ՀՊՏՀ-«Ռոսգոսստրախ Արմենիա» գործակցություն. վարպետության դասեր՝ նոր ձևաչափով
Տնտեսագիտական համալսարանի և հայաստանյան առաջատար ապահովագրական ընկերությունների միջև փոխգործակցության շրջանակում վերսկսվել են վարպետության դասերը, որոնց ընթացքում ապահովագրական շուկայի արդիական թեմաներով ուսանողների համար բանախոսում են ընկերությունների առաջատար մասնագետները:
«Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ընկերությունը, ՀՊՏՀ բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնի հետ համաձայնեցված, այս տարի փոխել է դասերի ձևաչափը. դրանց մի մասը կանցկացվի համալսարանում, մի մասը՝ ընկերությունում:
Առաջին դասն այսօր էր, ՀՊՏՀ-ում էին «Ռոսգոսստրախ Արմենիա»-ի անձնակազմի հավաքագրման բաժնի գլխավոր մասնագետ Ռուզաննա Ինճիկյանը և անձնական ապահովագրության գծով վաճառքի բաժնի ղեկավար, ՀՊՏՀ շրջանավարտ Արմինե Բադալյանը:
Ներկա էր բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Աննա Ասլանյանը: Դասի թեման էր «Առողջության ապահովագրություն», բանախոսեց
Արմինե Բադալյանը՝ լուսաբանելով Հայաստանում ապահովագրական շուկայի զարգացման միտումները, առողջության ապահովագրության համակարգը, ներկայացրեց հիմնական շահառուների մասին վիճակագրություն, պատասխանեց ուսանողների հարցերին:
Ռուզաննա Ինճիկյանը, մեզ հետ զրույցում, հիմնավորելով ձևաչափի փոփոխությունը, նշեց, որ համալսարանում անցկացվող դասերին կարող են մասնակցել բոլոր ցանկացողները, մինչդեռ նախորդ տարիներին ընկերությունը հյուրընկալում էր ուսանողների համեմատաբար փոքր խմբերի:
Աննա Ասլանյանն էլ ասաց, որ այս կիսամյակում ՀՊՏՀ գործընկեր 2 ապահովագրական ընկերություններում՝ «Ռոսգոսստրախ Արմենիա»-ում և «Ինգո Արմենիայում» ամենամյա վարպետության դասերին մասնակցում է ֆինանսներ մասնագիտության 3-րդ կուրսի 67 ուսանող, ընդ որում, կան ուսանողներ, որոնք միաժամանակ երկու ընկերությունունների դասերին էլ հաճախում են: Նշենք, որ «Ինգո Արմենիան», նախորդ տարիների նման, դասերն անցկացնում է ընկերությունում:

Мастер - классы в новом формате в рамках сотрудничества АГЭУ – “Росгосстрах Армения”
В рамках сотрудничества между Армянским государственным экономическим университетом и ведущими армянскими страховыми компаниями начались мастер-классы, на которых по актуальным темам страхового рынка для студентов проводят занятия ведущие специалисты сферы. Компания “Росгосстрах Армения”, согласовав с кафедрой банковского дела и страхования изменила формат занятий, часть которых будет проведена в университете, а другая в компании.
Первое занятие состоялось сегодня - АГЭУ посетили главный специалист отдела подбора персонала компании “Росгосстрах Армения” Рузанна Инчикян и руководитель отдела продаж личного страхования, выпускница АГЭУ Армине Бадалян.
Присутствовала заведующая кафедрой банковского дела страхования, д.э.н., профессор Анна Асланян. Тема занятия: ”Страхование здоровья”, представила Армине Бадалян, рассказав о тенденциях развития страхового рынка в Армении, систему страхования здоровья, ответила на вопросы студентов.
Рузанна Инчикян в беседе с нами, обосновав изменение формата, отметила, что на занятиях, организованных в университете могут принять участие все желающие, в то время, как в прошлые годы компания принимала сравнительно небольшие группы студентов.
Анна Асланян сказала, что в этом семестре в 2-х страховых компаниях - партнерах АГЭУ: “Росгосстрах Армения” и “Инго Армении” в ежегодных мастер-классах принимают участие 67 студентов 3-го курса специальности финансы, причем, есть студенты, которые посещают одновременно занятия двух компаний. Отметим, что компания “Инго Армнения” в прошлые годы организовывала занятия в компании.