ՀՊՏՀ միջազգային կապերը շարունակվում են ընդարձակվել
«Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում մայիսի 16-20-ը ՀՊՏՀ-ում էին Կրակովի տնտեսագիտական համալսարանի պրոֆեսոր Մարտին Գեբարովսկին (Լեհաստան) և Թրակիայի Դեմոկրիտի համալսարանի (Հունաստան) էկոնոմիկայի ֆակուլտետի միջազգային կապերի բաժնի համակարգող Աննա Ագրապետիդուն։
Մինչ ՀՊՏՀ այցը՝ Մարտին Գեբարովսկին առցանց դասախոսություն էր կարդացել Տնտեսագիտականի ուսանողների համար՝ «Համաշխարհային ցուցահանդեսներում ազգային տաղավարների շուկայավարման հարթությունը» (Marketing dimension of national pavilions at World Expos) թեմայով։
ՀՊՏՀ ուսանողները Մարտին Գեբարովսկուն անձամբ տեսնելու և նրա հետ անմիջականորեն շփվելու հնարավորություն ունեցան դասախոսի՝ ՀՊՏՀ այցի ընթացքում։
Ինչպես նշեցինք, ՀՊՏՀ-ում էր նաև Աննա Ագրապետիդուն, որը, ի դեպ, ազգությամբ հայ է և երկար տարիներ Հայաստանում չէր եղել։ Վերջինիս այցի հիմնական նպատակը վերապատրաստումն էր, «Էրազմուսի» նոր նախագծերի ներդրումն ու ընդլայնումը։
Հյուրերը եղել են «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում, գրադարանում, հանդիպումներ ունեցել ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն Լուսինե Դանիելյանի, միջազգային կապերի բաժնի աշխատակիցների հետ,քննարկել առկա ծրագրերի ընդլայնման և համատեղ հետազոտությունների իրականացման հնարավորությունները՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել փոխգործակցությունը Տնտեսագիտական համալսարանի հետ։
Այցի շրջանակներում Մարտին Գեբարովսկին և Աննա Ագրապետիդուն շրջել են նաև մայրաքաղաքում, այցելել տեսարժան վայրեր, հաղորդակցվել հայկական մշակույթին:

Продолжают расширяться международные связи АГЭУ
В рамках программы «Эразмус+» 16-20 мая в АГЭУ с рабочим визитом находились профессор Краковского экономического университета Мартин Гебаровский (Польша) и координатор отдела международных связей факультета экономики Фракийского университета имени Демокрита (Греция) Анна Аграпетиду.
До посещения АГЭУ Мартин Гебаровский выступил с онлайн лекцией на тему «Маркетинговые измерения национальных павильонов на мировых выставках» (Marketing dimension of national pavilions at World Expos) перед студентами нашего вуза.
Студентам АГЭУ была предоставлена возможность лично встретиться с профессором и пообщаться с ним в ходе его визита в АГЭУ.
Как было отмечено, в АГЭУ с визитом находилась также Анна Аграпетиду, которая является армянкой по национальности и долгое время не была в Армении. Основной целью ее визита было повышение квалификации, а также внедрение новых проектов и расширение сотрудничества в рамках программы «Эразмус+».
Гости побывали в исследовательском центре «Амберд», библиотеке АГЭУ, провели встречи с директором департамента внешних связей АГЭУ Лусине Даниелян, сотрудниками отдела международных связей, обсудили возможности расширения существующих программ и проведения совместных исследований, выразив готовность продолжать сотрудничество с АГЭУ.
В ходе визита Мартин Гебаровский и Анна Аграпетиду осмотрели достопримечательности Еревана и приобщились к армянской культуре.