениями. “Это университет, отличающийся применением инновационных технологий. Меня впечатлила учебно-научная деятельность и высокое качество образования. Я получил большое удовольствие как от встреч с преподавателями, так и от общения со студентами, отличающимися высоким образовательным уровнем. Академическая среда с соответствующими инфраструктурами и удобством тоже произвела большое впечатление”, - поделился Альберт Айрапетян, выразив надежду, что сотрудничество с польским вузом будет результативным.