ՀՊՏՀ-ականները՝ բեռլինյան սեմինարների մասնակից
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի և «Կոպեռնիկուս Բեռլին» կազմակերպության միջև ձևավորված համագործակցության արդյունավետ ընթացքը հարստացավ ևս մեկ իրադարձությամբ: Օրերս Գերմանիայի Դաշնության մայրաքաղաք Բեռլինում «Կոպեռնիկուս Բեռլին» ասոցիացիայի կազմակերպած «Ընտրություն կատարելու կարևորությունը» (It՚s about choice) խորագրով սեմինարին մասնակցել են ՀՊՏՀ ֆինանսներ մասնագիտության 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Ինեսա Մարդոյանը և մաքսային վարչարարություն մասնագիտության 2-րդ կուրսի մագիստրանտ Անժելա Հարությունյանը: Մասնակիցների թվում են եղել եվրոպական մի շարք երկրներից ժամանած ուսանողներ, և ինչպես Ինեսա Մարդոյանն է նշում, մեկշաբաթյա այցի ընթացքում հնարավորություն է ընձեռվել սերտ շփումներ ունենալու հասակակից երիտասարդների հետ, փոխանակելու գաղափարներ ու փորձ, զրուցելու ամենատարբեր թեմաների, այդ թվում՝ կամավորության մասին: Մեր ուսանողները ներկայացրել են ՀՊՏՀ բուհական գործունեության բոլոր առանցքային ուղղությունները, Հայաստանը՝ իր ամբողջ գրավչությամբ:
ՀՊՏՀ ուսանողների այցը կազմակերպել և համակարգել է «Կոպեռնիկուս Բեռլին» ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Դավիթ Բուդաղյանը։ Վերջինս մեզ հետ զրույցում նշեց, որ ՀՊՏՀ ուսանողները գերազանց են դրսևորել իրենց՝ սեմինարների ընթացքում ի ցույց դնելով գիտելիքների մեծ պաշար, ակտիվություն և համագործակցության բարձր ոգի։
Ի դեպ՝ Ինեսան և Անժելան այս ուղևորությանը և սեմինարների շարքին մասնակցելու համար ընտրվել են մոտիվացիոն նամակների հիման վրա։

Студенты АГЭУ – участники берлинских семинаров
Сотрудничество между АГЭУ и ассоциацией “Коперникус Берлин” обогатилось еще одним мероприятием. В семинарах под названием “Важность выбора” (It՚s about choice), организованных ассоциацией “Коперникус Берлин” и проведенных на днях в Берлине, приняли участие студентка 3-го курса финансового факультета АГЭУ Инесса Мардоян (направление подготовки – “Финансы”) и магистрантка 2-го курса, обучающаяся по направлению подготовки “Таможенное дело”, Анжела Арутюнян. В числе участников были студенты из разных европейских стран. По словам Инессы Мардоян, в течение недели им была предоставлена возможность пообщаться со сверстниками из разных стран Европы, обменяться опытом и идеями, поговорить на различные темы, в том числе о волонтерской работе. Наши студенты представили все ключевые направления деятельности АГЭУ и Армению.
Визит студентов АГЭУ в Берлин был организован и координировался исполнительным директором ассоциации “Коперникус Берлин” Давидом Будагяном. В беседе с нами Давид Будагян отметил, что студенты АГЭУ прекрасно проявили себя, продемонстрировав в ходе семинаров свой огромный запас знаний, активность и желание сотрудничать.
Кстати, Инесса и Анжела были отобраны в качестве участников семинаров на основе мотивационных писем.