ՀՊՏՀ ներկայացուցիչը հարկային համակարգի հիմնախնդիրների շուրջ դասախոսել է Վառնայի տնտեսագիտական համալսարանում
Դիտումների քանակ՝ 1424
Եվրոպական համալսարանների հետ ՀՊՏՀ գործակցությունը շարունակաբար ընդլայնվում է: «Էրազմուս+» ծրագրով մեր բուհից հերթական դասախոսական այցը դեպի Վառնայի տնտեսագիտական համալսարան (Բուլղարիա) է եղել: Մայիսի 27-31-ը ՀՊՏՀ միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Աննա Սարգսյանն այնտեղ դասախոսել է «Հարկային բարեփոխումները Հայաստանում» և «Հարկման միկրո և մակրո մոդելներ» թեմաներով:
Մեզ հետ զրույցում Աննա Սարգսյանն ասաց, որ բացի բակալավրիատի ուսանողներից, իրեն ունկնդրել են տնտեսագիտության և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնների դասախոսներ ու ասպիրանտներ: Հաջորդիվ մեր պատվիրակը հանդիպումներ է ունեցել տնտեսագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսոր Կալոյան Կոլևի հետ, քննարկել միջբուհական համագործակցության ուղիները, առարկայական ծրագրերի, կրթական համակարգի, տնտեսագիտական կրթության արդի խնդիրների, հետազոտական ծրագրերում համատեղ մասնակցության հնարավորությունների վերաբերյալ հարցեր։
Այցի շրջանակում Աննա Սարգսյանը ծանոթացել է Վառնայի տնտեսագիտական համալսարանի «Գլոբալիզացիայի և արտասահմանյան ուղղակի ներդրումներ» հետազոտական կենտրոնի աշխատանքներին։ Կենտրոնի տնօրեն, տնտեսագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսոր Զոյա Մլադենովայի հետ նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ հետազոտական աշխատանքների ոլորտում գործակցելու վերաբերյալ։
Հավելենք, որ ընթացիկ կիսամյակում Վառնայի տնտեսագիտական համալսարանում ուսումնառում են ՀՊՏՀ ֆինանսական ֆակուլտետի ուսանողուհիներ Արփինե Թադևոսյանը և Սրբուհի Չալիկյանը, որոնց հետ Աննա Սարգսյանն առանձին հանդիպում է ունեցել (տե'ս վերջին լուսանկարներում): Դասախոսը ուսանողներից հետաքրքրվել է նրանց ուսման ընթացքի, հանդիպած դժվարությունների, ձեռքբերումների մասին: ՀՊՏՀ-ականները դասախոսի հետ զրույցում նշել են, որ Վառնայի տնտեսագիտական համալսարանում գնահատման ճկուն համակարգ է գործում, որը ցանկալի է տեղայնացնել նաև հարազատ համալսարանում: Նրանք հայտնել են նաև, որ այս կիսամյակում «Էրազմուս+» ծրագրի շնորհիվ հաղորդակցվել են ավելի քան 17 երկրներից ժամանած ուսանողների հետ, ինչը զարգանալու, ավելին սովորելու, փորձի և մշակութային փոխանակության բացառիկ հնարավորություն է:

Представитель АГЭУ провела лекцию об основных задачах налоговой системы в экономическом университете Варны
Сотрудничество АГЭУ с европейскими вузами непрерывно расширяется. Состоялся очередной преподавательский визит по программе “Эразмус+” из нашего вуза в экономический университет Варны (Болгария).
С 27-31 мая доцент кафедры микроэкономики и организации предпринимательской деятельности, к.э.н. Анна Саргсян преподавала в европейском университете по теме “Налоговые реформы в Армении” и “ Микро и макро модели налогообложения”.
В беседе с нами Анна Саргсян рассказала, что кроме студентов бакалавриата, ее прослушали преподаватели и аспиранты кафедр экономики и международных экономических отношений.
После чего преподаватель АГЭУ встретилась с профессором экономического факультета Калоян Колеви, обсудили пути сотрудничества, вопросы предметных программ, образовательной системы, актуальных задач экономического образования, вопросы возможностей участия в совместных исследовательских программах.
В рамках визита Анна Саргсян ознакомилась с работами исследовательского центра “Глобализация и прямые иностранные инвестиции” экономического университета Варны.
С директором центра, профессором экономического факультета Зоей Младеновой предварительно договорились о совместных исследовательских программах.
Добавим, что в текущем семестре экономическом университете Варны проходят обучение студентки финансового факультета Арпине Тадевосян и Србуи Чаликян, с которыми Анна Саргсян встретилась отдельно. Преподаватель поинтересовалась о ходе их обучения, трудностях, достижениях.
АГЭУ-евцы отметили в беседе с преподавателем, что в экономическом университете Варны система оценивания является гибкой, которая желательно, чтобы была внедрена и в родном университете. Они рассказали, что благодаря программе “Эразмус +”, имели возможность пообщаться со студентами из 17 стран, что является исключительной возможностью для обмена опытом и культурой, развития.
Программу “Эразмус+” в АГЭУ координирует отдел международных связей департамента внешних связей АГЭУ.