ՀՊՏՀ հերոս-ուսանող Յուրին պետք է ֆինանսիստ դառնար․ հիշատակդ՝ անմար
Ցավով ենք հայտնում, որ Արցախա-ադրբեջանական պատերազմում հայրենիքը պաշտպանելիս մարտիրոսվել է ՀՊՏՀ ֆինանսական ֆակուլտետի հեռակա 1-ին կուրսի ուսանող Յուրի Չիլինգարյանը։
Ֆինանսիստ դառնալու երազանքով նա 2019 թ․ հոկտեմբերին ընդունվել է ՀՊՏՀ, ապա 2020 թ․ հունվարին զորակոչվել հայոց բանակ՝ սրբազան պարտքը կատարելու։ Հավատարիմ զինվորական երդմանը՝ Յուրին հայրենիքը պաշտպանել է կյանքի գնով։
«Նա մեր խելացի, նպատակասլաց ուսանողն էր։ Ավա՜ղ, չհասցրեց սովորել, սակայն ՀՊՏՀ գալու առաջին իսկ վայրկյանից նրա աչքերում ճառագում էր մասնագիտանալու մղումը։ Հիշում եմ նրան որպես արժանապատիվ, բարեկիրթ երիտասարդի։ Յուրին ազնվականի դիմագծեր ու կեցվածք ուներ և իրավամբ, ազնվական հայի կերպարի մարմնացում դարձավ։ Գլուխ ենք խոնարհում մեր հերոսի հիշատակի առջև»,- մեզ հետ զրույցում ասաց ֆինանսական ֆակուլտետի դեկան Վահե Միքայելյանը։

Студент-герой АГЭУ Юрий должен был стать финансистом. Память о тебе не померкнет!
С большой скорбью сообщаем, что в Арцахско-азербайджанской войне в ходе защиты Родины погиб студент 1-ого курса финансового факультета АГЭУ (заочная форма обучения) Юрий Чилингарян.
Мечтая стать финансистом, в октябре 2019 г. он поступил в АГЭУ, а в январе 2020 г. был призван в армию, чтобы исполнить свой священный долг. Оставаясь верным присяге, Юрий защитил Отечество ценой собственной жизни.
«Он был нашим умным, целеустремленным студентом. Увы, он не успел проучиться, однако с первой же секунды можно было заметить его стремление стать профессионалом. Я помню его как достойного и воспитанного молодого человека. У Юрия были черты и манеры аристократа, и действительно, он стал олицетворением образа благородного армянина. Преклоняем голову перед нашим героем!»- в беседе с нами сказал декан финансового факультета Ваге Микаелян.