Դիտումների քանակ՝ 2165
ՀՊՏՀ սիրելի ուսանողներ, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, ավանդույթի համաձայն, շնորհավորանքի խոսք է հղել Գիտելիքի օրվա և ուսումնական տարեսկզբի առիթով, որը ներկայացնում ենք ստորև:
Սիրելի՛ ուսանողներ, առաջին կուրսեցիներ, հարգելի ծնողներ և գործընկերներ,
2018-2019 ուսումնական տարեսկիզբը համախմբել է մեզ բոլորիս, որպեսզի մեր խոնարհումը բերենք կրթության, դպրության ու գիտության առջև, կարևորենք դրանց դերը մեր ժողովրդի և յուրաքանչյուր անհատի կյանքում, նշանավորենք ու արժևորենք որպես առկա և գալիք ձեռքբերումների հիմք ու նախապայման:
Իր զավակին ուսյալ ու բարեպաշտ մարդ տեսնելը յուրաքանչյուր ծնողի երազանքն է, իսկ սերունդների կրթությանը իր գործունեությունը նպատակաուղղող հաստատության համար դա մի վեհ նպատակ է, որն իրագործվում է ամենօրյա աշխատանքով, համախմբումով, որակյալ դասախոսների, աշխատակազմի ներգրավումով:
Մեր ուսանողությանը նոր ու արդյունավետ ուսումնառություն եմ մաղթում, նորանոր հաջողություններ, միաժամանակ ցանկանում եմ առանձնացնել այս տարի ընդունվածներին ու բարի գալուստ մաղթել նրանց: Իսկապես թող բառի ամենախոր ու լայն ընդգրկմամբ բարի լինի ձեր մուտքը մեր համալսարան, թող արդարացված լինի ձեզ ուղղված մեր գործունեությունը և դուք առավելագույնը քաղեք այս պատերի ներքո: Այսօրվանից դուք կրելու եք «ՀՊՏՀ-ական» կոչումը, և հուսով եմ՝ պատվով եք կրելու և փոխանցելու այն գալիք սերունդներին: Ինչպես լայնորեն մեր դռներն ենք բացել ձեր առջև, այնպես էլ մեր ներուժը և կրթական ողջ զինանոցը անմնացորդ ի սպաս ենք դնելու ձեր կրթության, դաստիարակության վեհ գործին:

Дорогие студенты АГЭУ! Ректор Армянского государственного экономического университета, профессор Корюн Атоян, по традиции направил поздравительное послание по случаю Дня знаний и начала нового учебного года, которое представляем ниже:
Дорогие студенты, первокурсники, уважаемые родители и коллеги!
Начало 2018-2019 учебного года объединило всех нас, чтобы поклониться перед образованием, литературой и наукой, подчеркнуть их роль в жизни нашего народа и каждой личности, ознаменовать и оценить в качестве основы и предпосылки для нынешних и будущих достижений.
Мечта любого родителя – увидеть своего ребенка образованным и благочестивым человеком, а для учреждения, целенаправляющего свою деятельность на образование поколений, это возвышенная цель, которая достигается путем ежедневного труда, объединениея, привлечения качественных преподавателей и аппарата.
Желаю нашим студентам нового и эффективного обучения, новых успехов, в то же время хочу выделить первокурсников и пожелать им доброго пути. И вправду, пусть будет добрым ваш вход в наш университет в самом глобоком и широком смысле слова, пусть будет оправданной наша деятельность и вы получили максимальную отдачу под этими стенами. С сегодняшнего дня вам будет присвоено звание “АГЭУ-овец” и надеюсь, что вы гордо будете носить это звание и передадите его будущим поколениям. Как широко мы открыли наши двери перед вами, также наш потенциал и весь образовательный арсенал будет посвящен великому делу вашего обучения и воспитания.