ՀՊՏՀ-ն համագործակցության հուշագիր ստորագրեց Bildung Nijmegen կազմակերպության հետ
ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը հոկտեմբերի 25-ին հյուրընկալել է Bildung Nijmegen կրթության և նորարարության զարգացման կազմակերպության ղեկավար և նիդեռլանդական HAN կիրառական գիտությունների համալսարանի ներկայացուցիչ Ռենե Դոնդերսին։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև Լատվիայի երիտասարդական զարգացման կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդրս Փոստսը։
Հանդիպման արդյունքում ՀՊՏՀ-ի և Bildung Nijmegen կրթության և նորարարության զարգացման կազմակերպության միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր, որի շրջանակում համատեղ կիրականացվեն ուսանողների փոխանակային ծրագրեր, ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված տարաբնույթ միջոցառումներ, դասընթացներ, դասախոսություններ, սեմինարներ։ Հուշագիրը նաև ենթադրում է համագործակցության ընդլայնում ձեռնարկատիրության, նորարարությունների, հետազոտությունների և տեխնոլոգիաների վերաբերյալ։
ՀՊՏՀ-ի և Bildung Nijmegen-ի համագործակցության սկիզբը նշանավորվեց ՀՊՏՀ ուսանողների համար Ռենե Դոնդերսի դասախոսությամբ: Բանախոսը կլիմայի փոփոխության հիմնախնդիրը ներկայացրեց նորարարական դիրքերից, խոսեց դրա կարևորության, կլիմայի փոփոխության հետևանքների մասին, ինչպես նաև անդրադարձավ ուսումնառության նորարարական մեթոդներին ու անհատի զարգացմանը նպաստող գործոններին։

АГЭУ подписал меморандум о сотрудничестве с организацией Bildung Nijmegen
25 октября ректор АГЭУ Диана Галоян приняла руководителя организации Bildung Nijmegen (платформа инноваций в образовании) и представителя Университета прикладных наук HAN (Нидерланды) Рене Дондерса. На встрече присутствовал также директор Центра молодежного развития Латвии Александр Постс.
В ходе встречи между АГЭУ и Bildung Nijmegen был подписан меморандум о сотрудничестве, в рамках которого будут организованы студенческие программы обмена, а также мероприятия, тренинги, лекции, семинары, направленные на повышение уровня информированности относительно реализации целей устойчивого развития ООН.
Начало сотрудничества между АГЭУ и Bildung Nijmegen было ознаменовано лекцией Рене Дондерса, который выступил перед студентами АГЭУ и представил им актуальные проблемы изменений климата с новаторских позиций, рассказал о последствиях климатических изменений, а также обсудил со студентами инновационные методы обучения и факторы, способствующие развитию личности.