Կայուն զարգացման նպատակների իրագործումը՝ ուշադրության կենտրոնում
Հոկտեմբերի 25-ին ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանն ընդունել է բելգիական «Կայուն Եվրոպա» կազմակերպության տնօրեն Ալեքսանդր Ստոմմելսին և նույն կազմակերպության համահիմնադիր Ռամոն Ռահանգմետային։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև Լատվիայի երիտասարդական զարգացման կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդրս Փոստսը։
Հանդիպման արդյունքում ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր ՀՊՏՀ-ի և «Կայուն Եվրոպա» կազմակերպության միջև։
«Կայուն Եվրոպա» կազմակերպությունը բազմաթիվ նախագծեր է իրականացնում աշխարհի տարբեր երկրներում՝ ուղղված շրջակա միջավայրի կայունությանն ու ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների իրագործմանը։
Կողմերը համաձայնության են եկել հուշագրի շրջանակում իրականացնել ուսանողների փոխանակային ծրագրեր, կազմակերպել ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների, շրջակա միջավայրի, կլիմայի փոփոխության, ջրային անվտանգության, գենդերային հարցերի և շրջանակային տնտեսության ոլորտների մասին իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված միջոցառումներ, դասընթացներ, դասախոսություններ և սեմինարներ։
«Կայուն Եվրոպա» կազմակերպության հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև կարողությունների զարգացմանն ուղղված համատեղ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ։

В центре внимания – реализация целей концепции устойчивого развития
25 октября ректор АГЭУ Диана Галоян приняла директора бельгийской организации “Устойчивая Европа” Александра Стоммельса и соучредителя указанной организации Рамона Раангмета. На встрече присутствовал также директор Центра молодежного развития Латвии Александр Постс.
В ходе встречи между АГЭУ и организацией “Устойчивая Европа” был подписан меморандум о сотрудничестве.
Организация “Устойчивая Европа” в разных странах мира реализует многочисленные проекты, направленные на реализацию целей концепции устойчивого развития ООН.
В рамках сотрудничества стороны будут реализовывать программы обмена, организовывать мероприятия, тренинги, лекции и семинары, направленные на повышение уровня информированности относительно целей устойчивого развития ООН, изменений климата, безопасности водных ресурсов, гендерных проблем и т.д.