Դիտումների քանակ՝ 1875
Ինչպես արդեն հաղորդել ենք,  «Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան» ՊՈԱԿ-ի ռեկտորի թափուր պաշտոնի համար հայտարարված մրցույթի անցկացման համար այսօր ՀՊՏՀ-ում կայացավ խորհրդի նիստ՝ խորհրդի նախագահ Վահան Մովսիսյանի գլխավորությամբ, խորհրդի 27 անդամների մասնակցությամբ:
Մինչ նիստի մեկնարկը, խորհրդի անդամ, ՀՊՏՀ ամբիոնի պատվավոր վարիչ, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արամ Սարգսյանը ելույթի խոսք խնդրեց և խորհրդի անդամներին առաջարկեց մինչ նիստը սկսելը մեկ րոպե լռությամբ հարգել հուլիսի 3-ին կյանքից հեռացած ՀՊՏՀ երկարամյա ռեկտոր Գրիգոր Կիրակոսյանի և օրերս հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում հակառակորդի արձակած կրակից մահացու վիրավորում ստացած կրտսեր սերժանտ, ՀՊՏՀ ուսանող Գրիշա Մաթևոսյանի հիշատակը:
Հիշատակի արարողությունից հետո սկսվեց խորհրդի նիստը: Օրակարգի հաստատումից հետո խորհուրդը սկսեց աշխատանքը: Օրակարգային առաջին հարցով հաստատվեց  համալսարանի ռեկտորի թափուր պաշտոնի հավակնորդների՝ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված ռեկտորի թափուր պաշտոնը զբաղեցնելու համար նախատեսված պահանջներին համապատասխանության որոշումը:
Այնուհետև մրցույթին մասնակցության հայտ ներկայացրած երկու հավակնորդները՝ տ.գ.դ., պրոֆեսոր Դիանա Գալոյանը և տ.գ.դ., պրոֆեսոր Տիգրան Մարտիրոսյանը հանդես եկան ծրագրային ելույթներով՝ ներկայացնելով համալսարանի զարգացման և բարեփոխման հայեցակարգերը:
Ներկայացնելով ՀՊՏՀ 2020-2025թթ․ զարգացման և բարեփոխման հայեցակարգը՝ Դիանա Գալոյանը նշեց, որ հայեցակարգում ներառված զարգացման ուղղությունները համահունչ են ՀՊՏՀ՝ այս պահին որդեգրած ռազմավարությանը, սակայն հետապնդում են դրա բարելավման, մրցակցային առավելությունների շեշտադրման և մասնագիտական ներուժի մակարդակի բարձրացման նպատակներ, որոնց իրացումը թույլ կտա առաջիկա 5 տարիներին ՀՊՏՀ-ն հայաստանյան շուկայում դիրքավորել որպես ամենաառաջատար բուհ։  «ՀՊՏՀ զարգացման հիմնական նպատակի իրագործումը ենթադրում է կրթության որակի տարբեր բաղադրիչների ուղղությամբ որոշակի հասցեական և միմյանց հետ փոխկապակցված մի շարք խնդիրների լուծում. խնդիրներ, որոնք առնչվում են ՀՊՏՀ գործունեության ուսումնական, գիտահետազոտական, միջազգայնացման, կառավարման և վարչարարության, ֆինանսատնտեսական գործունեության, կառուցվածքային և սոցիալական քաղաքականության ոլորտներին»,- մասնավորապես նշեց Դիանա Գալոյանը։
Տիգրան Մարտիրոսյանը, ներկայացնելով իր ծրագիրը՝ նշեց, որ ինքն ընդհանուր առմամբ  ներկայացնում է բուհական համակարգում առկա խնդիրները ու դրանց լուծման վերաբերյալ իր տեսլականը: Նրա խոսքով, բուհական համակարգի հիմնական խնդիրներն են բուհ-աշխատաշուկա կապի ամրապնդումը, բուհերի համար լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների ստեղծումը, գիտահետազոտական աշխատանքների ձևական բնույթի վերացումը:
Հավակնորդներին ուղղված հարցերից, քննարկումներից ու ելույթներից հետո կայացան ռեկտորի ընտրությունները: Խորհուրդը փակ, գաղտնի քվեարկությամբ  22 կողմ ձայներով ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնում ընտրեց Դիանա Գալոյանին:

Как уже сообщалось ранее, сегодня в АГЭУ состоялось заседание Совета, созванного для проведения конкурса на вакантную должность ректора ГНКО “Армянский государственный экономический университет” под председательством Ваана Мовсисяна и при участии 27-и членов Совета.
До начала заседания член Совета, доктор философских наук, профессор, почетный заведующий кафедрой АГЭУ Арам Саргсян, выступив с речью, предложил членам Совета почтить минутой молчания память ушедшего из жизни 3-го июля многолетнего ректора Григора Киракосяна, а также память погибшего на северо-восточном отрезке армяно-азербайджанской границы младшего сержанта Гриши Матевосяна.
Совет начал свою работу после утверждения повестки. Первым делом было утверждено решение о соответствии кандидатов на вакантную должность ректора вуза соответствующим требованиям, установленным законодательством РА о замещении вакантной должности ректора.
Далее кандидаты, представившие заявки на участие в конкурсе – д.э.н., профессор Диана Галоян и д.э.н., профессор Тигран Мартиросян, выступили перед Советом, представив свои концепции развития и реформирования университета.
Представив концепцию развития и реформирования АГЭУ 2020-2025гг., Диана Галоян отметила, что направления развития, включенные в концепцию, соответствуют стратегии развития вуза, которая реализуется в настоящее время, однако преследуют и другие цели, среди которых – акцентирование конкурентных преимуществ и повышение уровня профессионального потенциала. Реализация этих задач позволит в течение 5-и лет позиционировать АГЭУ как ведущий вуз страны. “Реализация основной цели развития АГЭУ предполагает решение целого ряда взаимосвязанных задач, касающихся учебной, научно-исследовательской, международной, финансово-экономической, управленческой и административной, структурной и социальной сфер”, – отметила Диана Галоян.
Представляя свою программу, Тигран Мартиросян отметил, что представляет проблемы, существующие в вузовской системе в целом, и предлагает свое видение решения этих проблем. По его словам, основными проблемами вузовской системы являются укрепление связей между вузом и рынком труда, поиск дополнительных финансовых средств для вуза, а также упразднение формальной природы научно-исследовательский работ.
После вопросов к кандидатам, обсуждений и выступлений состоялись выборы ректора путем закрытого и тайного голосования. За кандидатуру Дианы Галоян проголосовали 22 члена Совета, избрав ее в должности ректора АГЭУ.